Závod s hromadným startem přinesl nejlepší výsledek. Portyk si vyskákal 22. místo

6 min 51 s

Světový pohár v severské kombinaci ve finské Ruce zakončil v neděli závod s hromadným startem. Závod, který kvůli nižším časovým rozestupům nahrává více skokanům než běžcům, přinesl i nejlepší výsledek Tomáše Portyka za celý víkend. V odpolední skokanské části si totiž polepšil ze 42. místa na konečnou 22. příčku.

Sdruženáři vyrazili k prvnímu závodu s hromadným startem, který se oproti standardu závodí v opačném pořadí, v pravé poledne. Jak se dalo očekávat, v bílé stopě se na desetikilometrové trati netvořily žádné drtivé rozdíly, což nahrávalo především kvalitním skokanům, jejichž chvíle měly příliš na tamním můstku odpoledne.

Úvodní část nedělního závodu si podmanil Nor Jarl Magnus Riiber, jenž jako jediný stlačil svůj čas pod 24 minut. Českým reprezentantům běžecká část nevyšla zrovna podle představ, výsledky ale slibovaly, že by z toho body rozhodně být mohly.

Nejlépe se s běžeckou částí popasoval Ondřej Pažout, který se ztrátou necelých 33 sekund doběhl na 36. místě. Tomáš Portyk figuroval na již zmíněné 42. příčce, Jan Vytrval zaujal pozici těsně za ním a Lukáš Daněk se v cíli objevil na 46. místě.

Odpoledne se pak sdruženáři vydali na můstek, kde se ale z Čechů dařilo pouze Portykovi, kterému konečně při soutěžním skoku přály také podmínky. S výraznou podporou větru skočil 129,5 metru a začal se posouvat pořadím.

V průběhu skokanské části nakonec porazil dalších 20 závodníků, což jej vyneslo na konečné 22. místo. Výrazně tím vylepšil svá předchozí umístění a podruhé v této sezoně pronikl na bodované příčky. Poprvé se mu to povedlo v pátek, kdy obsadil 30. pozici.

„Asi jsem tuto výkonnost čekal, protože na můstku a ani v běhu to nebylo takové, jak bych si představoval,“ hodnotil své vystoupení Portyk. „Už v tréninku se ukazovalo, že moje výkonnost nebyla úplně optimální, ale jsem rád, že jsem to tady zvládnul. Hlavně dneska, že jsem do běhu nastoupil, protože i trenér mě naváděl, abych si odpočinul. Abych se hned na začátku sezony úplně neunavil. Nakonec jsem ale rád, že jsem do toho šel, protože z toho jsou pěkné body.“

„Je to určitě povzbuzení. Budeme muset dál pracovat a doufám, že se běžecká výkonnost zlepší. Věřím, že výsledky přicházet budou, protože natrénováno je. Už je to jen otázka toho, abych se dokázal vyzávodit a věřím, že to bude dobré,“ dodal český sdruženář.

Skoky dalších českých reprezentantů nakonec na bodované příčky nestačily. Jan Vytrval předvedl 114 metrů a obsadil konečné 41. místo. Ondřej Pažout se 108 metry neudržel umístění ve čtvrté desítce a propadl se na 42. příčku. Na konečném 49. místě pak skončil Lukáš Daněk, který předvedl 102,5 metru.

Podruhé v řadě se z vítězství radoval Jarl Magnus Riiber, který oslavil své 51. vítězství ve Světovém poháru. Ve skokanské části potvrdil své vedení po běhu skokem dlouhým 145 metrů a o 4,7 bodu porazil druhého Francouze Mattea Bauda. Třetí pozici obsadil Japonec Rjota Jamamoto.

Kompletní výsledky nedělního závodu naleznete zde.

Světový pohár bude pokračovat příští týden v norském Lillehammeru, kde se uskuteční dva závody. Poprvé v sezoně se také představí sdruženářky.