Sdruženářská premiéra SP v Ruce: Vyhrál obhájce Riiber, body sbíral i Tomáš Portyk

7 min 16 s

Obhájce trofeje potvrdil své kvality hned v premiéře nového ročníku Světového poháru v severské kombinace. Úvodní díl seriálu ve finském středisku Ruka vyhrál v pátek 26. listopadu norský suverén Jarl Riiber. Na můstku sice získal pouze vteřinový náskok, ale poté prokázal, že je znovu výtečně připravený také běžecky. Z tria českých reprezentantů se vstup do sezony povedl Tomáši Portykovi (na snímku NordicFocus) jenž 27. pořadím získal své první body do celkové klasifikace. Jan Vytrval s Ondřejem Pažoutem propadli ve skokanské části a skončili až v páté desítce.

Den před startem si Tomáš Portyk vedl na můstku HS142 přímo famózně. V rámci oficiálního tréninku dokonce vyhrál první sérii, v níž se najíždělo z 21. lavičky, letem dlouhým 144 m! Solidní výkon předvedl i v provizorním kole (potenciální náhradě za případně neuskutečněné soutěžní kolo v následujících dnech), kdy se najíždělo z „devatenáctky“ a skok 129 m znamenal umístění na 18. příčce. V pátečním zkušebním kole Portyk opět zazářil čtvrtým nejlepším výkonem 137 m, ale následně v ostrém“ závodě, kdy se nájezd zkrátil na 18. lavičku, opět ubral metry, takže výsledkem bylo 125,5 m, což stačilo na průběžnou 24. pozici s odstupem na lídra 2:15 min. Škoda, že u něj tato skokanská houpačka nefungovala opačně.

Zbývajícím dvěma českým zástupcům se na velkém můstku nedařilo ani v tréninku, ani v PCR, ani v samotné soutěži. Jejich pokusy atakovaly jen hranici okolo stometrové vzdálenosti, jedinou výjimkou byl skok Jana Vytrvala ve zkušebním kole 116 m. Hodně za očekáváním zůstal zejména Ondřej Pažout, jenž zatím marně bojuje s nájezdovou technikou a těžištěm. Na víc než pátou desítku to ani v jednom případě nestačilo. Vytrval skončil 46. s 99 m (+5:35 min), Pažout 49. s pouhými 95,5 m (+6:01 min).

Zahraniční špička byla úplně jinde. Mezi 52 aktéry však chyběl kompletní, čtyřčlenný tým Itálie, jehož jury diskvalifikovala kvůli nepovolenému skokanskému tréninku. V čele se i při letošní premiéře usadili staří známí. První místo obsadil obhájce trofeje a největší favorit Jarl Riiber z Norska se 140,5 m, těsně za ním se usadili Rakušan Mario Seidl se 141 m (+1 s) a Němec Manuel Faisst se 143 m (+10 s). Čtvrtý, mistr světa Rakušan Johannes Lamparter, už měl po výkonu 136,5 m odstup +32 s.

Navzdory minimálnímu náskoku nedal ve stopě Riiber žádnému ze soupeřů šanci. Vysokým, strojovým tempem neustále zvyšoval svůj náskok. Rakušan Seidl druhou příčku neudržel, neboť zezadu zaútočil podle očekávání tempař Lamparter a na bronzový stupínek se probojoval také druhý Nor Jens Oftebro.

Tomáš Portyk vyrazil do závodu ve skupince s Japoncem Hideakim Nagaiem a Francouzem Matteo Baudem, zezadu se však rychle dotáhl i Němec Eric Frenzel. Rodák z Lomnice nad Popelkou se pohyboval v rozmezí 24.-27. místa, ve finiši mu už však chyběly síly a konkurenci nestačil. Odvedl však maximum vzhledem ke svým zdravotním problémům a výpadkům v přípravě. Pouze pětikilometrová trať nedávala dalším českým sdruženářům příliš nadějí na vylepšení pozic, alespoň částečně se jim to však podařilo.

Světový pohár v Ruce, 1. závod – Gundersen HS142/5 km: 1. J. Riiber (Nor.) 12:16,1 min, 2. Lamparter (Rak.) + 20,2 s, 3. J. Oftebro (Nor.) +22,2, 4. Seidl (Rak.) +23,8, 5. Faisst (Něm.) +32,1, 6. Greiderer (Rak.) +45,7, 7. Grabaak (Nor.) +47,5, 8. Ilves (Est.) +51,8, 9. Jamamoto (Jap.) +1:16,6 min, 10. Rydzek (Něm.) +1:26,1… 27. Portyk +2:45,5, 45. Vytrval +6:33,5, 46. Pažout (všichni Česko) +6:51,6.