Seefeld Tripple zcela ovládl Japonec Akito Watabe – Tomáš Portyk v sobotu dvacátý, v neděli diskvalifikace!

13 min 9 s

v sobotu dvacátý, v neděli diskvalifikace! Seefeld Tripple – série tří závodů Světového poháru v severské kombinaci ve třech dnech – patří k nejtěžším sdruženářským prověrkám. Letos její význam ještě zvýšila blízkost termínu zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Co ukázala? Především nového velkého favorita na zisk medailí – Japonce Akita Watabeho. Ten dokázal zvítězit ve všech třech závodech a stal se i celkovým suverénním vítězem seriálu. V případě českých závodníků potvrdila velice dobrou formu Tomáše Portyka (na snímku), jenž po pátečním 14. příčce skončil o víkendu dvakrát na 20. pozici. Bohužel, ve druhém případě mu radost dlouho nevydržela, neboť jury ho krátce po dramatickém dojezdu diskvalifikovala pro zkrácení trati po pádu v zatáčce před cílovou rovinkou! U Miroslava Dvořáka zatím zůstávají otazníky, ale také víra, že v následující přípravě i startech zúročí své kvality.

Neděle: Zlatý hattrick a problémy, které zavinila Kroghova hůlka

Seefeld Tripple vyvrcholil v neděli 28. ledna posledním závodem. Do finálového dějství postoupilo třicet nejlepších sdruženářů, které čekala netypická dvoukolová skokanská část, běh na 15 km – a především dvojnásobná porce bodů do celkové klasifikace Světového poháru.

Japonec Akito Watabe dokázal i potřetí, že na můstku v Seefeldu byl k neporažení. Po skocích 104 a 103 m se usadil na špici, tradičně druhý Jarl Riiber (dvakrát 106 m) ztrácel 48 vteřin. Rozestupy dalších závodníků už byly značné. Třetí Nor Jan Schmid (102 + 100,5 m) ztrácel 2:20, čtvrtý Rakušan Wilhelm Denifl (106 + 101,5 m) +2:26, pátý Fabian Riessle (100 + 101 m) +2:58 a jedenáctý Eric Frenzel (100,5 + 101 m) dokonce +3:32 min.

Tomáš Portyk zvládl lépe první kolo, v němž dopadl na značku 100 m. Ve druhém přidal 96 m, což představovalo 16. pozici s odstupem +4:29 min.

V běhu už se na start nepostavil Němec Terence Weber, a tak na 29 zbývajících aktérů čekala prodloužená v podobě 15 km. Vyvrcholení náročné třídenní série tak dalo jaksepatří zabrat. Watabe si zásluhou obrovského náskoku v klidu dojel do cíle pro zlatý hattrick, za ním si tentokrát nenechal vzít druhou pozici Riiber. Na třetí pozici si ještě kilometr před cílem dělalo zálusk osm borců, nakonec však ve strhujícím finiši udolal Fabian Riessle svého krajana Vinzenze Geiger (po skoku osmého se ztrátou +3:21 min.) o milimetry.

Tomáš Portyk se první třetinu tratě držel po boku Japonce Jošita Watabeho a Rakušana Lukase Greiderera. Na konci druhé desítky byl i poté, co skupinku dojeli stíhači Rydzek, Kircheisen a I. Herola. V závěru podstoupil český reprezentant sprinterskou bitvu o 17. místo, což se mu však stalo osudným. V posledním oblouku před cílovou rovinkou měl kolizi s Norem Kroghem a pád. Přestože nakonec udržel místo ve dvacítce nejlepších, jury mu krátce nato oznámila, že byl diskvalifikován kvůli zkrácení trati.

„Na stadionu jsme finišovali ve skupině závodníků a Nor Krogh mi píchnul hůlku do lyže. Upadl jsem, ale vyrazil jsem znovu co nejdřív do cíle. Tam mi však řekli, že prý jsem neobjel jeden nebo dva kužely, které v zatáčce před cílovou rovinkou vytyčují trať. Vůbec si to neuvědomuji, byl tam zmatek a určitě to nebyla moje vina. Nejhorší je, že jsem se na těch patnácti kilometrech nadřel a nic z toho nebylo,“ posteskl si rozladěný Tomáš Portyk.

„Tomáš po pádu v zatáčce, která o 180 stupňů obrací trať do cílové rovinky, spadl po kolizi s Kroghem dovnitř oblouku. V podstatě by se měl vrátit zpátky do místa, kde ke střetu došlo. To si samozřejmě závodník po vyčerpávajícím běhu ihned neuvědomí, a tak Tomáš skočil do stopy o kousek dál. Vynechal však přitom dva kužely a jury byla neúprosná. Řekli, že na tento okamžik poukázali hned tři její členové a že podle pravidel a jejich článku ICR 525.2.8 musí následovat diskvalifikace. Mrzí nás to, protože Tomáš si za své výkony v Seefeldu body zasloužil. Potvrdil, že má výbornou formu – jak skokanskou, tak i běžeckou. U Mirka Dvořáka teď potřebujeme čas. V minulých dnech víc potrénoval, tak čekáme, že mu přijde i forma,“ zhodnotil účinkování svých svěřenců trenér Vladimír Šmíd.

Sobota: Japonský triumf, selhání německých favoritů

Také druhý závod série, který se v Seefeldu uskutečnil v sobotu 27. ledna, se odehrál na můstku HS109, ale nabídl už standardní běžeckou část na 10 km. Mezi 49 závodníky nastoupili také dva čeští reprezentanti Tomáš Portyk a Miroslav Dvořák.

Stejně jako den předtím, i tentokrát dominoval ve skoku Japonec Akito Watabe. Zdolal vzdálenost 106 m a před znovu druhým Norem Jarlem Riiberem (104,5 m) získal náskok 26 vteřin. Třetí skončil Němec Fabian Riessle s 99,5 m, ale už s výraznou ztrátou (+1:24 min.), lídr Světového poháru Jan Schmid z Norska byl pátý s 99 m (+1:40) a Němec Vinzenz Geiger s 99,5 m (+1:45 min.) sedmý. Opět skokansky zaostali oba hlavní němečtí favorité – Eric Frenzel se ocitl na 15. pozici s 97 m a Johannes Rydzek se po 96 m propadl až na 22. pořadí.

Oba čeští sdruženáři skočili shodně 95,5 m, ale Tomáš Portyk vydělal body na stylu i doskoku – s odstupem +2:34 min. se dostal na 17. pozici, zatímco Miroslav Dvořák, byl až na 36. místě (+3:40 min.).

V běhu kroužil od startu v čele s velkou převahou Japonec Watabe a bezpečně dojel na vedoucí příčce. Za ním Riiber stříbrné postavení neuhájil, neboť zezadu se výbornou stíhačkou prosadil Vinzenz Geiger, jenž tak zachraňoval čest německého týmu.

Tomáš Portyk si v silné běžecké konkurenci udržoval stále postavení mezi 18.-20. příčkou, ve finiši nakonec přišel o 19. místo po souboji s Rakušanem Mariem Seidlem jen o centimetry. Miroslav Dvořák zvolil „udržovací“ tempo a dokončil závod ve čtvrté desítce. To však současně znamenalo konec jeho dalšího účinkování v Seefeldu, protože do nedělního finále postoupilo jen třicet nejlepších sdruženářů.

Seefeld, 11. závod – Gundersen HS109/10 km: 1. A. Watabe (Jap.) 23:28,5 min., 2. Geiger (Něm.) +1:05,5 min., 3. Riiber +1:08,9, 4. Schmid +1:14,1, 5. Andersen (všichni Nor.) +1:20,8, 6. Riessle (Něm.) +1:22,0, 7. Klapfer (Rak.) +1:40,1, 8. Graabak (Nor.) +1:40,3, 9. Hirvonen (Fin.) +1:40,3, 10. Frenzel (Něm.) +1:59,4...20. Portyk +2:32,5, 37. Dvořák (oba Česko) +4:31,5.

Seefeld, 12. závod – Gundersen HS109/15 km: A. Watabe 34:58, 6 min., 2.Riiber +1:14,9 min., 3. Riessle, 4. Geiger oba +1:57,9, 5. Grabaak +2:02,4, 6. Frenzel +2:07,4, 7. Schmid +2:09,8, 8. Hirvonen +2:13,5, 9. Andersen +2:28,0, 10. Seidl (Rak.) 2:42,1… Portyk (Česko) +4:00,4 min. – diskvalifikován z 20. pozice.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 22 závodů): 1. A. Watabe 745 bodů, 2. Schmid 705, 3. Grabaak 528, 4. Riessle 527, 5. Rydzek 500, 6. Andersen 452, 7. Hirvonen 424, 8. Frenzel 392, 9. Riiber 360, 10. Klapfer 320… 28. Portyk 88, 44. Dvořák 16. Bodovalo celkem 53 závodníků.