Skvělé probuzení sdruženářů: Ve sprintu dvojic ve Val di Fiemme Dvořák s Portykem na stříbrné příčce!

9 min 21 s

Kalendář Světového poháru přichystal v italském středisku Val di Fiemme sdruženářům náročnou prověrku – tři závody za sebou od pátku 13. do neděle 15. ledna. V úvodních dvou byly výkony českých reprezentantů jako noc a den. Zatímco v pátek v individuálním závodě zaznamenali nejhorší výsledek sezony, o den později ve sprintu dvojic obsadili Miroslav Dvořák s Tomášem Portykem vynikající druhé místo. Tento závod sice není součástí klasifikace Světového poháru, naznačil však ambice tohoto páru před únorovým mistrovstvím světa v Lahti.

V sobotním závodu dvojic HS134/2 x 7,5 km vyšel oběma nejlepším českým sdruženářům skok. Miroslav Dvořák přistál na 118 m a zabral také jako za starých skokanských časů Tomáš Portyk, jenž dopadl na značku127,5 m, což po Francouzi Braudovi a Italu Costovi představovalo třetí nejdelší pokus ve druhé sérii. Celkově to stačilo na velice dobré čtvrté místo se ztrátou pouhých osmnácti vteřin. Stejně jako Češi na tom bylo Rakousko II (David Pommer a Wilhelm Denifl).

Závodu se zúčastnilo osmnáct párů. Němci tentokrát nechali odpočívat dosavadní suverény Světového poháru Erika Franzela i Johannese Rydzeka, nestartoval ani Japonec Akito Watabe. Přesto Němci opět vyhráli skokanskou část zásluhou svého „béčka“, které tvořili Terence Weber (130,5 m) a Fabian Riessle (123,5). O pět vteřin zpět zaostalo Norsko I (Espen Andersen 121 m, Joergen Grabaak 125 m) a o šestnáct Japonsko II (Tahei Kato 122 m, Go Jamamoto 125 m).

V běhu absolvoval každý účastník střídavě tři okruhy o délce 2,5 km. Po úvodních dvou předávkách se v čele vytvořila šestičlenná skupina, v níž nechyběl ani český tým. V závěsných okruzích se tempo vystupňovalo a překvapivě ztratily nejdříve kontakt oba německé výběry. Bylo jasné, že o pořadí rozhodnou výkony finišmanů z vedoucí čtveřice Norsko I, Itálie I, Finsko I a Česko I. V této fázi prokázal skvělý závěr Miroslav Dvořák, když udolal v cílové rovince jak excelentního Itala Alessandra Pittina, tak i Fina Ilkka Herolu. Jediný, na koho nestačil o pouhé tři desetiny vteřiny, byl další vyhlášený běžec – Joergen Grabaak.

Miroslav Dvořák se tak po dvou letech znovu postavil ve světové konkurenci na stupně vítězů, pro Tomáše Portyka to byla jeho premiéra. Věřme, že tento úspěch bude znamenat také zlom ve výkonnosti elitních českých kombiňáků.

Nešťastný pátek třináctého…

Pátek 13. ledna však byl nejen pro Dvořáka s Portykem, ale také pro Lukáše Daňka a Martina Zemana, kteří nastoupili do úvodního individuálního závodu HS134/10 km, hodně nešťastným dnem. Na můstku se nedařilo ani jednomu z nich a ztratili na něm veškeré naděje na solidní umístění. Ačkoliv pofukoval jen mírný vítr, žádný pokus netrefili. Portyk byl 32. za 117,5 m (+2:06 min.), Dvořák 37. za 110,5 m (+2:25 min.), Daněk 44. za 111 m (+2:49 min.) a Zeman 50. za 95 m (+4:32 min.). Ve skoku zvítězil Rakušan Mario Seidl se 132 m před Němcem Erikem Frenzelem se 126 m (+26 s) a jeho krajanem Terencem Weberem se 128,5 m (+45 s).

Do běžecké části už Tomáš Portyk nenastoupil, podobně jako třeba Havaard Klemetsen z Norska nebo Manuel Faisst z Německa. Vědom si velké ztráty, pojal Dvořák běh spíše tréninkově, což stačilo na 33. pozici. Čtyři příčky za ním skončil Daněk a čtvrtou desítku uzavřel Zeman.

Eric Frenzel si ve stopě se soupeři pohrál opět jako kočka s myší. Po čtyřech kilometrech dojel Seidla, ujal se vedení a pak už pouze navyšoval svůj náskok. V cíli zaznamenal svůj pátý triumf v tomto ročníku Světovém poháru. Hrdinou byl i druhý Johannes Rydzek, jenž se dokázal zlepšit nejrychlejším časem z 25. příčky (+1:45 min.), a také třetí Magnus Moan udělal obrovský skok z 23. pozice (+1:43 min.).

9. závod Světového poháru – Val di Fiemme, HS130/10 km: 1. Frenzel 29:19,4 min., 2. Rydzek (oba Něm.) +24,2 s, 3. Moan +25,9, 4. Andersen +26,7, 5. Krog (všichni Nor.) +27,1, 6. I. Herola (Fin.) +27,1, 7. Costa (It.) +30,3, 8. A. Watabe (Jap.) +32,7, 9. Graabak (Nor.) +39,9, 10. Kircheisen (Něm.) +42,3, ...33. Dvořák +3:43,2 min., 37. Daněk +4:55,7, 40. Zeman +6:10,4, Portyk (všichni Česko) nenastoupildo běhu.

Závod dvojic – Val di Fiemme, HS134/ 2 x 7,5 km: 1. Norsko I (Andersen, Graabak) 35:02,4 min., 2. Česko I (Portyk, Dvořák) +0,3 s, 3. Itálie I (Costa, Pittin) +0,9, 4. Finsko I (Hirvonen, I. Herola) +2,7, 5. Německo II (Weber, Riessle) +11,6, 6. Německo I (Faisst, Lange) +33,9, 7. Rakousko I (Flaschberger, Gerstgraser) +36,6, 8. 8. USA I (B. a T. Fletcherovi) +40, 9. Francie I (Braud, Gerard) +49,3, 10. Finsko II (Mutru, Maekiaho) +1:43,5 min.,....16.Česko II (Daněk, Zeman) dostiženo o kolo.

Průběžné pořadí Světového (po 9 z 22 závodů): 1. Frenzel 734, 2. Rydzek 670, 3. Riessle (Něm.) 496, 4. Kircheisen 357, 5. A. Watabe 329, 6. Graabak 277, 7. ...28. Dvořák 62, 41. Portyk 28, 49. Pažout (Česko) 4.