Sdruženářky mají za sebou první závod sezony. Muži odskákali provizorní kolo

5 min 19 s

Norský Lillehammer hostí tento týden další zastávku Světového poháru v severské kombinaci. Svou premiéru mají za sebou ženy, které v pátek absolvovaly první závod sezony i za účasti Terezy Koldovské a Jolany Hradilové. Muži pak odskákali provizorní kolo, v němž potkala Tomáše Portyka diskvalifikace.

Českým závodnicím po vcelku dobře zvládnutém čtvrtečním provizorním kole nevyšel páteční soutěžní skok zrovna podle představ. Hradilová předvedla 70 metrů a obsadila 28. příčku, zatímco Koldovská s 68,5 metry byla za svou reprezentační kolegyní.

Skokanská část tak prakticky eliminovala českou dvojici z bojů o nějaká vyšší umístění. To mohlo mrzet především Koldovskou, která je velmi kvalitní běžkyní. Její ztráta však byla před pětikilometrovým závodem až příliš vysoká. A to i na Hradilovou, kterou ale nakonec v bílé stopě předstihla.

Na dvou okruzích v Lillehammeru se Koldovské povedlo na Hradilovou stáhnout takřka půlminutové manko, se kterou startovala v tzv. vlně, ale velmi brzy se jí povedlo své krajance ujet. Na výraznější posun než na 28. místo však její výkon nakonec nestačil. Hradilová pak obsadila konečnou 29. pozici.

„Premiéru jsem si užila a atmosféra byla taky super, jen jsem trošku zklamaná z výsledků,“ hodnotila svůj debut ve Světovém poháru Hradilová. „Skokanská část nebyla úplně nejhorší, ale rozhodně je co zlepšovat. To samé platí i pro běh. Bohužel z posledních míst se nikdy nevyjíždí úplně nejlíp. Doufám, že zítra to bude lepší.“

První závod sezony si podmanila s více než minutovým náskokem Norka Gyda Westvold Hansenová před Italkou Annikou Sieffovou a Nathalií Armbrusterovou. V sobotu pokračuje ženský Světový pohár druhým závodem, který odstartuje skokanskou částí v 10:35.

Muži vyrazili do Lillehammeru ve třech
Celkem tři čeští sdruženáři se vypravili na druhou zastávku Světového poháru do Lillehammeru. Po závodech ve finské Ruce pokračovali do Norska Tomáš Portyk, Jan Vytrval a Lukáš Daněk, Ondřej Pažout naopak klání v tradiční lyžařské destinaci vynechává.

V pátek proběhlo na tamním středním můstku provizorní kolo. Zapsané pokusy ovšem mají pouze Vytrval s Daňkem, Portyk byl totiž diskvalifikovaný kvůli kombinéze.

V provizorním kole, které bude použito pouze v případě, že by podmínky znemožnily odskákání skokanské části v jednom ze dvou plánovaných závodů, obsadil Vytrval 45. místo za 81,5 metru. Daněk byl za 78 metrů klasifikovaný na 50. pozici.

V sobotu se bude vedle ženského klání konat také první z mužských závodů. Skokanská část odstartuje v 8:45 středoevropského času, následující běh na 10 kilometrů je plánován od 14:45.