Třetí dějství SP v Ruce: v extrémním mrazu suverénní Riiber a Portykovo nejlepší umístění

7 min 46 s

Třetí díl finské minitour v úvodním soutěžním víkendu Světového poháru v severské kombinaci poznamenala nepřízeň počasí. Kromě silného mrazu totiž v neděli 28. listopadu nad velkým můstkem v areálu Ruka dul tak silný vítr, že jury na něj závodníky vůbec nepustila. Do individuálního závodu HS142/10 km se tak započítávaly výsledky provizorního kola, které se konalo ve čtvrtek 25. listopadu. Svého druhého triumfu v sezoně dosáhl Nor Jarl Riiber, jemuž přišel vhod sobotní nucený odpočinek. Z tria českých zástupců se opět nejvíc dařilo Tomáši Portykovi (na snímku NordicFocus), jenž obsadil 25. pozici a také ve svém třetím startu bodoval. Ondřej Pažout s Janem Vytrvalem doplatili na svůj skokanský výpadek, navíc Vytrval k běhu nenastoupil.

V neděli ráno ještě stihlo 55 účastníků odskákat kvalifikační kolo. V něm vyhrál Riiber se 140 m, ale co bylo důležitější – Tomáš Portyk v něm potvrdil znovu vynikající aktuální skokanskou formu. Obsadil šestou pozici výkonem 135 m a dvojnásob škoda, že jury následně kvůli vichru další soutěž na můstku zrušila. Opět se zlepšil také Jan Vytrval, který byl se 120 m na 33. pozici, zatímco u Ondřeje Pažouta zůstalo vše při starém a utrápený pokus ho donesl jen na 96,5 m a 47. příčku.

V provizorním kole obstál z českých reprezentantů pouze Tomáš Portyk, jemuž 129 m stačilo na průběžné osmnácté místo se ztrátou 1:54 min. Další svěřenci trenéra Marka Šablatury však už zůstali po úvodní části zcela mimo hru o solidní umístění. V pořadí 43. Ondřej Pažout zdolal jen 103,5 m (+5:14 min) a 49. Jan Vytrval pouhých 97 m (+5:58 min).

Na můstku při PCR dominovala mladá rakouská hvězda Johannes Lamparter se 140 m. Za ním skončil jeho krajan Mario Seidl, jenž dopadl na značku 142 m (+6 s), na třetí příčce se usadil Jarl Riiber se 141 m (+14 s). Do akce se naopak tentokrát nedostal Estonec Kristjan Ilves, který byl diskvalifikován pro nepovolenou kombinézu.

Běžecká část se opět konala v extrémně mrazivých podmínkách, rtuť teploměru vyšplhala až k minus dvaceti stupňům Celsia. Není divu, že běžky už si nenazulo hned jedenáct závodníků (!) – kromě Jana Vytrvala například Riessle, Björnstad, Baud, Rehrl nebo Kupczak, takže účastnické pole se smrsklo na dvaačtyřicet sdruženářů.

Zhruba čtyři kilometry se v čele držela pohromadě trojice, která vedla po skoku, poté však Riiber s Lamparterem zvýšili tempo a Seidla nechali daleko za svými zády. Mladý Rakušan se pokoušel opakovanými nástupy Riibera utahat, což se mu však nepodařilo. Norský šampion zaútočil ve sjezdu kilometr před cílem a v závěrečném stoupání svůj náskok suverénně navýšil. Třetí pozici před dotírajícím Weberem uhájil Nor Oftebro.

Tomáš Portyk měl hned po startu v patách excelentní stíhače Herolu, Geigera a Schmida, kteří se před něj po pár stovkách metrů dostali, vzápětí ho dojeli také Rettenegger a Flatla, s nimiž však dokázal držet krok. Český reprezentant byl v polovině nesmírně náročného závodu na 22. příčce, zezadu však zaútočili ještě další soupeři. Výsledkem tak bylo 25. umístění – zatím nejlepší v dosavadním průběhu Světového poháru. Ondřej Pažout vydělal na absencích několika závodníků a dorazil do cíle na 37. pozici.

Světový pohár v Ruce, 1. závod – Gundersen HS142/10 km: 1. Riiber (Nor.) 25:08,3 min, 2. Lamparter (Rak.) +12,4 s, 3. Oftebro (Nor.) +33,0, 4. Weber (Něm.) +34,9, 5. Greiderer (Rak.) +36,6, 6. Jamamoto (Jap.) +40,8, 7. Faisst (Něm.) +44,7, 8. Seidl (Rak.) +454,2, 9. Rydzek (Něm.) +55,7, 10. Herola (Fin.) +57,1 … 25. Portyk +3:49,1 min, 37. Pažout +6:48,6, Vytrval (všichni Česko) nenastoupil k běhu. Klasifikováno 40 závodníků.

Pořadí Světového poháru po 3 závodech: 1. Riiber 200 bodů, 2. Lamparter 192, 3. Weber 164, 4. Oftebro 128, 5. Greiderer 125, 6. Frenzel 109, 7. Geiger 108, 8. Faisst 101, 9. Jamamoto 95, 10. Seidl 94… 30. Portyk 13. Bodovalo celkem 37 závodníků.