Start Seefeld triple: Portyk se dvěma body, Pažout zlomil lyži, dál kraluje Riiber

6 min 37 s

Seefeld triple – třídílná série Světového poháru v severské kombinaci a současně jeden z vrcholů této sezony – začala v pátek 31. ledna pro českého reprezentanta Ondřeje Pažouta smolně. V běžecké části individuálního závodu HS109/5 km při útoku na bodované pozice měl pád, zlomil lyži a závod i celý seefeldský seriál tak pro něj skončily hned v úvodním dějství. Připomeňme, že v předešlém závodu v Oberstdorfu ho jury diskvalifikovala kvůli kombinéze. Druhý český reprezentant Tomáš Portyk skončil devětadvacátý a připsal si dva body. V této sérii se však časové odstupy přenášejí do dalších dnů, a tak naděje na výrazné zlepšení by byla pouze při mimořádném výkonu. Devátého vítězství v tomto ročníku Světového poháru dosáhl Nor Jarl Riiber (na snímku).

Na můstek HS109 se postavilo 51 sdruženářů. Jako téměř pokaždé, i zde kraloval dvaadvacetiletý Nor Jarl Riiber skokem 105,5 m. Hned za ním se umístil jeho o dva roky starší bratr Harald výkonem 106 m (+22 s)! Třetí byl Japonec Akito Watabe se 104,5 m (+35 s), čtvrtý další Nor Espen Björnstad se 105,5 m (+43 s) a pátý Němec Vinzenz Geiger se 100,5 m (+47 s).

Českým reprezentantům to tentokrát příliš neskákalo. Tomáš Portyk byl průběžně šestadvacátý po průměrné vzdálenosti 93 m (+1:05 min) a Ondřej Pažout dokonce pětatřicátý s 95,5 m, ale nižšími známkami za styl (+2:05 min). Dvojnásob škoda, neboť ve čtvrtečním provizorním kole obsadil výkonem 97,5 m dvanáctou příčku.

Krátká, pětikilometrová trať mnoho prostoru k posunu na přední pozice nenabízela. Riiber si suverénně dokroužil v čele pro své deváté prvenství v sezoně a získal i potřebný náskok pro celkové vítězství v Seefeld triple. Zabojovali však Geiger s Norem Grabaakem, kteří prokázali skvělé běžecké kvality a v závěru si to mezi sebou rozdali o zbývající místa na stupních.

Ondřej Pažout do cíle běhu nedorazil. „Dotáhl jsem se na skupinu, kde byli Costa, Muhlethaler, Tomáš Portyk a další závodníci. Přesvědčil jsem se, že s nimi dokážu držet tempo. Při jednom sjezdu jsem v levotočivé zatáčce začal odšlapávat, ale hned po druhém odšlapu se ozvala rána a já ležel na sněhu! K žádné kolizi se soupeři nedošlo, proto vůbec nevím, co se stalo a proč jsem upadl. Seefeld triple pro mne skončil. Po Oberstdorfu, kde mě diskvalifikovali kvůli kombinéze, je to další rána. Asi to budu hodně dlouho vydýchávat,“ posteskl si Ondřej Pažout.

Tomáš Portyk bojoval o vylepšení či alespoň udržení své pozice po skoku, ale nakonec se před něj dostali ještě dva sdruženáři.

Světový pohár, Seefeld – individuální závod Gundersen HS109/5 km: 1. 1. J. Riiber 11:35,5 min, 2. Geiger (Něm.) +44,3 s, 3. Graabak +44,5, 4. Björnstad +47,5, 5. J. Oftebro (všichni Nor.) a A. Watabe (Jap.) oba +50,6, 7. H. J. Riiber (Nor.) +54,6, 8. Frenzel (Něm.) +56,8, 9. Greiderer (Rak.) +1:06,9 min, 10. Herola (Fin.) +1:09,0, ...29. Portyk +2:07,6, Pažout (oba Česko) závod nedokončil.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 11 z 21 závodů): 1. J. M. Riiber 1010 bodů, 2. Graabak 651, 3. Geiger 635, 4. J. Oftebro 486, 5. Riessle (Něm.) 429, 6. Björnstad 401, 7. Rehrl (Rak.) 319, 8. Frenzel (Něm.) 296, 9. Herola (Fin.) 292, 10. Greiderer 261, ...23. Portyk 82, 42. Pažout 16, 47. Vytrval (ČR) 4. Bodovalo 48 závodníků.