Tomáš Portyk poprvé v kariéře v top desítce v individuálním závodě Světového poháru!

Tomáš Portyk poprvé v kariéře v top desítce v individuálním závodě Světového poháru!

8 min 55 s

Tomáš Portyk zajel v neděli 20. prosince svůj životní závod ve Světovém poháru. Devatenáctiletý sdruženář Dukly Liberec vstoupil poprvé v kariéře v individuálním závodu v Ramsau v celkovém pořadí do elitní top desítky. Ještě kilometr a půl před cílem statečně bojoval o stupně vítězů, ale přestože se vydal ze všech sil, smečka zkušených Němců a Norů ho nakonec předstihla. Už v sobotu však Portyk naznačil, že se mu vrací forma a že ambice, měřit se rovnocenně se zahraniční špičkou, nejsou nadsazené.


V provizorním kole i v obou individuálních závodech na můstku H98 v Ramsau odchovanec severské kombinace z Lomnice nad Popelkou výborně zaskákal. V neděli ho 93,5 m vyneslo na 3. příčku se ztrátou na jedné vteřiny na druhého Nora Havaarda Klemetsena (93,5 m) a 39 vteřin na vedoucího Nora Jarla Riibera (96 m).

„Před dvěma týdny v Lillehammeru Tomáš doplatil na diskvalifikaci kvůli botám a další den na těžké podmínky v běhu v podobě ledové stopy. Poté jsme se však přesunuli do Seefeldu a tam kvalitně potrénovali. Skokansky je na tom velice dobře a podává stabilní výkony. V týdnu vyhrál Deutschland Cup, kde porazil například Tina Edelmanna,“ řekl reprezentační trenér Vladimír Šmíd.

V běžecké stopě čekaly na sdruženáře čtyři okruhy o délce 2,5 km. A Tomáš Portyk vyrazil téhle porci vstříc bez bázně a hany. V čele dlouho kroužil Nor Riiber, ale z jeho náskoku postupně odkrajovala čtveřice Frenzel, Faisst, Klemetsen a Portyk. Do posledního okruhu vjížděl český reprezentant dokonce na třetí pozici! „Skvěle mi jely lyže, měl jsem je výborně připravené. Po nevydařeném závodě v Lillehammeru, kde jsem se ve zmrzlé stopě propadl z pátého místa do čtvrté desítky, jsem chtěl hlavně ukázat, že běhat umím a že mám na víc,“ přiznal svou motivaci Tomáš Portyk.

Ještě kilometr a půl před cílem mohl pomýšlet i na stupně vítězů, ale v posledním stoupání soupeři vystupňovali tempo, zatímco Portykovi začaly docházet síly. V závěru se před něj ještě dostala skupina dalších vyhlášených norských a německých tempařů a těsně před cílem před něj proklouzl i Japonec Akito Watabe. I tak je však desátá pozice nejlepším umístěním tohoto českého závodníka –jeho dosud nejlepším umístěním bylo 12. místo z letošního ledna v Schonachu.

„Desáté místo je super a je pro mne obrovská motivace. Škoda, že mi v posledním kopci došlo, mohlo to být ještě lepší. Ale i tak jsem se přesvědčil, že se mohou s nejlepšími měřit a že jsem se jim výkonnostně přiblížil,“ pochvaloval si Tomáš Portyk.

„Nemám mu co vytknout. Bojoval, běžel takticky a do závodu dal skutečně všechno. Je to určitě velké povzbuzení do další práce,“ neskrýval spokojenost ani Vladimír Šmíd.

 

Sobota – 17. místo

Zlepšující se formu prokázal Tomáš Portyk už v sobotním individuálním závodě v Ramsau. Po skokanské části byl čtvrtý, když přistál na značce 92,5 a společně s dvojicí Havaard Klemetsen – Eric Frenzel zaostávali za vedoucím Jarlem Riiberem (95,5 m) 50 vteřin. Druhý český reprezentant Petr Kutal skočil pouze 78 m a byl 45., ale podepsaly se na něm aklimatizační potíže po návratu ze startů v USA.

V běhu se na špici po fantastickém výkonu probojoval norský tandem Magnus Moan (po skoku 20., +1:36 min) – Magnus Krogh (19., +1:34 min). Jejich tempu neodolal nikdo ze soupeřů a o vítězství si to po zásluze rozdali po strhujícím finiši mezi sebou. Tomáš Portyk se držel za čelem ve druhé skupině společně s Klemetsenem, Orterem, Deniflem a Costou a v cíli si připsal první letošní body. Petr Kutal se nezlepšil a obsadil 45. příčku.

3. závod – Ramsau, Gundersen HS98/10 km: 1. Moan 22:17,3, 2. Krog stejný čas, 3. Riiber (všichni Nor.) -1,04, 4. Edelmann (Něm.) -1,0 s, 5. A. Watabe (Jap.) -1,6, 6. Graabak (Nor.) -1,7, 7. Frenzel (Něm.) -1,9, 8. Herola (Fin.) -2,4, 9. Riessle (Něm.) -2,8, 10. Klapfer (Rak.) -2,9, ...17. Portyk -29,6, 45. Kutal (oba Česko) -3:48,1.

4. závod – Ramsau, Gundersen HS98/10 km: 1. Frenzel (Něm.) 21:56,5, 2. Riiber (Nor.) -10,2, 3. Faisst (Něm.) -10,3, 4. Graabak -18,4, 5. Krog (oba Nor.) -18,5, 6. Riessle (Něm.) -18,7, 7. Klemetsen (Nor.) -18,8, 8. Rydzek (Něm.) -19,6, 9. A. Watabe (Jap.) -20,4, 10. Portyk (Česko) -20,5.

Světový pohár po čtyřech závodech: 1. Krog 257 b., 2. Riessle 249, 3. A. Watabe 194, 4. Frenzel 191, 5. Moan (Nor.) 147, 6. Riiber 140, ...22. Portyk 40.

 



Pomoc Ukrajině