Youth Cup v Harrachově – den první: Jiří Konvalinka obhájil loňské prvenství, na stupních stáli i další Češi

8 min 29 s

Loni si odvezli mladí čeští sdruženáři z Youth Cupu v Harrachově dvě prvenství v nejprestižnější chlapecké kategorii a sérii dalších umístění na stupních vítězů. Také v úvodní den letošního ročníku – v sobotu 8. ledna – se jim na nejvýznamnější mezinárodní akci pro závodníky ve věku třináct až sedmnáct let dařilo a dokázali se prosadit mezi nejlepší. Jiří Konvalinka (na snímku) navázal suverénně na svůj loňský triumf a hned za ním skončili Lukáš Doležal a Radim Sudek. Stříbrnou pozici v mladší chlapecké kategorii vybojoval Jáchym Hrdina a na bronzovém stupínku mezi staršími dívkami skončila Tereza Koldovská.

V areálu pod Čertovou horou v Harrachově se představilo 85 účastníků z deseti zemí včetně kompletní české mládežnické reprezentace. Výrazné ochlazení se sněhem i vysoké nasazení harrachovských organizátorů ve dnech před startem se postaralo o velice dobré podmínky jak na můstku HS73, tak i na běžeckém okruhu.

„Můstek byl výborně připravený a měl krásnou ledovou stopu. Za téměř ideálních podmínek jen s lehkým větrem na něm předvedl nejdelší pokus právě český reprezentant Jiří Konvalinka se 73 m. V provizorním kole se dařilo také Tereze Koldovské, která ho vyhrála výkonem 67 m, ale v samotné soutěži už takový pokus nezopakovala. Běžeckou část provázelo sněžení, ale naši závodníci ve stopě příkladně bojovali. Například nejstarší chlapeckou kategorii zcela ovládli, když v ní obsadili první čtyři příčky! Na stupně vítězů se dostali také Jáchym Hrdina i Tereza Koldovská,“ vypočítával aktiva českých sdruženářů Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace SLČR, který v Harrachově současně působil jako technický delegát.

V nejstarších chlapcích domácí reprezentanti bez konkurence

Nejobsazenější byly obě chlapecké kategorie. V té starší (16-17 let) se hned po skoku ujal bezpečně vedení Jiří Konvalinka výkonem 73 m. S odstupem 39 vteřin za ním byli Slovinec Grega Kadivec se 68,5 m a 47 vteřin Lukáš Doležal se 69 m. V běhu nenechal Konvalinka nikoho na pochybách o svých kvalitách a nejrychlejším časem vedení s přehledem uhlídal. Za ním se vytáhli i další čeští mladíci a zahraniční konkurenci nedali šanci. Za druhým Doležalem a třetím Sudkem se umístil ještě čtvrtý Jan John, jenž se tam prodral z 28. místa po skoku.

V kategorii mladších chlapců (13-15 let) sice po skoku vedl Polák Mikolaj Wantulok po výkonu 70,5 m s náskokem 27 vteřin, ale v běžecké části se před něj dostal nejen v pořadí druhý Nor Erik Leiraamo, ale po bojovném výkonu také Jáchym Hrdina (na můstku 66 m).

Mezi staršími dívkami se na můstku nejvíc dařilo Němce Nathalii Armbruschové, které zdolala 66,5 m. Průběžné druhé pořadí obsadila Tereza Koldovská, která dala Youth Cupu přednost před Světovým pohárem ve Val di Fiemme, se 61 m a odstupem 1:08 min. Na záda jí však těsně dýchala třetí Italka Gerta Pinzaniová se 60,5 m a ztrátou 1:11 min. Ve stopě Koldovská útok Itaky odrazila, ale proklouzla před ni Němka Magdalena Burgerová, po skoku čtvrtá s odstupem 21 vteřin za Koldovskou.

V mladších dívkách začínající české sdruženářky na soupeřky zatím nestačily.

„Úvodní den Youth Cupu se určitě vydařil – organizačně, počasím i výsledky mladých českých závodníků. Pozitivními ohlasy se netajili ani členové zahraničních výprav,“ zhodnotil průběh Tomáš Slavík.

Zrcadlo výsledků

Starší chlapci (2006-2004, 32 závodníků), HS73/6,3 km: 1. Konvalinka 16:21 min, 2. Doležal +47 s, 3. Sudek +1:41 min, 4. John (všichni Česko) +2:17, 5. Kadivec 2:39, 6. Dovžan (oba Slovin.) +2:49… 17. J. Kabeláč +4:02, 26. O. Balatka +4:44, 30. M. Slavík +6:14, 31. Ošmera (všichni Česko) +7:33.

Starší dívky (2006-2004, 8 závodnic), HS73/5 km: 1. Armbrusterová 14:15 min, 2. Burgerová (obě Něm.) +2:12 min, 3. Koldovská (Česko) +2:33, 4. Pinzaniová (It.) +3:13, 5. Hradilová (Česko) +3:58, 6. Grosová (Slovin.) +4:47… 8. Horká (Česko) +7:38.

Mladší chlapci (2009-2007, 34 závodníků) HS73/3,8 km: 1. Leiraamo (Nor.) 10:41 min, 2. Hrdina (Česko) +34 s, 3. Wantulok (Pol.) +46, 4.-5. Gräbert (Něm.) a Grossegger (Rak.) oba +1:16 min, 6. Tritschler (Něm.) +1:21… 11. Kubalák +1:30, 15. Buchar +1:43, 16. Hnyk +1:57, 21. Hradil +3:05, 22.-23. Lukeš +3:34, 26. Sova +5:02, 27. Prokůpek +5:08, 28. M. Balatka +5:20, 30. Škorpil +5:53, 31. S. Kabeláč +6:04, 32. Tajč +6:22, 33. Janata (všichni Česko) +6:45.

Mladší dívky (2008-2006, 11 závodnice) HS73/3,8 km: 1. Pavecová 12:14 min, 2. Sušniková (obě Slovin.) +37, 3. Schmidtová (Rak.) +1:04 min, 4. Graesliová +1:08, 5. Laateová (obě Nor.) +1:29, 6. Gredlerová (Rak.) +1:33… 9. Ošmerová +4:12, 10. Štěpánková +6:16, 11. Nejedlová (všechny Česko) +7:08.