Start letní Grand Prix sdruženářů: Češi se tlačí na špici!

7 min 12 s

Čeští sdruženáři mají za sebou dvojnásobný vstup do nové sezony. O víkendu absolvovali v německém Oberwiesenthalu dva závody silně obsazené letní Grand Prix v severské kombinaci – a v obou výrazně promluvili do pořadí na předních místech.

V sobotní premiéře čekal na čtyřiadvacet národních týmů sprint dvojic. Můstek HS 106 ovládli jednoznačně domácí reprezentanti, jejichž výběry obsadily první dvě příčky. Čelo těsně ovládlo německé družstvo I, v němž Tino Edelmann skočil 102 m a Björn Kircheisen 102,5, ale nejdelší let dne se podařil Johannesi Rydzekovi z německého týmu II (104,5 m).

Ani první český pár se nedal zahanbit. Miroslav Dvořák přistál na značce 95 m a Tomáš Portyk (na snímku se svým otcem) vzápětí skokem 101,5 m posunul dvojici na 6. místo s odstupem 33 vteřin před běžeckou částí. Druhé české družstvo Petr Kutal, Lukáš Rypl se rozpadlo poté, co byl Rypl diskvalifikován kvůli nepovolené kombinéze. „Bohužel, na břiše ji měl o dva centimetry volnější, než povolují pravidla. Den před závodem bylo vše v pořádku, asi se málo najedl a napil,“ vysvětloval trenér Ladislav Rygl.

V běhu na kolečkových lyžích čeští reprezentanti hravě zlikvidovali ztrátu na ruský tandem Jahin – Klimov a výbornou 5. pozici udrželi až do cíle. Favorizované dvojice Němců a Rakušanů jim při tom nijak neujely. Naopak – až za Dvořákem s Portykem skončila družstva Norska, Francie, Japonska a Itálie. Německý dvojblok na špici rozbili celkově druzí Rakušané Christoph Bieler, Bernhard Gruber.

„Jsem spokojen. Myslím, že kluci podali velice kvalitní výkon a dařilo se jim jak ve skoku, tak v běhu. Pro oba by to mělo být i důležité psychické povzbuzení,“ komentoval jejich vystoupení Ladislav Rygl.

Neděle: Dvořák netrefil skok

V nedělním individuálním závodu se podmínky na můstku poněkud zhoršily, na což tentokrát doplatil Miroslav Dvořák. Pouhých 83,5 m stačilo jen na 38. příčku se ztrátou 2:27 min a konec nadějí na elitní desítku. Zato Tomáš Portyk pokračoval ve vysokém skokanském kurzu a 99 m ho posunulo na 5. pozici s odstupem 22 vteřin na lídra Frenzela (103 m)! Za ním se seřadili favorité Bieler 104,5, Klemetsen 104 a Rydzek 101,5. Petr Kutal byl 43. s 81,5 m (+3:01), Lukáš Rypl z kvalifikace do hlavního závodu nepostoupil.

Na desetikilometrové trati všechny překvapil Tomáš Portyk. Zatímco v zimě ve Světovém poháru zpravidla na své fyzicky zdatnější soupeře ztrácel, tentokrát držel víc než rovnocenný krok. Po bojovném výkonu skončil šestý a ve finiši jen těsně podlehl francouzskému šampionovi Jasonu Lamy Chappuisovi. Miroslav Dvořák se statečně bil, ale víc než 30. místo nevydřel. I ve druhém závodu nakonec triumfoval Němec Johannes Rydzek.

„Škoda, že si tentokrát Mirek Dvořák vybral slabší den. Ve zkušebním kole byl ještě dobrý, skočil 95 metrů, ale v soutěži mu to nevyšlo, pokus netrefil. Musím však ocenit výkon Tomáše Portyka v obou disciplínách – i v běhu byl vynikající,“ pochvaloval si Ladislav Rygl.

1. závod – Oberwiesenthal, Team Sprint HS106/2 x 7,5 km: 1. Německo I (Rydzek, Frenzel) 29:32,9, 2. Rakousko I (Bieler, Gruber) +7,5, 3. Německo II (Edelmann, Kircheisen) +12,4, 4. Rakousko II (Greiderer, Pichlmayer) +35,0, 5. Česko I (Dvořák, Portyk) +37,1, 6. Norsko I (Schmid, Grabaak) +54,3, 7. Norsko II (Klemetsen, Krog) +57,7, 8. Francie (Braud, LamyChappuis) +58,2... Česko II (Kutal, Rypl) diskvalifikováno.

2. závod – Oberwisenthal, Gundersen HS106/10 km: 1. Rydzek 27:46,9, 2. Frenzel +3,7, 3. Kircheisen (všichni Něm.) +6,8, 4. Bieler (Rak.) +12,3, 5. Lamy Chappuis (Fr.) +20,9, 6. Portyk (Česko) +23,7, 7. Jelenko (Slovin.) +25,2, 8. Schmid (Nor.) +29,4... 30. Dvořák 1:59,0, 36. Kutal +2:41,9, Rypl (všichni Česko) nepostoupil do hlavního závodu.

Celkové pořadí: 1. Rydzek 100 bodů, 2. Frenzel 80, 3. Kircheisen (všichni Něm.) 60, 4. Bieler (Rak.) 50, 5. Lamy Chappuis (Fr.) 45, 6. Portyk (Česko) 40, 7. Jelenko (Slovin.) 36, 8. Schmid (Nor.) 32... 30. Dvořák (Česko) 1.