Sdruženáři otevřou sezonu ve finské Ruce

Sdruženáři otevřou sezonu ve finské Ruce

9 min 31 s

Nová sezona Světového poháru severské kombinace odstartuje už ve čtvrtek. Jako už tradičně proběhne první zastávka ve finské Ruce, kde se opět uskuteční hned tři závody. Na start Světového poháru se pilně připravuje i čtveřice Tomáš Portyk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout a Lukáš Daněk.


České reprezentační áčko zůstalo ve stejném složení jako v minulé sezoně, ve které se všichni čtyři závodníci dokázali prokousat na bodovaná umístění ve Světovém poháru. Nejlepším z českého kvarteta byl nakonec Tomáš Portyk, který vydoloval v průběhu olympijské sezony 81 bodů.

Šestadvacetiletý rodák z Jilemnice by měl být i v nadcházejícím ročníku jedním z tahounů reprezentace. Navíc se mu vydařila příprava, což je před startem nové sezony dobrá zpráva. „Přípravu hodnotím velice pozitivně. Jelikož jsem splnil všechno, co jsem chtěl, vyhnul se nemocím a i zranění se mi vyhýbala. Takže jsem spokojený,“ potěšilo Portyka.

Přesto ale vidí rezervy. „Moje forma je aktuálně jak na houpačce, jednou se cítím skvěle a pak jsem trošku více unavený, ale to mám takto na podzim každý rok. Takže už s tím umím pracovat a vím, že se to zlepší,“ poznamenal s tím, že cíle si do nového ročníku raději dávat nechce. „Spíš koukám na to, abych udržel stabilní formu na můstku a směrem k mistrovství světa v Planici se to jen zlepšovalo. Rád bych se také v sezoně více bavil, protože minulý rok pro mě byl psychicky velice náročný kvůli zranění,“ podotkl.

Pravidelně útočit na body by chtěl v nové sezoně také Ondřej Pažout. Tomu se povedlo v minulém ročníku proniknout na bodované příčky ve třech závodech, letos by rád zaznamenal mnohem více úspěšných závodů a především by rád útočil i na vyšší pozice.

„Příprava se obešla bez větších komplikací, zbrzdilo mě jen jedno podzimní nachlazení, jinak bylo vše v pořádku. Oproti loňsku jsme netrávili tolik času v zahraničí, jezdili jsme spíše na kratší skokanská soustředění. Co se týká běhu, byli jsme dvakrát v Oberhofu v tunelu a v Ramsau na ledovci, kam jezdíme každoročně,“ přiblížil přípravu čtyřiadvacetiletý sdruženář.

„Na můstku jsem v trénincích předváděl celkem dobré skoky. Řešili jsme ještě pár detailů, tak doufám, že se mi to podaří přenést i na sníh a hlavně do závodů. Pak věřím, že to bude dobré, protože i v běhu se začínám cítit lépe, než v průběhu přípravy,“ dodal Pažout.

Spolu s touto dvojicí se do Ruky vypraví ke třem individuálním závodům také Jan Vytrval a Lukáš Daněk. Všichni čtyři čeští sdruženáři ladí formu ve finském Rovaniemi, kde jsou společně už od 9. listopadu (Vytrval kvůli vysokoškolským povinnostem až od 14. listopadu, pozn. redakce). V pondělí pak odcestují do dějiště úvodní zastávky Světového poháru.

S opatrným očekáváním vyhlíží úvodní závody sezony reprezentační trenér Marek Šablatura, který moc dobře ví, jak náročné podmínky čekají na jeho svěřence právě v Ruce. „Jako každý rok čekám v Ruce velice těžké závody, neboť je to první zastávka sezony, kdy ještě není vše zaběhnuté a jsou nové materiály pro skok i běh. Navíc je v Ruce velký a těžký můstek, kde závody často ovlivňuje vítr,“ upozornil.

„Budu rád, když naši závodníci předvedou to, nač v současné chvíli mají, a v závodě přidají ještě trochu kvality. Pak bychom mohli atakovat zajímavé výsledky,“ pokračoval Šablatura, který má v Rovaniemi i zajímavé srovnání s ostatními reprezentacemi. „Jsou tu v současné chvíli týmy Rakouska, Japonska, Finska nebo Francie, neboť v Ruce není možnost tréninku na můstku. I proto jsme zůstali nadplán do pondělí,“ dodal s tím, že se spolu se svým kvartetem v první části finální přípravy věnoval intenzivnímu tréninku běžecké části a od pátku pak skokům.

Program v Ruce odstartuje ve čtvrtek tzv. provizorním kolem. V pátek se uskuteční první individuální závod sezony se skokem na velkém můstku a během na pětikilometrové trati. Sobotní závod nabídne skok na velkém můstku a desetikilometrovou běžeckou trať. V neděli se pak pojede závod s hromadným startem, po kterém bude následovat skokanská část.

Program

Čtvrtek
14:00 Provizorní kolo

Pátek
11:15 Skok na velkém můstku
15:00 Běh na 5 kilometrů 

Sobota
12:30 Skok na velkém můstku
15:20 Běh na 10 kilometrů 

Neděle
11:00 Běh na 10 kilometrů s hromadným startem
15:15 Skok na velkém můstkuPomoc Ukrajině