Sdruženáři v Lahti:  Frenzel útočil, na ostatní včetně Čechů padla únava

Sdruženáři v Lahti: Frenzel útočil, na ostatní včetně Čechů padla únava

4 min 58 s

Světový pohár sdruženářů dospěl ke své předposlední zastávce v Lahti. O celkovém vítězi se ještě nerozhodlo, ale německý reprezentant Eric Frenzel má k němu nakročeno víc než slibně zásluhou náskoku 168 bodů. Na českých reprezentantech se projevily útlum formy po světovém šampionátu i následky viróz.

V sobotním závodě (můstek HS 130) byl nejlepší z nich Tomáš Slavík, jenž obsadil dvacátou příčku. Za ním ve třetí desítce skončili také Pavel Churavý a Miroslav Dvořák. Ti v běžecké části zůstali na „svých“ -  Slavík vyrážel do stopy 20., Churavý 24. a Dvořák až z 38. pozice.

Skok ovládl Klemetsen před japonským párem A. Watabe-Kato, Frenzel však zaútočil ze čtvrtého místa. Na mnoha závodnících byla patrná únava z náročného programu na MS ve Val di Fiemme – suverén šampionátu Jason Lamy Chappuis skončil šestnáctý, odpadli také Rakušané. Eric Frenzel si pojistil svou pozici v čele - dva závody před koncem SP vede o 186 bodů před trojnásobným držitelem trofeje Lamy Chappuisem.

Nedělní závod ve sprintu dvojic se do klasifikace SP nezapočítával. O triumfu německého páru Eric Frenzel – Johannes Rydzek nebylo pochyb, další pořadí však nabídlo dramatický souboj, který se dočkal svého rozuzlení až u zeleného stolu. Původně druzí Francouzi Jason Lamy-Chappuis a Francois Braud byli diskvalifikováni kvůli blokování soupeře. Na třetí místose tak posunuli Norové Haavard Klemetsen a Mikko Kokslien.

Žádný z českých týmů se na rozdíl od lednového závodu dvojic ve francouzském středisku Chaux-Neuve nevešel do elitní desítky. Tomáš Slavík s Miroslavem Dvořákem skončili jedenáctí, Pavel Churavý s Tomášem Portykem byli dostiženi o kolo.

Světový pohár sdruženářů vyvrcholí o víkendu na Holmenkollenu v Oslu.

Patnáctý závod – Gundersen HS 130/10 km: 1. Frenzel (Něm.) 24:48,2, 2. A. Watabe -10,1, 3. Kato -12,9, 4. J. Watabe (všichni Jap.) -16,6, 5. Rydzek (Něm.) -26,3, 6. Klemetsen (Nor.) -29,6, 7. Fletcher (USA) -34,4, 8. Bieler (Rak.) -39,6, 9. Edelmann (Něm.) -42,5, 10. Kokslien (Nor.) -45,3, ...20. Slavík -1:45,4, 26. Churavý -1:59,3, 28. Dvořák (všichni Česko) -2:14,5.

Sprint dvojic – HS 130/2 x 7,5 km: 1. Rydzek, Frenzel 24:53,0, 2. Riessle, Edelmann (všichni Něm.) -22,7, 3. Klemetsen, Kokslien (Nor.) -24,0, 4. Kato, A. Watabe (Jap.) -24,4, 5. Bieler, Denifl -24,4, 6. Klapfer, Gruber (všichni Rak.) -24,6, ...11. Slavík, Dvořák -2:21,8, Portyk, Churavý (všichni Česko) dostiženi.

Průběžné pořadí SP (po 15 ze 17 závodů): 1. Frenzel 854 b., 2. Lamy Chappuis (Fr.) 668, 3. A. Watabe 591, 4. Gruber (Rak.) 586, 5. Moan (Nor.) 559, 6. Edelmann 483, ...9. Dvořák 332, 30. Slavík 121, 35. Churavý 72.