Vytrval v Otepää skončil těsně za body. Ženský závod narušil vítr

5 min 51 s

Sdruženáři pokračovali po pátečním závodu smíšených družstev druhým soutěžním dnes v estonském Otepää. V rámci Světového poháru se odjely závody s hromadným startem mužů a žen. Zejména průběh ženského závodu ovlivnil vítr, který znemožnil skokanskou část. Mezi muži se na konečném 32. místě usadil Jan Vytrval.

Závody s hromadným startem bývají populárním oživením sdruženářského standardu, kterým jsou klasická individuální klání, při nichž se napřed skáče a až poté běhá. U tzv. masáků se pořadí soutěžních částí obrací a začíná se běžeckou částí. Ve skokanské polovině závodu se pak nastupuje s rozestupy z bílé stopy.

V mužském masáku předvedl solidní běh Jan Vytrval, který se usadil na průběžném 28. místě se ztrátou 35 sekund na Jense Luraase Oftebra, což v přepočtu znamenalo 8,7 bodu. V závodech s hromadným startem často nevznikají tak velké rozestupy, proto z výsledků těží zejména lepší skokané. Tomáš Portyk, který je považován za nejlepšího českého skokana mezi sdruženáři, však v běžecké části zaostal za bodovanými příčkami o takřka 14 bodů, což se na středním můstku nestahuje vůbec snadno.

A nakonec ani tentokrát se nepovedlo ani jednomu z českých závodníků bodovat. Vytrval předvedl na středním můstku 82 metrů a propadl se pořadím na 32. místo. Soutěžní skok pak vůbec nevyšel Portykovi, který se 78,5 metry klesl pořadím na 45. pozici a nadále se v této sezoně nečekaně trápí.

Sobotní závod při absenci Jarla Magnuse Riibera vyhrál Rakušan Johannes Lamparter, který byl po běhu na třetím místě a skokanskou část i s mírným vánkem do zad suverénně ovládl o takřka deset bodů před Finem Ilkkou Herolou, když skočil 99,5 metru. Třetí byl další Rakušan Thomas Rettenegger.

Ženský závod byl naopak ovlivněn velmi silným větrem a skokanská část se vůbec nedokončila. Z toho mohla mít radost Jolana Hradilová, která byla po běhu na 25. místě, ale na středním můstku jí silné poryvy bočního větru nedovolily skočit více než 68,5 metru.

Hradilové, stejně jako ostatním sdruženářkám, by se mělo do výsledků započítat páteční provizorní kolo. V něm česká reprezentantka skočila o poznání lépe, když předvedla rovných 80 metrů. Oficiální výsledky však prozatím nebyly zveřejněny. Jakmile tak bude učiněno, budeme o konečném umístění Hradilové informovat.

Do běžecké části nastoupila i Tereza Koldovská, ta ale v průběhu pětikilometrové trati ze závodu odstoupila.