Sdruženářské stříbro na Evropském olympijském festivalu mládeže pro Jiřího Konvalinku!

Sdruženářské stříbro na Evropském olympijském festivalu mládeže pro Jiřího Konvalinku!

6 min 26 s

Mladí čeští sdruženáři ozdobili závěr sezony stříbrnou medailí. Na Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) ve finském středisku Lahti zazářil v individuálním závodu Jiří Konvalinka (na snímku), který obsadil druhé místo za Norem Johanem Eidarem Stroemem. Svěřenec trenéra Martina Zemana přitom zaostal za vítězem vrcholné mezinárodní akce sportovců do osmnácti let o pouhou vteřinu!


Jiřímu Konvalinkovi se skvěle podařil vstup do soutěže ve skokanské části. Na můstku HS100 předvedl jeden ze svých nejlepších pokusů v dějišti festivalu. Ze šestnácté nájezdové lavičky přistál na značce 95,5 m, což znamenalo druhý nejdelší skok ze všech 35 účastníků a současně průběžnou druhou příčku se ztrátou deseti vteřin na vedoucího Francouze Marka Heinise. Ten zapsal vzdálenost 96 m, zatímco v pořadí třetí Johan Eidar Stroem 94 m (+18 s). Další ze spolufavoritů a častých aktérů Světového poháru seniorů – Ital Giacomo Bortolas – byl až šestý s 92 m (+44 s).

Zbývajícím českým reprezentantům se už na můstku tolik nevedlo, což se vzhledem k dalšímu průběhu závodu ukázalo jako velká škoda. Jan Šimek se s 84,5 m dělil o 22.-23. pozici (+1:54 min), Radim Sudek s 83,5 m (+2:04 min) o 27.-28. a Jan John se ocitl se 78 m na 32. místě (+2:52 min).

V běžecké části na 6 km se naopak čeští sdruženáři proměnili v běžecké dravce. Jan Šimek prokázal své kvality a dosáhl vůbec nejrychlejšího času ze všech účastníků – stačilo to však pouze na posun na 16. příčku. Jen o málo za ním zaostal Jan John, jemuž rozhodčí naměřili třetí nejlepší čas, čímž se posunul v klasifikaci na 26. místo. Ještě dvě příčky před ním skončil Radim Sudek.

Jiří Konvalinka ve stopě potvrdil své výborné umístění po skoku a ziskem stříbrné medaile se postaral o velký úspěch české severské kombinace. Přitom ke zlatu mu v cíli scházela pouhá vteřina!

„Jirka hned od startu nasadil velice dobré tempo a zhruba po 500 metrech dojel Francouze Heinise. Spolu pak absolvovali celý první okruh. Postupně se však na ně dotáhl i Nor Stroem a tato trojice si v dalším průběhu vytvořila náskok patnácti vteřin před ostatními pronásledovateli. Stroem se v závěru snažil zvyšovat tempo, ale při nájezdu do posledního kopce zaútočil Jirka a dostal se na první pozici. Jeho nástup zachytil pouze Nor, zatímco Francouz definitivně odpadl. Dojezd do cíle je v Lahti z kopce, což se ukázalo jako určitý handicap pro našeho závodníka. Stroem je přece jen fyzicky urostlejší, silnější a má větší páky – a právě tuto výhodu naplno využil ve finiši, i když Jirka bojoval jako lev. I tak je to pro něj vynikající úspěch,“ popsal vyvrcholení závodu trenér juniorské reprezentace Martin Zeman.

„Škoda, že Honza Šimek neskočil na můstku alespoň o tři metry dál, mohl tak určitě útočit minimálně na umístění v první desítce,“ dodal kouč.

Evropský olympijský festival mládeže (EYOF) – individuální závod, Gundersen HS100/6 km: 1. Stroem (Nor.) 14:45,0, 2. Konvalinka (Česko) +1,0, 3. Heinis (Fr.) +16,0, 4. Bortolas (It.) +28,0, 5. Merilainen (Fin.) +29,0, 6. Reiter (Rak.) +36,0… 16. Šimek +1:06,0 min, 24. Sudek +2:06,0, 26. John (všichni Česko) + 2:10,0.Pomoc Ukrajině