Týmový sprint dvojic na SP v Lahti: Bez Portyka vyšla na Čechy třináctka

Týmový sprint dvojic na SP v Lahti: Bez Portyka vyšla na Čechy třináctka

6 min 6 s

Světový pohár v severské kombinaci pokračoval v sobotu 23. ledna v Lahti týmovým sprintem dvojic HS130/2 x 7,5 km. Ačkoliv to dlouho vypadalo na dvojnásobný německý triumf, v cíli byl první norský pár Jörgen Grabaak, Jarl Riiber. Na severu Evropy reprezentovali české barvy pouze Ondřej Pažout a Jan Vytrval (na snímku), neboť Tomáš Portyk potřeboval čas na přípravu i čas na uzdravení pochroumané ruky. Pažout s Vytrvalem skončili v konkurenci šestnácti družstev třináctí.


Po skokanské části na můstku HS130 bylo na špici pořádně našlapáno. Vedení se ujalo Rakousko I, za které tentokrát nenastoupily „mladé pušky“ Lamparter a Greiderer, ale osmatřicetiletý veterán Bernhard Gruber (117,5 m) a Mario Seidl (119,5 m). Pouhou vteřinu za nimi skončilo Německo II (Weber 119 m, Frenzel 116 m) a se čtyřvteřinovým odstupem se umístilo Japonsko I (A. Watabe 121,5 m, Jamamoto 116,5 m) i Německo I (Riessle 122,5, Geiger 116 m). Pátí Norové po Grabaakově ne zrovna vydařeném pokusu (109,5 m) ztráceli hodně – k tomu, že z toho nakonec byl odstup jen 27 s hodně pomohl Riiber skokem 123 m.

Na můstku občas zazlobil vítr, který mnohým skokanům vzal metry a ubral na stylovém hodnocení. Ondřej Pažout i za těchto okolností předvedl poměrně solidní výkon 111 m, což znamenalo průběžnou devátou příčku. Přestože druhé skoky absolvovali závodníci z nájezdu nižšího o jedno okno, Jan Vytrval ztratil až příliš. Jeho 99,5 m posunulo českou ekipu na čtrnáctou pozici (+2:21 min). Za námi se usadila jen Itálie II (Kostner, Buzzi), tým USA byl diskvalifikován kvůli nepovolené kombinéze Jaspera Gooda.

V běžecké části, v níž každý účastník absolvoval okruh o délce 1,5 km pětkrát, do toho od začátku šláply oba německé výběry. V polovině závodu jezdily svorně na špici a na z povzdálí dotírající Nory měli náskok 11,6 s. Jenže na 12. km odpadl Weber a tandem se rozpadl. Zezadu se naopak strojovým tempem dotáhli Grabaak s Riiberem a v závěrečném okruhu si to na „férovku“ rozdali o vítězství Geiger s Riiberem. Mladý norský fenomém měl ve finiši více sil.

Prakticky jediný soupeř, kterého mohli čeští reprezentanti ve stopě předstihnout, byla Francie II (Blondeau, Baud), která odstartovala s náskokem 10,5 vteřiny. Většinu závodu si ho Francouzi stále udržovali, ale v předposledním kole se Jan Vytrval na Blondeaua dotáhl a v tom posledním Bauda definitivně udolal Ondřej Pažout. Běžecky oba Češi podali kvalitní výkony – v součtu časů byl Vytrval například lepší než Pittin, Costa, Seidl, Gruber, Jöbstl, Klapfer či dokonce občas taktizující Geiger. Slibné zlepšení prokázal také Ondřej Pažout.

Tento závod se nezapočítával do klasifikace Světového poháru.

Lahti, týmový sprint HS130/2 x 7,5 km: 1. Norsko I (Grabaak, Riiber) 28:25, 2, 2. Německo I (Riessle, Geiger) +0,8 s, 3. Japonsko (Jamamoto, A. Watabe) +2,5, 4. Německo II (Frenzel, Weber) +12, 5. Norsko II (Björnstad ,J. Oftebro) +13,3, 6. Rakousko I (Seidl, Gruber) +25,9, 7. Finsko I (Herola, Hirvonen) +55,5, 8. Rakousko II (Klapfer, Jöbstl) +1:30,7 min, 9. Itálie I (Costa, Pittin) +1:37,0, 10. Finsko II (Nittykoski, Mäkiaho) +1:59,6… 13. Česko (Pažout, Vytrval) +2:47,6.

 

 



Pomoc Ukrajině