Závěr víkendu v Otepää: Hradilová dvacátá, Vytrval mimo třicítku, Portyk neběžel

Závěr víkendu v Otepää: Hradilová dvacátá, Vytrval mimo třicítku, Portyk neběžel

7 min 56 s

Perný a rozmanitý víkend zažili sdruženáři v estonském Otepää. Po pátečním prvním sezónním smíšeném týmovém závodě a sobotním masáku v neděli přišel tradiční závod gundersenovou metodou. Mezi ženami tentokrát startovala pouze Jolana Hradilová a zapsala 20. příčku, Jan Vytrval dojel pětatřicátý. Tomáš Portyk po nevyvedeném skoku do běžecké části nenastoupil.


Jako první se od deváté hodiny ranní začali spouštět do stopy muži. Jan Vytrval s osmičkou předvedl slušně dlouhý skok, v letové fázi však bylo vidět, jak s ním nevyzpytatelný estonský vítr hází. Výkon o délce 87,5 metru nakonec stačil na 35. místo. O poznání hůře si vedl Tomáš Portyk, který bohužel potvrdil skokansky nevyvedený víkend. Na svůj skok musel navíc kvůli měnícímu se větru čekat. Sice vylepšil sobotní pokus, ale 82 metrů stačilo jen na 45. místo a ztrátu +2:28.

Skok se perfektně vyvedl Rakušanům. Franz-Josef Rehrl jako jediný muž celého víkendu přelétl stometrovou hranici a jen kvůli odpočtům za vítr skončil druhý. Sobotní vítěz Lamparter se zařadil hned za něj a v top pětce oba ještě doplnil krajan Rettenegger. Nejlépe však první kolo vyšlo celkově nejlepšímu skokanovi seriálu Rjota Jamamotovi, jenž si vytvořil náskok šesti vteřin.

Tomáš Portyk se do odpolední běžecké části z nelichotivé výchozí pozice rozhodl neodstartovat, Jan Vytrval vyjel s odstupem +1:45. Od začátku vytvořil pětičlennou skupinku, která spolupracovala a příliš na čelo neztrácela. V polovině závodu už se grupa kolem Vytrvala počtem zdvojnásobila a tempo se začalo stupňovat. Několik borců se přes českého reprezentanta dostalo v posledním kole a Vytrval tak zapsal 35. místo a zůstal na svém.

 Na čele se velmi rychle vytvořila čtyřčlenná společnost s Jamamotem, Lamparterem, Rehrlem a Schmidem. A navzdory očekáváním se tato čtyřka nenechala dojet svými pronásledovateli a sami si to všichni čtyři rozdali o pódium. Nejlepší finiš měl Julian Schmid, který vyhrál závod SP podruhé v životě. Za ním protnuli pásku Lamparter, který při neúčasti Riibera udělal důležitý krok vzhůru v celkovém pořadí, a třetí místo slavil Rehrl, který na cílové fotografii pokořil Jamamota.

Ženské skokanské kolo znovu ovlivnil proměnlivý vítr, který často měnil směr i sílu. Každá druhá závodnice musela na pokyn trenéra čekat, ale kolo se nakonec přeci jen doskákalo. Jolana Hradilová využila slušných podmínek s svůj pokus natáhla na 81 metrů a dokončila první část závodu na slušném 18. místě.

 Svůj návrat na můstek ozdobila nejlepší skokanka SP Italka Annika Sieffová prvním místem po pokusu dlouhém 98 metrů. Ještě o dva metry dál doletěla nejdelším skokem třetí Jenny Nowaková. Norka Gyda Westvoldová Hansenová si nechala snížit nájezd a vklínila se na druhou příčku.

 V běhu už to byla opět dominance fenomenální Norky. Gyda Westvoldová Hansenová znovu nebyla k poražení, svou dvanáctisekundovou ztrátu přetavila na pětikilometrové trati v náskok téměř půl minuty na druhou Němku Armbrusterovou a třetí Rakušanku Hirnerovou a ovládla i pátý závod sezóny.

 Jolana Hradilová celý závod odjela po boku Italky Pinzaniové, kterou v cílové rovince pokořila a zapsala celkově dvacáté místo. Tím si vylepšila kariérní maximum na nejvyšší úrovni, do první dvacítky pronikla poprvé v životě. Druhá z Češek Tereza Koldovská v neděli do závodu nenastoupila.

Výsledky mužského závodu na 10 km:

 

1.     Julian Schmid (GER)                   24:39,5

2.     Johannes Lamparter (AUT)          +1,6

3.     Franz-Josef Rehrl (AUT)              +1,8

4.     Rjota Jamamoto (JPN)                +1,8

5.      Jens Luuras Oftebro (NOR)         +29,7

6.      rgen Graabak (NOR)               +29,9

7.      Kristjan Ilves (EST)                   +29,9

8.      Manuel Faisst (GER)                   +30,4

----------------------------------------

Jan Vytrval (CZE)                    +2:05,1

 

Výsledky ženského závodu na 5 km:

 

1.      Gyda Westvoldová Hansenová (NOR)     14:34,8

2.      Nathalie Armbrusterová (GER)                  +26,6

3.      Lisa Hirnerová (AUT)                                    +27,8

4.      Jenny Nowaková (GER)                               +40,0

5.      Juna Kasaiová (JPN)                                      +58,6

6.      Annika Sieffová (ITA)                                   +1:02,2

7.      Ida Marie Hagenová (NOR)                        +1:10,1

1.      Ema Volavseková (SLO)                               +1:10,4

------------------------------------

20. Jolana Hradilová (CZE)                                 +3:15,4

Foto: Nordic Focus

 Pomoc Ukrajině