Sezona sdruženářů skončila. Konvalinka bodoval i ve svém druhém závodě

7 min 11 s

Světový pohár v severské kombinaci v sezoně 2022/23 má za sebou svou derniéru. Poslední závod sezony ve finském Lahti udělal znovu radost Jiřímu Konvalinkovi, který se i ve svém druhém individuálu dokázal prokousat na bodovaná umístění. V neděli zopakoval svůj sobotní výsledek a znovu obsadil 28. místo.

Konvalinkovi se povedlo v sobotu při své individuální premiéře ve Světovém poháru vybojovat první tři body v SP a potvrdit si, že jeho kariéra míří správným směrem. Navzdory tomu, že v 18 letech byl jedním z nejmladších na startu i nedělního závodu, znovu dokázal v elitní konkurenci zaznamenat umístění na bodech.

Tentokrát se mu ve skokanské části povedlo skočit dokonce 125,5 metru, což byl jeho vůbec nejlepší závodní skok během celého víkendu v Lahti. Za tento pokus, při kterém měl výraznou podporu větru pod lyže, byl odměněn průběžným 16. místem a znovu měl výrazný časový polštář v honbě za body.

Oproti sobotnímu závodu se Konvalinka tentokrát dlouho držel okolo dvacátého místa a bojoval o vylepšení svého čerstvého maxima. Ještě při náběhu do posledního okruhu figuroval na výtečném 22. místě, za ním se ovšem nezadržitelně blížila a srocovala ohromně silná skupina závodníků, mezi nimiž byli například Němec Vinzenz Geiger, Norové Espen Bjoernstad se Simenem Tillerem, či kvalitní běžec Raffaele Buzzi z Itálie.

Celá skupina se před Konvalinku také v posledním okruhu prodrala a mladý český sdruženář tak nakonec zopakoval své 28. místo, kterého dosáhl i v sobotu. I tak se ale jedná o další velký úspěch juniora z Harrachova, který tak sezonu zakončil s celkem šesti body v hodnocení Světového poháru.

Tentokrát závod dokončil i Ondřej Pažout, jenž po skokanské části figuroval na 35. pozici, když předvedl skok dlouhý 113 metrů. Na desetikilometrové běžecké trati se sice v pořadí nikterak neposunul, ale zároveň ani nepropadl a obsadil konečnou 35. příčku.

Závod i tentokrát vyhrál Nor Jarl Magnus Riiber, jenž se sice v posledním okruhu nechal sjet svým krajanem Jensem Luraasem Oftebrem a Estoncem Kristjanem Ilvesem, ale na posledních stovkách metrů se od nich dokázal odpoutat a doběhl si v závěrečném závodě sezony pro další prvenství.

Celkové hodnocení Světového poháru ovšem vyhrál Rakušan Johannes Lamparter před Jensem Luraasem Oftebrem a Němcem Julianem Schmidem. Riiber obsadil konečné čtvrté místo, jedním z důvodů však bylo, že norský fenomén ladil formu na světový šampionát v Planici, kde slavil zisk čtyř zlatých medailí. Kvůli tomu také vynechal celkem sedm závodů Světového poháru.

Nejlepším českým sdruženářem sezony se stal se ziskem 12 bodů Ondřej Pažout, jenž obsadil konečné 51. místo. Tomáš Portyk skončil na 55. pozici s 10 body, které vybojoval hned během úvodní zastávky ve finském Kuusamu, od té doby se však na bodované příčky snažil dosáhnout marně. Díky vydařené premiéře v Lahti se Jiří Konvalinka usadil s šesti body na konečném 58. místě. V hodnocení figuruje se dvěma body také Jan Vytrval v sedmé desítce.