Světový pohár v Ramsau: Riiber dál kraluje, Čechům se nedařilo na můstku a na body nedosáhli

6 min 57 s

Návrat do Světového poháru v severské kombinaci po třítýdenní přestávce českým reprezentantům nevyšel. V úvodním individuálním závodu v Ramsau v sobotu 22. prosince nezískalo trio Tomáš Portyk, Lukáš Daněk (na snímku) a Jan Vytrval ani bod, a navíc se muselo spokojit s pozicemi ve čtvrté, resp. páté desítce. Důvodem byl především jejich výpadek ve skokanské části jak v provizorním, tak poté o den později i v nedokončeném soutěžním kole. Silný a proměnlivý vítr s deštěm si však pohrál i s mnoha dalšími kvalitními sdruženáři.

Ramsau na „předštědrovečerní nadílce“ nepřivítalo aktéry pátého dějství Světového poháru právě přívětivým počasím. Od Dachsteinu fučelo, do toho padaly dešťové kapky a v téhle slotě kromě pevných nervů hodně záleželo i na přízni větru. Už páteční provizorní kolo naznačilo, že čeští reprezentanti nebudou těmi, kteří klimatické nástrahy úspěšně zvládnou. Tomáš Portyk skončil až 41. za 83 m, Jan Vytrval byl jen o příčku za ním s 84,5 m a Lukáš Daněk obsadil 50. místo s 81,5 m.

To, jak bude provizorní kolo pro další vývoj závodu důležité, se ukázalo v sobotu. Ve větrné a jury často přerušované loterii odskákalo 48 sdruženářů, ale když na věži můstku HS98 zůstali už jen dva nejlepší z klasifikace Světového poháru – Němec Eric Frenzel a Nor Jarl Riiber – jako by se živly spikly a po půlhodinovém marném čekání jury skokanskou část zrušila. Svěřenci trenéra Marka Šablatury na tom však neprodělali, neboť jejich výkony – včetně ranního tréninkového kola – byly stejně nepřesvědčivé. Soutěžní

Kdo na tom však vydělal, byl rozhodně Rakušan Franz-Josef Rehrl, jenž sobotní skok výrazně pokazil, ale vítězství v provizorním kole ho postavilo s 95 m do čela. Za ním ztrácel Riiber s 98,5 m pouhých devět vteřin a také bratrům Watabeovým se podařilo dopadnout na značku 94,5 m. Druhým mužem, jenž blahořečil zrušení sobotního skoku, byl Němec Johannes Rydzek, původně diskvalifikovaný kvůli kombinéze.

České ztráty byly pro běžeckou část propastné a body tentokrát visely hodně vysoko – Portykův i Vytrvalův odstup totiž vyskočil na 2:23 min, Daněk ztrácel 2:46 min. Zatímco pro první dva už znamenal běh spíše přípravu na nedělní závod, Lukáš Daněk ve stopě naopak zabojoval. Dosáhl 24. nejrychlejšího času z 51 účastníků a výrazně si vylepšil své postavení.

Dvojice Rehrl–Riiber v běhu zúročila svůj náskok, ale v boji o prvenství prokázal mladý Nor svou skvělou formu a drtivým závěrem soupeře porazil. O třetí příčku si to v závěru mezi sebou rozdali tři Němci, z nichž měl nejvíce sil Fabian Riessle, jemuž se hodily zkušenosti získané týden předtím při startu ve Světovém poháru mezi lyžařskými sprintery.

Ramasau, 5. závod SP – Gundersen HS98/10 km: 1. J. M. Riiber (Nor.) 23:46,5, 2. Rehrl (Rak.) +2,3 s, 3. Riessle +19,1, 4. Rydzek +19,3, 5. Geiger (všichni Něm.) +19,3, 6. A. Watabe (Jap.) +20,0, 7. Gruber (Rak.) +22,2, 8. Schmid (Nor.) +27,5, 9. Seidl (Rak.) +29,0, 10. Weber (Něm.) +42,5, ...37. Portyk +2:31,3 min, 41. Daněk +2:43,6, 47. Vytrval (všichni Česko) +3:37,6.

Průběžné pořadí Světového poháru: 1. J. M. Riiber 480 bodů, 2. Seidl 218, 3. Rydzek 215, 4. Frenzel (Něm.) 214, 5. Rehrl 208, 6.-7. Graabak (Nor.) a A. Watabe po 167, 8. Schmid 141, 9. Riessle 136, 10. Geiger 133, ...25. Portyk 50. Bodovalo 49 závodníků.