Sdruženářské premiéře kraloval Jarl Riiber – body sbíral také Tomáš Portyk

8 min 6 s

Nový ročník Světového poháru v severské kombinaci odstartoval v pátek 27. listopadu úvodním závodem ve finském areálu Ruka nedaleko Kuusama. Premiérovým vítězem individuálního závodu HS142/5 km se stal obhájce celkového loňského prvenství Jarl Riiber, ale musel ze sebe v běhu vydat všechny síly. Z českých reprezentantů měl vydařený vstup do sezony Tomáš Portyk (na snímku), který obsadil bodované, třiadvacáté místo. Ondřej Pažout skončil ve čtvrté desítce, Jan Vytrval po nevydařeném skoku už do stopy nenaskočil a Lukáš Daněk tento závod zcela vynechal.

V porovnání s minulými lety tentokrát v Ruce žádná strašidelná siberie nepanovala a mnohokrát proklínaný finský severák pofukoval v celkem přijatelných mezích. Na můstku HS142, kde se postupně představilo jednapadesát aktérů, tak měli všichni relativně srovnatelné podmínky. Dodejme, že s výjimkou malé skupinky závodníků, kterým zrovna zadulo do zad přece jen víc a ve které byl – bohužel – i Jan Vytrval.

Skokanská část představovala snad pro všechny sdruženáře velkou loterií, neboť kvůli koronavirové pandemii, problémům s cestováním, desítkám testů, izolaci i nedostatku připravených můstků v celé Evropě měli naskákáno opravdové minimum. Loňský suverén Jarl Riiber z Norska byl nejprve ve čtvrtečním provizorním kole diskvalifikován kvůli kombinéze, ale ačkoliv se poté v soutěži zaskvěl výkonem 141 m, stačilo mu to „jen“ na čtvrtou příčku s odstupem 32 vteřin. Úvodní disciplínu totiž vyhrál mladý Rakušan Johannes Lamparter se 147,5 m před překvapivě druhým Estoncem Kristjanem Ilvesem se 144 m (+11 s) a třetím Japoncem Rjotou Jamamotem, který zdolal 142,5 m (+24 s).

Trenér Marek Šablatura nechal odpočívat Lukáše Daňka, nabírajícího formu po dlouhodobých zdravotních problémech. Ze zbývajícího trojlístku zabojoval Tomáš Portyk, jenž se proti provizornímu kolu (115 m) zlepšil na 120 m, umístil se na průběžné dvacáté pozici, když ztrácel na lídra 2:20 min. Ondřej Pažout přistál na značce 118 m a na 34. místě měl odstup 3:30 min. Jan Vytrval doplatil na podmínky, dopadl do vzdálenosti 103 m s velkou ztrátou 5:08 min. Své naděje na přední umístění však na můstku pohřbily i mnohé další hvězdy uplynulé sezony jako Geiger, Herola, Fritz, Andersen, Rydzek či Klapfer.

V běhu ztráta jen deseti vteřin na vítěze

Běžecká část úvodního dějství Světového poháru měřila pouze pět kilometrů a na této poloviční trati se nedaly čekat obří skoky v pořadí. Devatenáctiletý Johannes Lamparter se snažil udržet vedoucí pozici, ale zezadu se mu s každým metrem přibližoval Jarl Riiber, který nasadil opravdu zdrcující tempo. Mihnul se kolem Ilvese s Jamamotem a po prvním, velice kvalitně připraveném a 2,5 km dlouhém okruhu ztrácel 13 vteřin. O další kilometr a půl už dýchal Rakušanovi na záda a v závěrečném stoupání zaútočil. Do cíle dojel první, ale okamžitě v něm unaveně padl na lavici a dlouhé minuty hluboce oddechoval. Třetí příčku vybojoval Nor Jens Oftebro.

Tomáš Portyk se od začátku dotáhl na Nora Andrease Skoglunda a dlouho jim dělal společnost také Polák Szczepan Kupczak. Vzadu však už číhala početná sestava výtečných stíhačů, jimž příliš nevyšel skok. Ve finiši skutečně Hirvonen, Joebstl i Rydzek udeřili a nejlepšího českého sdruženáře odsunuli na 23. příčku. Přesto podal v běhu solidní výkon a na vítězného Riibera ztratil pouhých deset vteřin. Ondřej Pažout držel svou pozici jen na prvním mezičasu na 1,1 km, poté už se před něj dostali vyhlášení tempaři Krog, Geiger i Reponen. Jan Vytrval do běhu nenastoupil.

Světový pohár v Ruce, 1. závod – Gundersen HS142/5 km: 1. J. Riiber (Nor.) 12:24,4 min, 2. Lamparter (Rak.) +1,0 s, 3. Oftebro (Nor.) +17,3, 4. Faisst (Něm.) +17,3 s, 5. Ilves (Est.) +29,8, 6. A. Watabe (Jap.) +42,3, 7. Seidl (Rak.) +49,3, 8. R. Jamamoto (Jap.) +55 s, 9. Riessle (Něm.) +1:11,4 min, 10. Grabaak (Nor.) +1:24,1 … 23. Portyk +2:30,6, 37. Pažout +4:08,1, Vytrval (všichni Česko) nenastoupil k běhu.