Sdruženáři našli azyl před světovým šampionátem v Planici

Sdruženáři našli azyl před světovým šampionátem v Planici

6 min 25 s

Úvodními tréninky běžců na lyžích a sdruženářů zahájí začne v pondělí 22. února mistrovství světa v klasickém lyžování v Oberstdorfu (22. února až 7. března). Slavnostní zahájení i ostrý start je na programu ve středu 24. února. Sdruženáři však budou o první sady medailí bojovat ještě později. Jako první přijdou na řadu muži v individuálním závodě HS106/10 km, den poté se o historický zápis premiérové vítězky na světovém šampionátu postarají ženy na poloviční trati.


V nominaci trenéra Marka Šablatury se podle očekávání objevil čtyřlístek Lukáš Daněk (na snímku), Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval. Trenér Luděk Šablatura doprovodí jedinou závodnici – Terezu Koldovskou.

Česká reprezentace rozhodně neměla na vrchol této lyžařské sezony jednoduchou přípravu. Pandemie nemoci Covid-19 vyvolala po celé Evropě vlnu silných restriktivních opatření včetně výrazně omezeného cestování. Mnohé závody Světového poháru byly dokonce zrušeny, navíc ani samotní závodníci či členové realizačního týmu se nevyhnuli nákaze koronavirem.

Nejčerstvější komplikace? Seniorské áčko mělo původně absolvovat závěrečnou přípravu v rakouském Seefeldu. Německo však v minulých dnech vyděsil zvýšený výskyt jihoafrické mutace koronaviru v Tyrolsku (stejně jako dominující britská mutace v České republice), a tak hranice s těmito zeměmi uzavřelo. I pro pravidelně testované profesionální sportovce by případný příjezd znamenal dlouhou a přísnou karanténu, nemožnost tréninku a vysokou frekvenci testů.

„Dostali jsme se do složité situace a museli jsme urychleně hledat náhradu s kvalitními můstky. Vzhledem k tomu, že Česká republika je aktuálně zemí s nejvyšším rizikem nákazy, nebylo jednoduché najít ideální řešení. Naštěstí se nám naskytla možnost odcestoval do Planice (pozn. – dějiště lyžařského MS 2023), kde byly dobré příležitosti k tréninku,“ vysvětlil Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace SLČR.

Česká výprava přicestuje do Oberstdorfu v úterý 23. února. Kromě hlavních trenérů Marka a Luďka Šablaturových, asistentů Roberta Mateji a Vladimíra Šmída jsou jejími členy také servisman Miroslav Kopal, fyzioterapeut Ladislav Vencálek a trenér Petr Lampa.

Program závodů v severské kombinaci na MS v Oberstdorfu s českou účastí:

26. 2.              HS106/10 km                         muži

27. 2.              HS106/5 km                           ženy

28. 2.              Družstva HS106/4x5 km        muži

4. 3.                 HS137/10 km                         muži

6. 3.                 Team sprint HS137/2x7,5 km            muži