Světový pohár sdruženářů, druhé dějství: Tomáš Portyk třináctý, bodoval také Ondřej Pažout

6 min 33 s

Čeští sdruženáři skvěle zabojovali ve druhém závod Světového poháru ve finské Ruce. V individuálním závodě HS142/10 km skončil Tomáš Portyk (na snímku uprostřed) třináctý a po roce tak dosáhl svého nejlepšího umístění. Body do celkové klasifikace si zapsal také Ondřej Pažout 27. pozicí. Absolutní dominanci Norů tentokrát zabránil druhým místem Němec Vinzenz Geiger, prvenství si však s obrovským náskokem zopakoval dvojnásobný mistr světa a loňský vítěz Světového poháru Jarl Riiber.

Příčinou výrazného výkonnostního vzestupu českých reprezentantů byl tentokrát vydařený skok na můstku HS142. Venkovní teplota byla sice minus 9 stupňů Celsia, ale vítr byl o poznání klidnější. V ranní kvalifikaci se skákalo ze sedmnáctého okna a svěřenci trenéra Marka Šablatury neměli s postupem problémy – Pažout skočil 114,5 m a Portyk 113 m.

V samotném závodě se nájezd zvýšil o dvě okna a pro oba české sdruženáře jako by to byl impuls, aby konečně předvedli, co v létě a na podzim tvrdě natrénovali. Ondřej Pažout dopadl na značku 124,5 m a byl průběžně 16. s odstupem 2:03 min na první příčku. Po něm se také Tomáš Portyk rozpomněl na své nejlepší skokanské výkony a 129,5 m ho rázem katapultovalo na 10. pozici se ztrátou 1:41 min.

Na finském můstku stejně jako v pátek dominovali Norové – 1. Jarl Riiber 142,5, 2. Espen Björnstad 138 m (+11 s), 3. Jens Oftebro 137,5 m (+34 s). Překvapivě zklamalo mnoho favoritů, mezi nimiž byli například Rydzek, Hirvonen, Costa, Klapfer či Gerstgrasser.

V běžecké části Jarl Riiber suverénně kroužil po trati a neustále zvyšoval svůj náskok. Ačkoliv mezi prvními čtyřmi závodníky v cíli byli opět čtyři Norové, jejich absolutní triumf se nekonal. Ze sedmého místa po skoku (129,5 m, +1:18 min) totiž nasadil ke stíhačce Němec Vinzenz Geiger – ještě v posledním kole ztrácel na stupně vítězů téměř 25 vteřin, ale mohutným finišem zbývající Nory předběhl.

A co Češi? Oba závodníci dobře věděli, jak výborně mají rozehranou tuto partii. Tomáš Portyk jezdil dlouho ve skupince společně s Frenzelem, Jöbstlem, J. Schmidem, Kostnerem, Faisstem a Johnasem Riiberem a pohyboval se na hraně první desítky. Tempu později podlehli Kostner s Johnasem Riiberem, ale zezadu se naopak přířítil „rychlík“ Pittin. Vzhledem k vysoké kvalitě soupeřů tentokrát elitní desítka v závěru českému reprezentantovi unikla, ale vynikající 13. příčka je nepochybně potřebným impulzem pro další starty. Statečně opět bojoval také Ondřej Pažout. V polovině závodu držel osmnáctou pozici, ale za ním už pospíchala skupina vyhlášených běžců v čele s Orterem, Riesslem, Fritzem, Andersenem a dalšími. Bodované postavení nakonec udržel a 27. místem si vylepšil páteční účet.

Ruka, 2. závod Světového poháru – Gundersen HS142/10 km: 1. J. M. Riiber (Nor.) 26:12,7 min, 2. Geiger (Něm.) +48,8 s, 3. Oftebro +48,9, 4. Björnstad +54,8, 5. Graabak (všichni Nor.) +55,0, 6. Greiderer +59,4, 7. Rehrl +1:09,5 min, 8. Jöbstl (všichni Rak.) +1:31,8, 9. Frenzel (Něm.) +1:37,9, 10. A. Watabe (Jap.) +2:00,5, ...13. Portyk +2:27,7, 27. Pažout (oba Česko) +3:26,7.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 2 z 20 závodů): 1. J. M. Riiber 200 bodů, 2. Björnstad 130, 3. Oftebro 120, 4. Geiger 106, 5. Graabak 95, 6. Rehrl 68, 7. Faisst 62, 7. Riessle (oba Něm.) 58, 9. Jöbstl 56, 10. Greiderer (oba Rak.) 47... 22. Portyk 20, 33. Pažout 5.