SP v Trondheimu: Riiber překonal rekord v počtu vítězství, Portyk bodoval

8 min 9 s

Po třítýdenní přestávce zamířil Světový pohár v severské kombinaci do norského střediska v Trondheimu. Mezi elitou nechyběl ani trojlístek českých sdruženářů Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval. Ze dvou individuálních závodů HS138/10 km ve dnech 22. a 23. února však získal pouze jedno bodované pořadí – 24. místo, které v nedělním startu vybojoval Tomáš Portyk. Svou suverenitu prokázal norský sdruženář Jarl Riiber (na snímku), který si se soupeři pohrál jako kočka s myší. Dvanáctým a třináctým triumfem v této sezoně (celkově v kariéře jich nasbíral 26!) překonal rekord legendárního Fina Hannu Manninena.

Sobota: Nepovedené skoky

Čeští reprezentanti se v mezidobí pilně věnovali skokanskému tréninku v rakouském Eisenerzu, ale v sobotním dějství návrat formy nepotvrdili a na můstku HS138 předvedli nepříliš vydařené výkony. Seřadili se na konci třetí a začátku čtvrté desítky. Nejvýše se umístil na 36. pozici Portyk, jenž zdolal 115 m (časový odstup +3:06 min). O příčku za ním skončil Vytrval se 114,5 (+3:08 min) a až na 41. místě Pažout se 110 m (+3:41 min).

V domácím prostředí opět exceloval dvaadvacetiletý Jarl Riiber, jenž zvolil o dvě okna nižší nájezd, a přesto se ujal průběžného vedení se 133 m. Za ním se usadili jeho bratr Harald, který doplachtil na značku 134,5 (+31 s), a Japone Rjota Jamamoto se 136 m (+38 s). Zbývající favorité ztráceli okolo minuty, což však třeba pro „rychlíky“ – Nora Grabaaka nebo Fina Herolu – nebyl velký problém.

Před začátkem běhu zkomplikovalo situaci počasí a silná chumelenice hodně ovlivnila kvalitu dvoukilometrového okruhu. Vzhledem ke svému umístění však už byli Češi v podstatě bez šancí na bodované příčky. Pažout do stopy vůbec nenastoupil, Vytrval do cíle ani nedojel a Portyk se sedmadvacátým časem posunul pouze na 34. příčku. K prvenství v pohodě dokroužil Riiber, za ním obsadil už posedmé v sezoně stříbrné umístění jeho krajan Jörgen Grabaak před Ilkkou Herolou.

Neděle: Absolutní norský triumf

V neděli se na můstku konečně probudil alespoň Tomáš Portyk. Vzdálenost 123,5 m mu zajistila už přece jen lepší výchozí, 25. pozici se ztrátou 2:31 min. Jan Vytrval na 33. místě zdolal 115 m (+3:24 min) a Ondřej Pažout na 34. stejnou vzdálenost (+3:44 min).

Jarl Riiber se tentokrát rozjel s nájezdu nižšího dokonce o tři okna, skočil 137 m a potvrdil, že v aktuální formě na můstku nemá absolutně konkurenci. Rakušan Martin Fritz byl druhý se 138,5 m (+25 s) a Nor Espen Björnstad třetí se 136,5 m (+29 s).

Bylo jasné, že v běžecké části si Tomáš Portyk nebude chtít nechat ujít body. Po celou trať se pohyboval v silné skupině, v níž byli Rakušané Klapfer, Jöbstl a Greiderer, Japonci G. Jamamoto a J. Watabe, navíc zezadu se řítili stíhači Itak Pittin a A,eričan Fletcher. Přesto si český reprezentant dokázal mírně vylepšit své postavení. Vytrval s Pažoutem dokončili závod ve čtvrté desítce.

Nedělní start zcela ovládli Norové – za rekordmanem J. Riiberem se umístili Oftebro, Björnstad a Grabaak. Kromě Rakušana Fritze většinu v desítce nejlepších vyplnili Němci. Riiber ve své šesté sezoně ve Světovém poháru dosáhl na 26. triumf, což ho řadí na čtvrté místo v historickém pořadí. Dvě prvenství jej dělí od Němce Ronnyho Ackermanna – k Manninenovi (48) a dalšímu německému reprezentantovi Eriku Frenzelovi (46) má však ještě daleko.

Světový pohár, Trondheim – individuální závod Gundersen HS138/10 km: 1. J. M. Riiber 25:08,9 min, 2. Graabak (oba Nor.) +59,3 s, 3. Herola (Fin.) +1:02,4 min, 4. Krog (Nor.) +1:17,7, 5. Faisst (Něm.) +1:23,5, 6. Fritz (Rak.) +1:28,1, 7. Björnstad +1:35,5, 8. Oftebro (oba Nor.) +1:48,6, 9. Frenzel (Něm.) +1:56,6, 10. Klapfer (Rak.) +2:05,4, ...34. Portyk +4:18,4, Vytrval nedokončil, Pažout (všichni Česko) nenastoupil do běžecké části.

Světový pohár, Trondheim – individuální závod Gundersen HS138/10 km: 1. J. M. Riiber 24:12,8 min, 2. Oftebro +29,4 s, 3. Björnstad +35,5, 4. Grabaak (všichni Nor.) +54,7, 5. Frenzel +58,6, 6. Faisst (oba Něm.) +1:04,3 min, 7. Fritz (Rak.) +1:11,9, 8. Geiger +1:22,0, 8. Weber +1:42,7, 10. Riessle (všichni Něm.) +1:48,5, … 24. Portyk +2:57,7, 34. Vytrval +4:18,5, 38. Pažout (všichni Česko) +5:21,7.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 15 z 21 závodů): 1. Riiber 1 720 bodů, 2. Grabaak 989, 3. Geiger 911, 4. Oftebro 758, 5. Björnstad 668, 6. Herola 637, 7. Riessle 585, 8. Frenzel 485, 9. Greiderer 477, 10. Rehrl (oba Rak.) 455, … 30. Portyk 103, 49. Pažout 16, 57. Vytrval 4. Bodovalo celkem 60 závodníků.