Ve druhém dějství Letní Grand Prix sdruženářů vyhrál Rydzek, z Čechů bodoval jen Pažout

6 min 3 s

Vítězem druhého závodu Letní Grand Prix v severské kombinaci 29. srpna v Oberhofu se stal německý reprezentant Johannes Rydzek. Triumf domácích sdruženářů umocnil druhou příčkou Vinzenz Geiger, třetí finišoval Fin Ilkka Herola. Čeští „kombiňáci“ tentokrát ztratili ve skokanské části a proti úvodnímu dějství si výsledkově pohoršili. Bodoval pouze 28. Ondřej Pažout, zatímco junior Jiří Konvalinka (na archivním snímku z letošní zimy) skončil na 37. a další mladík Jan Šimek na 42. místě.

Do závodu vstoupilo 52 sdruženářů a na úvod na ně opět čekal můstek HS140, z něhož se tentokrát najíždělo z pátého okna. Český trojlístek se neprosadil tak výrazně jako v úvodním dějství. Junior Jiří Konvalinka odvedl standard, když se výkonem 123 m umístil na průběžné 23. pozici se ztrátou +1:02 min na lídra. Na vydařený pokus z premiéry Letní Grand Prix však nenavázal Ondřej Pažout, jenž sice zdolal 124 m, ale zafoukal mu přitom tak příznivý vítr, že mu rozhodčí odečetli 14 bodů – nejvíce ze všech borců. Výsledkem tak bylo až 35. místo (+1:36 min). Jan Šimek se musel spokojit se 115,5 m (+2:05 min), což stačilo na 41. příčku.

Rakušan Mario Seidl si opět vedl výborně, ale se 135 m skončil „jen“ druhý (+15 s). Předčil ho totiž Francouz Matteo Baud se 132 m. Třetí se umístil další Raušan Lukas Greiderer se 129 m (+18 s), pátý byl sobotní vítěz Ilkka Herola z Finska se 128 m (+30 s). Do elitní desítky se však vměstnali tři němečtí reprezentanti Geiger, Rydzek  a Weber, a tak se v běhu dala očekávat jejich štvanice na stupně vítězů.

Očekávání se splnilo už po dvou kilometrech, kdy vedoucí trio dostihli prvotřídní němečtí tempaři. Tempo, které diktovali převážně Rydzek, Herola a zejména Geiger, bylo tak vysoké, že z boje o prvenství postupně odpadlo i trio výborných Rakušanů Fritz, Greiderer a Seidl. Rozhodoval závěrečný kilometr, do něhož dali němečtí reprezentanti všechny síly, a úspěšným trhákem nakonec oba udolali finského soka.

Na asfaltovém okruhu se Ondřej Pažout postupně probíjel do bodované třicítky. Poprvé se mu do ní podařilo proniknout po 7,5 km (29.), ale ve vyrovnané skupině, v níž byli mj. Ital Costa, Francouz Gérard, Němec Mach nebo finská dvojice Nittykoski – Mäkiaho, hrozilo i umístění mimo bodované pozice. Pažout však v závěru zmobilizoval síly a vydřel 28. pozici, když porazil Gérarda, Němce Thannheimera i vítěze skoku Bauda. Jiří Konvalinka dojel v rámci svých možností na 37. místě, Jan Šimek skončil 42. Pro oba mladíky to však byla především velká škola a zkušenost.

2. závod Letní Grand Prix – Oberhof, HS140/10 km: 1. Rydzek 21:44,7 min, 2. Geiger (oba Něm,) +0,2 s, 3. Herola (Fin.) +3,2, 4. Fritz +14,1, 5. Greiderer +14,7, 6. Seidl (všichni Rak.) +28,7, 7. Riessle +37,7, 8. Weber (oba Něm.) +40,1, 9. Mutru (Fin.) +40,5, 10. Tiller (Nor.) +41,0… 28. Pažout +1:30,3 min, 37. Konvalinka +3:12,5, 42. Šimek (všichni Česko) +3:19,7.

Pořadí po dvou závodech: 1. Herola 160 bodů, 2. Rydzek 145, 3.-4. Geiger, Seidl oba 120, 5. Weber 82, 6. Einkemmer 75, 8. Riessle 72, 9. Greiderer 59, 10. Mutru 53 … 19. Pažout 18. Bodovalo celkem 34 závodníků.