Úvodní SP sdruženářů v Ramsau: Poprvé poražený Riiber a oba Češi s bodovým ziskem

7 min 39 s

V úvodním ze dvou předvánočních měření sdruženářů ve Světovém poháru v Ramsau v sobotu 21. prosince ztratil svou vítěznou gloriolu dosud neporažený Nor Jarl Riiber. Ve skoku byl druhý a tentokrát v něm nezískal tak výrazný náskok před pronásledovateli. Ačkoliv jezdil společně s krajanem Espenem Björnstadem šest kilometrů v čele, nakonec podlehl štvanici vedené německými závodníky a ve finiši ho předčil Vinzenz Geiger. Ani čeští reprezentanti po dvoutýdenní přestávce nevyšli naprázdno a v těžkých podmínkách oba bodovali – Tomáš Portyk obsadil 22. a Ondřej Pažout (na snímku) 29. příčku.

V úvodním ze dvou předvánočních měření sdruženářů ve Světovém poháru v Ramsau v sobotu 21. prosince ztratil svou vítěznou gloriolu dosud neporažený Nor Jarl Riiber. Ve skoku byl druhý a tentokrát v něm nezískal tak výrazný náskok před pronásledovateli. Ačkoliv jezdil společně s krajanem Espenem Björnstadem šest kilometrů v čele, nakonec podlehl štvanici vedené německými závodníky a ve finiši ho předčil Vinzenz Geiger. Ani čeští reprezentanti po dvoutýdenní přestávce nevyšli naprázdno a v těžkých podmínkách oba bodovali – Tomáš Portyk obsadil 22. a Ondřej Pažout (na snímku) 29. příčku.

Skokanská část na můstku HS98 byla velice náročná. Venkovní teplota 7,5 stupňů celsia tolik nevadila, zato nepříjemný déšť hodně komplikoval nájezd i jednotlivé pokusy. Nejdále ze všech dopadl Nor Espen Björnstad, jemuž zajistil vedení skok dlouhý 96,5 m. Za ním skončil jeho krajan Jarl Riiber, ale 93 m (+32 s) ho tentokrát neposunulo tak výrazně před hlavní soupeře. Třetí pozici obsadil Rakušan Franz-Josef Rehrl s 92,5 m (+39,5 s), ale vzhledem ke slabším běžeckým kvalitám do okruhu favoritů nepatřil.

Výborně zaskákal také Ondřej Pažout, jemuž stylových 88,5 m (+1:11 min) vyneslo průběžné 11. místo. Solidní pokus se povedl i Tomáši Portykovi s 87 m (+1:30 min), což stačilo na 22. příčku. Do této vzdálenosti se ostatně „trefovala“ velká část z 50 aktérů úvodní disciplíny, proto bylo pořadí za ním hodně našlapané.

V běžecké části ukázalo počasí pod Dachsteinem hodně nevlídnou tvář. Z oblohy se spustila mohutná chumelenice a těžká stopa dala všem sdruženářům pořádně zabrat. Ve druhém okruhu dotáhl Riiber vedoucího Björnstada a až do šestého kilometru kroužili oba na špici. Jenže poté se zezadu přiřítila skupinka vedená německým tandemem Vinzenz Geiger–Fabian Riessle, v níž se dlouho držel i jejich krajan Faisst s Rakušanem Greidererem. V dramatickém závěru se přihnal ještě další Němec Erik Frenzel, jenž se nejrychlejším během posunul z 25. pozice na čtvrtou. Finiš zvládl skvěle takticky Geiger, který Riiberovi uštědřil první porážku v novém ročníku Světového poháru.

Ondřej Pažout měl za zády vyhlášené tempaře a navíc v náročným podmínkách se přetěžko hájilo postavení ve druhé desítce. Do poloviny trati se statečně držel, při nájezdu do třetího okruhu byl 19., ale pak se začal propadat. Celkové 29. místo a dva body však přesto vybojoval před dotírajícími Polákem Kupczakem a Japonem Nagaiem. Tomáš Portyk se v polovině závodu probil na 22. pozici a tu si nakonec třiadvacátým běžeckým časem udržel.

Ramsau, 6. závod Světového poháru – Gundersen HS98/10 km: 1. Geiger (Něm.) 27:29,1 min, 2. J. Riiber (Nor.) +1,6, 2. Riessle +5,8, 4. Frenzel (oba Něm.) +8,6, 5. Björnstad (Nor.) +12,5, 6. Greiderer (Rak.) +13,7, 7. Graabak (Nor.) +19,3, 8. Herola (Fin.) +34,7, 9. Faisst (Něm.) +41,4, 10. Jöbstl (Rak.) +50,4, ...22. Portyk -2:08,3 min, 29. Pažout (oba Česko) -2:33,5.

Pořadí Světového poháru: Průběžné pořadí (po 6 z 21 závodů): 1. J. Riiber 580 bodů, 2. Graabak 371, 3. Geiger 342, 4. J. Oftebro 285, 5. Björnstad 273, 6. Riessle 252, 7. Frenzel 177, 8. Rehrl (Rak.) 174, 9. Herola 151, 10. Jöbstl 146, ...26. Portyk 37, 41. Pažout 7. Bodovalo celkem 43 závodníků.