Vydařený finský den českých týmů. Skokani šestí, sdruženáři v týmovém sprintu sedmí

5 min 12 s

Závody ve finském Lahti pokračují Světové poháry klasických lyžařů. Sobota byla úspěšná pro skokany i sdruženáře, kteří měli na programu týmová klání.

Dvořák s Portykem v týmovém sprintu sdruženářů sedmí

Do týmového sprintu se skokem na velkém můstku a během na 2x7,5 km nastoupilo v Lahti dvacet dvojic. Češi vsadili na tandem Dvořák-Portyk, který podal velice dobrý výkon a umístěním na sedmé pozici naznačil svůj budoucí potenciál. Podle očekávání se stal duel o vítězství záležitostí závodníků Němcka a Norska.

Ve skoku dominovali zástupci obou týmů Havaard Klemetsen a Johannes Rydzek se 121 metry. Jako třetí za nimi však nejdál doskočil Tomáš Portyk – jeho 119,5 metru poskytlo velice dobrý základ českého páru. Miroslav Dvořák skákal z nižšího nájezdu a dosáhl 102 metrů. Před během, v němž každý ze závodníků absolvoval třikrát okruh o délce 2,5 kilometru, to znamenalo sedmou pozici společně se Slovinskem s odstupem jedné minuty.

Elitní dvojice Německa a Norska se střídaly po celou trať ve vedení, v závěrečném finiši prokázal své sprinterské kvality Nor Joergen Grabaak. Třetí pozici překvapivě získali Francouzi i bez své hvězdy Jasona Lamy Chappuise. Česká sestava brzy ujela Slovincům, převálcovala Rakušany a odrazila nápor domácích Finů. Předstihli ji pouze skvělí běžci z Itálie. Celková sedmá příčka je však neobyčejně lichotivá.

Kvarteto skokanů bylo v Lahti šesté

Také skokani se v závěru sezóny přesunuli na sever Evropy. V sobotním závodě družstev si české kvarteto ve složení Hájek, Koudelka, Matura a Janda vedlo vyrovnaně a celkově skončilo o příčku výš než na posledním týmovém závodě na ZOH v Soči, tedy šesté.

Také po prvním kole byli naši skokani na šestém místě s těsným náskokem 3,1 bodů před polským týmem. Ve druhém kole Češi přidali ještě několik metrů a s celkovým počtem 925,5 bodu si šestou příčku udrželi. Na páté Finy jim chybělo 13,3 bodu.

Nejúspěšnějším Čechem byl Roman Koudelka, jehož skoky měřily 123 a 129,5 metrů, Antonín Hájek předvedl dva shodné výsledky měřící 120,5 metru, Jan Matura skočil 117,5 a 121 metrů a Jakub Janda přispěl výkony 117,5 a 123 metrů. Z vítězství a zisku 973,5 bodu se radoval tým Rakouska před Německem a Norskem.

V neděli Světové poháry klasických lyžařů v Lahti pokračují individuálními závody.