Tečka v Lillehammeru: Riiberův vítězný hattrick a Češi opět bez bodů

5 min 25 s

Také třetí závod ze série Světového poháru v Lillehammeru v neděli 2. prosince nezměnil nic z poněkud rozpačitého vystoupení českých reprezentantů v severské kombinaci. Přestože se tentokrát skákalo na velkém můstku HS140, symbolická křídla to svěřencům Marka Šablatury nedodalo a Tomáš Portyk (na snímku) i Ondřej Pažout zaskákali spíše podprůměrně. A protože po pádu bolestivě naražený Jan Vytrval nestartoval, z Norska si navzdory třem startům český tým neodvezl ani bod. Naopak – třetí triumf v řadě zaznamenal jednadvacetiletý domácí mladík Jarl Riiber, nová hvězda vévodící celkové klasifikaci Světového poháru.

Jarl Riiber opět kraloval mezi padesáti aktéry už na můstku HS140 skokem 129,5 m. Druhou příčku obsadil Rakušan Franz Josef Rehrl se 126 m (odstup +21 s), třetí byl Japonec Go Jamamoto se 128,5 m (+28). Dařilo se také japonské bratrské dvojici Akito a Jošito Watabeovým a také norským sdruženářům. Naopak, nečekaně se v úvodní disciplíně propadli Němci – nejlepší z nich skončil 17. Rydzek (+1:41 min), Frenzel byl 28., Faisst 33., Riessle 42.  Geigera diskvalifikovali kvůli kombinéze.

Neskákalo to však ani české dvojici. Přestože Tomáš Portyk zdolal ve zkušebním kole 131 m, v soutěžním výkon nezopakoval a pouhých 109 m stačilo jen na 37. příčku se ztrátou +3:00 min. Ani Ondřej Pažout se v závodě nepřiblížil zkušebnímu kolu, kdy dopadl na značku 120 m – obsadil 39. místo se 107,5 m (+3:07 min). Trenér Marek Šablatura poté vyhodnotil, že účast v běžecké části s tak propastnou ztrátou by neměla smysl.

Do stopy a za stálého sněžení vyběhl Jarl Riiber a absolvoval závod systémem start–cíl. Svůj náskok neustále zvyšoval, v polovině trati už měl téměř minutu. Úspěšní skokané se však v měření sil s vyhlášenými běžci neprosadili. Z 10. pozice se na špici dotáhl Nor Jörgen Grabaak a ze 17. Němec Johannes Rydzek a byli to právě oni, kdo v závěrečné fázi ovládli čelo. V závěrečném stoupání unikl Grabaak a přes veškerou snahu se ho německému expresu nepodařilo dostihnout.

Nyní následuje v programu Světového poháru přestávka, kterou ukončí dva individuální závody ve dnech 22. a 23. prosince v rakouském středisku Ramsau.

Lillehammer – 3. závod, Gundersen HS140/10 km: 1. Riiber 27:54,3 min, 2. Grabaak (oba Nor.) +35,8 s, 3. Rydzek (Něm.) +36,6, 4. A. Watabe (Jap.) +43,1, 5. Fritz (Rak.) +47,8, 6. Björnstad (Nor.) +51,4, 7. Rehrl (Rak.) +55,2, 8. Schmid +59,3, 9. Krog (oba Nor.) +1:15,9, 10. Jamamoto (Jap.) +1:19,0… Portyk a Pažout nenastoupili do běžecké části.

Pořadí Světového poháru (po 4 bodovaných závodech): 1. Riiber 380 bodů, 2. Frenzel (Něm.) 196, 3. Seidl (Rak.) 189, 4. Rydzek 165, 5. Grabaak 147, 6. Rehrl 128, 7. A. Watabe 127, 8. Björnstad 110, 9. Schmid (Nor.) 109, 10. Fritz 100… 21. Portyk 50. Bodovalo celkem 46 závodníků.