Univerziádní sen o další medaili se Petru Kutalovi nesplnil

4 min 38 s

Severská kombinace na Zimní světové Univerziádě na Štrbském Plese pokračovala druhou soutěží, jíž byl poněkud netypický individuální závod s hromadným startem 10 km/HS100. V něm začínají nejprve sdruženáři během a poté absolvují dva skoky na můstku. Pořadí se určuje na základě součtu obou disciplín. Českým reprezentantům se nepodařilo proniknout do desítky nejlepších – Petr Kutal (na snímku vpravo) skončil na 12. a Martin Zeman (na snímku vlevo) na 22. místě.

V porovnání s úvodním univerziádním závodem se konkurence zvýšila, neboť z víkendového podniku Světového poháru v Sapporu dorazili mj. Japonci a Rusové. Pětadvacet účastníků čekal obrácený sled disciplín – nejprve vyrazili vstříc porci deseti kilometrů.

Ve stopě si vedl nejlépe Němec David Welde 27:20,6 před polským držitelem zlaté medaile z úvodního měření sil Adamem Cieslarem 27:59,9.  Na Petru Kutalovi byla znát nedávno prodělaná viróza, a tak zaostal za svými možnostmi, když dosáhl patnáctého času 29:28,0. Martin Zeman byl v běhu 20. za výkon 30:14,4 min.

Poté se závodníci přesunuli na můstek HS100. Zde opět zaúřadovali především Poláci, kteří měli ve větrné loterii i štěstí. Nejdelší skok dne předvedl Mateusz Wantulok s 91 m, ale druhé celkové vítězství si připsal jeho krajan Adam Cieslar, jemuž stačilo 89,5 m. Stříbro ve Vysokých Tatrách bral stejně jako poprvé Němec Welde (nejdál 87 m). Kutal si svou pozici mírně vylepšil, když poprvé přistál na značce85 a podruhé 86 m, naopak Zemanovi počasí dvakrát hrubě nepřálo a vítr ho „sfoukl“ na pouhých 72,5 m a poté 73,5 m.

„Cítil jsem se už lépe než v prvním závodě, ale můj výkon nemoc stejně ovlivnila. Navíc běžecké tratě leží ve výšce 1 400 metrů nad mořem a to hodně zvyšuje únavu. Byla to moje poslední univerziáda. Hrozně moc jsem na ní chtěl získat medaili, ale nepotkal jsem se zde ani se zdravím, ani s optimální formou. Teď musím nabrat co nejlepší formu pro mistrovství světa ve Falunu,“ posteskl si Petr Kutal, který však už vlastní bronz právě ze závodu s hromadným startem z univerziády v Číně v roce 2009  .

Štrbské Pleso – Mass Start 10 km/HS100: 1. Cieslar (Pol.) 216,9 b., 2. Welde (Něm.) 210,3, 3. Wantulok (Pol.) 208, 4, 4. Jamamoto 207,1, 5. Watanabe (oba Jap.) 206,6, 6. Jahin (Rus.) 198,8... 12. Kutal 185,1, 22. Zeman (oba Česko) 131,7.