V olympijské premiéře sdruženářů kraloval Frenzel – Dvořák s Portykem na prahu třetí desítky

V olympijské premiéře sdruženářů kraloval Frenzel – Dvořák s Portykem na prahu třetí desítky

8 min 45 s

Probuzení německého obhájce zlaté medaile ze Soči Erika Frenzela v pravý čas a vrtošivý vítr, který na můstku HS109 odvál naděje Tomáše Portyka, nejlepšího českého reprezentanta v této sezoně. V premiérovém olympijském závodu v severské kombinaci V Pchjongčchangu tak skončil ze svěřenců Vladimíra Šmída jako nejlepší 21. Miroslav Dvořák (na snímku) – za ním se umístili 24. Tomáš Portyk a 34. Ondřej Pažout. Lukáše Daňka jury diskvalifikovala hned po úvodní části za příliš dlouhé „skočky“.


Umístěním až ve třetí desítce tak zůstali elitní čeští sdruženáři poněkud za očekáváním. Příslibem však může být jejich velice dobrý výkon v běhu a také skokanské probuzení Miroslava Dvořáka.

Na středním můstku HS109 kraloval Rakušan Franz-Josef Rehrl se 112 m. Pro 48 účastníků to však byla obrovská větrná loterie. Nevyzpytatelné poryvy některým závodníkům hodně pomohly, jiné poslaly do výsledkového propadliště. To byly případy favoritů Jana Schmida z Norska. Alessandra Pittina z Itálie či Bernharda Grubera z Rakouska. Za vedoucím Rakušanem se seřadili druhý Nor Jarl Riiber se 111 m (+15 s), třetí Japonec Akito Watabe se 105,5 m (+28 s), čtvrtý Rakušan Lukas Klapfer se 109 m (+32 s) a pátý Němec Eric Frenzel se 106,6 m (+36 s).

Z českých sdruženářů byl tentokrát nejlepší juniorský mistr světa Ondřej Pažout, ale jeho 97,5 m nestačilo na lepší než 22. pozici se ztrátou +2:19 min. Tomáš Portyk překvapivě dopadl jen na značku 89,5 m, což ho odsunulo až na 29. příčku (+2:45 min.). Před něj se ještě dostal osmadvacátý Miroslav Dvořák s 95,5 m (+2:43 min.).

„Ze skoku jsem neměl špatný pocit. Na hraně jsem to taky cítil dobře, bohužel jsem neměl moc štěstí na vítr. Možná jsem však do Pchjongčchangupřijel pod větším tlakem, než jsem si myslel, Pevně doufám, že na velkém můstku to bude z mé strany lepší,“ komentoval své vystoupení v úvodní disciplíně Tomáš Portyk.

„Měl jsem na můstku docela dobré podmínky. Pořád se skákalo víceméně proti větru, ale někomu fouklo víc, někomu méně. Mně fouklo poměrně dost, jenže úplně jsem toho nevyužil. Určitě se dalo skočit líp. Na tu bídu, co jsem však zatím v sezoně skákal, to sice bylo dobrý, ale člověk chce vždycky víc,“ ohlédl se za skokanskou částí Miroslav Dvořák.

Ve stopě za to jaksepatří vzali oba matadoři – Frenzel s Watabem. V polovině trati už obsadili špici a diktovali tempo, ačkoiv za nimi se vyváželi Rakušan Klapfer s Norem Riiberem. O všem rozhodl Frenzelův drtivý nástup v závěrečném stoupání. V něm se neuvěřitelně snadno odpoutal od svých soupeřů včetně lídra Světového poháru a suveréna posledních akcí Watabeho. Po nepříliš vydařené sezoně tak načasoval vrcholnou formu s přesností jemného mechanika. Klapfer si poté ohlídal bronzový stupínek před mladým Norem.

Miroslav Dvořák s Tomášem Portykem v běhu zabojovali. Závod nevypustili a dokázali vylepšit svá postavení – Dvořák zaznamenal čtrnáctý nejlepší čas, Portyk sedmnáctý. Naopak mladík Ondřej Pažout svou slibnou pozici po skoku neudržel. Diskvalifikovaný Daněk už do běhu nenastoupil.

„Pro mě je to nejlepší výsledek v sezoně, která však pro mě není dobrá. Oproti tréninkům jsem se tentokrát na můstku docela zmátořil, takže hodnotím vystoupení docela pozitivně,“ prohlásil v cíli Miroslav Dvořák, jenž byl v této sezoně ve Světovém poháru nejlépe dvaadvacátý. Na trati přitom musel měnit zlomenou hůlku.

„Jsem zklamaný. Neříkám, že ne. Chtěl jsem zajet lepší výsledek, ale když na můstku nemáte štěstí... Skočil jsem tady nejlépe, ale neměl podmínky. V běhu si věřím jako nikdy, cítím se dost silný,“ zhodnotil celkové umístění Tomáš Portyk.

„Doufal jsem, že bych se mohl vejít do třiceti. Je to 34. místo – bohužel, nevyšlo to úplně, ale hlavu vzhůru a jdeme dál,“ uvedl po své velké olympijské premiéře devatenáctiletý benjamínek Ondřej Pažout.

Olympijské hry Pchjongčchang – individuální závod HS109/10 km: 1. Frenzel (Něm.) 24:51,4 min., 2. A. Watabe (Jap.) +4,8 s, 3. Klapfer (Rak.) +18,1, 4. Riiber (Nor.) +22,5, 5. Rydzek (Něm.) +27,9, 6. Hirvonen (Fin.) +51,6, 7. Riessle (Něm.) +1:05,3, 8. I. Herola (Fin.) +1:05,5, 9. Geiger (Něm.) +1:05,5, 10. Andersen (Nor.) +1:13,7, ...21. Dvořák +2:32,0, 24. Portyk +2:40,0, 34. Pažout +3:14,4, Daněk (všichni Česko) diskvalifikován.

 



Pomoc Ukrajině