Vstup do Letní Grand Prix českým sdruženářům vyšel – v týmovém sprintu šesté místo a Portykův útok na desítku

9 min 54 s

Vydařený úvod do letošního ročníku Letní Grand Prix v severské kombinaci měli o víkendu 18. a 19. srpna v Oberwiesenthalu čeští reprezentanti. V úvodním závodu, jímž byl týmový sprint, obsadili Tomáš Portyk s Miroslavem Dvořákem (na snímku) v konkurenci dvaadvaceti párů výborné šesté místo. V nedělní individuální soutěži bojoval dlouho Tomáš Portyk o elitní desítku a nakonec skončil třináctý. Výtečně zabojoval také loňský junior Jan Vytrval, jenž obsadil celkovou 21. pozici.

Sobota: Po výborném běh u posun o čtyři místa

V loňském roce v týmovém sprintu dvojic senzačně triumfovala česká dvojice Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk. Tentokrát sice nejlepší čeští sdruženáři zůstali mimo stupně vítězů, ale mezi dvaadvaceti startujícími páry jim letos patřilo velice lichotivé šesté místo.

Po skoku na můstku HS106 s umělou hmotou se vedení ujal tým Japonska I, který tvořili bratři Akito (98 m) a Jošito (99 m) Watabeové. S odstupem pouhých tří vteřin jim bylo v patách Rakousko I s Franzem-Josefem Rehrlem (97 m z devátého nájezdového okna, zatímco většina ostatních závodníků zvolila jedenáctku) a Mario Seidl (99,5 m). Z tria německých dvojic bylo ve skokanské části nejúspěšnější družstvo III – Manuel Faisst (97 m) a Terence Weber (101 m). Zaostávalo však za lídry jen o deset vteřin, zatímco Německo I s Erikem Frenzelem (95 m) a Fabianem Riesslem (96,5 m) už o 38 s.

Česká dvojice byla desátá se ztrátou jedné minuty. Výborně zaskákal Tomáš Portyk, který dopadl na značku 97 m, ale zabojoval také Miroslav Dvořák s 91 m. Před nimi se ještě seřadily týmy Japonska II, Rakouska II, Francie I, Německa II a Finska, ale časové rozestupy byly minimální. Druhý český pár sestavili mladíci Jan Vytrval a junior David Zemek. Ten zdolal 87 m, ale Vytrvala jury za vadnou kombinézu diskvalifikovala, a tak už do druhé části závodu nenastoupili.

V běhu na kolečkových lyžích z čelních pozic brzy odpadli Japonci a tempo diktovali Rakušané Rehrl se Seidlem společně s třetím německým párem. Překvapivě se však nekonal razantní nástup elitních sdruženářů Frenzela s Riesslem – v celkovém pořadí se před ně dostali nejen jejich krajané z Německa II, ale také Finové.

Portyk s Dvořák se v běžecké části blýskli výborným výkonem. Tomáš Portyk zaznamenal sedmý nejlepší čas ze všech účastníků a Miroslav Dvořák byl dokonce pátý. Svou ztrátu na vedoucí příčku stáhli téměř na polovinu a posunuli se o čtyři příčky na šestou pozici, když s Riesslem prohrál Dvořák ve finiši jen o 0,8 s.

Neděle: Portyk třináctý a bojovník Vytrval

V nedělním individuálním závodu kraloval na můstku opět Rakušan Franz-Josef Rehrl výkonem 99 m – tentokrát zvolil osmé nájezdové okno, ostatní se spouštěli z desátého nebo jedenáctého. Za ním se seřadili Němec Eric Frenzel s 99 m, Rus Ernest Jahin se 103 m (oba +2 s), Rakušan Mario Seidl s 97,5 m (+8 s) a Němec Johannes Rydzek se 103 m (+12 s).

Z českých sdruženářů byl opět nejlepší Tomáš Portyk s 94 m na 1. příčce s odstupem 53 s. Jan Vytrval obsadil 28. místo za 92,5 m (+1:35 min) a Miroslav Dvořák 30. pozici za 89,5 m (+1:43 min). Jury pro změnu diskvalifikovala za vadnou kombinézu benjamínka Davida Zemka.

Běžecká část se konala na okruhu dlouhém 1,7 km. Špici ovládlo kvarteto Rydzek, Frenzel, Rehrl a Seidl. Za nimi se seřadili stíhači v čele s Riesslem, Herolou, Fritzem, bratry Watabeovými, Laheurtem, Orterem, Weberem, Geigerem a Tomášem Portykem. Nejlepší český závodník držel s přehledem kontakt s touto skupinou až do samotného závěru. V bitvě o vítězství nasadili k rozhodujícímu trháku po 7. km Rydzek se Seidlem a k radosti německých diváků nakonec těsně v finiši vyhrál domácí reprezentant.

Do posledního okruhu vjížděl Portyk na devátém místě, ale v dramatické koncovce se mu pořadí v elitní desítce nepodařilo uhájit. I tak však zaznamenal velice kvalitní umístění. Skvěle si vedl také Jan Vytrval, který po statečném výkonu výrazně vylepšil svou pozici a 20. příčka mu unikla o pouhou desetinu vteřiny. Miroslav Dvořák v běhu nezopakoval svůj sobotní výkon a do cíle dojel na 36. místě.

Ve středu 22. srpna pokračuje Letní Grand Prix druhým individuálním závodem HS98/10 km v rakouském Villachu.

Výsledky – Oberwiesenthal, týmový sprint HS106/2x7,5 km: 1. Rakousko I (Rehrl, Seidl) 29:08,9 min., 2. Německo III (Weber, Faisst) +5,8 s, 3. Německo II (Geiger, Rydzek) +28,3, 4. Finsko I (Mäkiaho, Herola) +33, 5. Německo I (Frenzel, Riessle) +35,7, 6. Česko I (Portyk, Dvořák) +36,5 … Česko II (Zemek, Vytrval) po diskvalifikaci Vytrvala po skoku do běžecké části nenastoupilo.

1. individuální závod – Oberwiesenthal HS106/10 km: 1. Rydzek (Něm.) 24:37,5 min., 2. Seidl (Rak.) +0,3 s, 3. Frenzel (Něm.) +24, 4. Rehrl (Rak.) +34,2, 5. Riessle +42,6, 6. Fritz (oba Něm.) +43, 7. Herola (Fin.) 51,1, 8. J. Watabe (Jap.) +1:00,5 min., 9. Geiger +1:03,3, 10. Weber (oba Něm.) +1:06,1 … 13. Portyk 1:08,8, 21. Vytrval 2:02,9, 36. Dvořák (všichni Česko) +3:42,6.