V Trondheimu se Tomáš Portyk vrátil na bodované příčky – skončil dvacátý

5 min 27 s

Úvodní závod víkendového programu Světového poháru v severské kombinaci v Trondheimu naznačil, že nejlepšímu českému sdruženáři Tomáši Portykovi (na snímku v čele skupiny) se vrací forma. V sobotu 26. ledna vyválčil v individuálním závodě HS138/10 km slibnou 20. příčku. Na můstku prokázal výkonností zlepšení a také v běžecké části statečně bojoval se silnými běžci o ještě výhodnější pozice. V domácím prostředí kralovali Norové – na nejvyšší stupínek se vrátil vedoucí muž celkového pořadí Světového poháru Jarl Riiber.

Trefit dobrý pokus ve skoku na můstku HS138 nebylo jednoduché, protože nepříjemný vítr co chvíli komplikoval podmínky. Pro Tomáše Portyka přišlo navíc varování už den předtím, neboť v provizorním kole byl – stejně jako Němci Frenzel s Weberem a Japonec G. Jamamoto – diskvalifikován kvůli kombinéze.

V „ostrém“ startu však zabral a skok na hranici 120 m mu stačil na průběžnou 23. příčku s odstupem +2:11 min. Zbývajícím dvěma českým reprezentantům se však pokusy vůbec nepodařily a mezi čtyřicítkou závodníků jim patřila právě místa na konci – 39. byl Ondřej Pažout se 109 m (+3:50 min) a 40. Jan Vytrval se 103 m (+4:40 min). Vzhledem ke své ztrátě už do běžecké části ani jeden z nich nenastoupil.

Na můstku zvítězil Rakušan Wilhelm Denifl, jenž dopadl na značku 135,5 m. Za ním skončili Rus Ernest Jahin se 136,5 m (+9 s) a pak už norské trio Espen Björnstad se 134,5 m (+34 s), Jarl Riiber se 132,5 m (+36 s) a Magnus Krog se 132 m (+45 s).

Ve stopě se podle očekávání Jahin hluboko propadl a v polovině tratě dojeli Riiber s Krogem Denifla. Vše se rozhodovalo až v posledním kilometru. Nejprve tempu nestačil Denifl a Riiberovu závěrečnému zrychlení podlehl také Krog.

Tomáš Portyk, jak je u něj v posledních závodech tradicí, podal v běhu velice dobrý výkon. Po většinu závodu se držel v silné desetičlenné skupině, kterou hnali vpřed především Němec Fabian Riessle, Francouz Francois Braud, Nor Espen Andersen, Rakušan Lukas Greiderer a Japonec Jošito Watabe. Postupně z ní odpadávali další sdruženáři, a tak výsledkem bojovného nasazení českého reprezentanta byl návrat na bodované pozice v podobě 20. místa.

Trondheim, 14. závod SP – HS138/10 km: 1. Riiber 25:03,7 min, 2. Krog (oba Nor.) +4,5 s, 3. Denifl (Rak.) +24,1. 4. A. Watabe (Jap.) +47,9, 5. Geiger (Něm.) +1:00,8 min, 6. Björnstad (Nor.) +1:04,6, 7. Faisst (Něm.) +1:09,7, 8. Rehrl (Rak.) +1:13,1, 9. Orter (Rak.) +1:23,5, 10. Grabaak (Nor.) +1:34,0, … 20. Portyk +2:13,9, Paždou a Vytrval (všichni Česko) nenastoupili do běhu.

Celkové pořadí Světového poháru po 14 závodech: 1. Riiber 958 bodů, 2. Rydzek (Něm.) 672, 3. Seidl (Rak.) 669, 4. A. Watabe 649, 5. Rehrl 620, 6. Graabak 539, 7. Geiger 521, 8. Weber (Něm.) 517, 9. Björnstad 424, 10. Frenzel (Něm.) 380, ...29. Portyk 86, 53. Vytrval 5. Bodovalo celkem 57 závodníků.