Světový pohár v Oslu: Ani legendární Holmenkollen formu nevrátil

6 min 5 s

Poprvé od mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti změřili 11. března nejlepší sdruženáři síly ve Světovém poháru v Oslu. Ani na legendárním Holmenkollenu však čeští reprezentanti neprocitli z výkonnostního útlumu, který je v poslední měsíc provází. Miroslav Dvořák vůbec nepostoupil ze skokanské kvalifikace do individuálního závodu HS134/10 km, když se 102,5 m skončil až 51. Tomáš Portyk (na snímku) obsadil konečné 38. místo. Po jedinečném koncertu na šampionátu v Lahti, kde německý reprezentant Johannes Rydzek získal čtyři zlaté medaile, nastal očekávaný útlum, a tak se z prvenství radoval Japonec Akito Watabe.

Osmadvacetiletý Watabe vyhrál před měsícem na domácí půdě v Sapporu poslední závod Světového poháru před mistrovstvím světa a ukončil tím sérii osmnácti vítězství německých sdruženářů. V Japonsku však nestartovalo elitní německé trio Rydzek, Eric Frenzel, Fabian Riessle, jež se podělilo o všechny předchozí triumfy.

Ve skoku na můstku HS134 dominovali tentokrát Rakušané. Vyhrál Franz Joseph Rehrl se 131 m před svým krajanem Mariem Seidlem se 128,5, (+3 s). Oba však patří ke slabším běžcům, a tak se naděje spíše dávaly třetímu Němci Björnu Kircheisenovi, jenž dopadl na značku 126 m (+12 s), čtvrtému Akito Watabemu se 123,5 m (+343 s) a devátému Eriku Frenzelovi se 123 m (+44 s). Čtyřnásobný šampion Rydzek obsadil až průběžné 19. místo se 120 m (+1:02 min.).

Z český reprezentantů vstoupil do závodu pouze osamocený Tomáš Portyk. Bohužel se mu nepodařilo zopakovat výborný výkon z tréninkového kola 126 m, a tak ho 112 m odsunulo na 32. pozici s odstupem 1:40 min. Náznak zlepšení se však už přece jen objevil. V běhu si však svou pozici vylepšit nedokázal a čtyřicátým časem se propadl na 38. příčku.

V běhu podle očekávání zaútočili favorité a Rakušané ztráceli. Rehrl doběhl nakonec až na 36. místě, Seidl uzavřel alespoň první desítku. Do posledních okamžiků bojovali o vítězství Watabe s Frenzelem a v cílové rovince nakonec Japonec druhého muže v pořadí Světového poháru o čtyři desetiny vteřiny udolal dosáhl devátého triumfu v kariéře. Třetí příčku uhájil pro změnu o špičku boty Björn Kircheisen před Johannesem Rydzekem, který předvedl úchvatnou stíhačku, ale nakonec mu chyběla pověstná špetka sil.

Rydzek má v čele pořadí Světového poháru šestibodový náskok před Frenzelem – do konce sezony zbývají ještě tři závody v Trondheimu a Schonachu.

20. závod Světového poháru – Oslo, HS134/10 km: 1. A. Watabe (Jap.) 23:48,8 min., 2. Frenzel +0,4 s, 3. Kircheisen +14,1, 4. Rydzek (všichni Něm.) +14,2, 5. Braud (Fr.) +16,4, 6. Riessle (Něm.) +20,9, 7. Hirvonen (Fin.) +25,6, 8. Moan (Nor.) +26,3, 9. Faisst (Něm.) +26,7, 10. Seidl (Rak.) +33,2… 38. Portyk +2:53,2 min., Dvořák (oba Česko) – do závodu se nekvalifikoval.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 20 z 23 závodů): 1. Rydzek 1440 bodů, 2. Frenzel 1434, 3. Riessle 989, 4. A. Watabe 926, 5. Kircheisen 720, 6. Seidl 612, 7. I. Herola (Fin.) 376, 8. Hirvonen 374, 9. Grabaak (Nor.) 372, 10. Costa (It.) 362… 39. Dvořák 82, 40. Portyk 81, 62. Pažout 4. Celkem bodovalo 65 závodníků.