Sdruženáři na MSJ v Zakopaném: Skokanský výpadek nahradil zlepšený běh a česká smíšená štafeta dojela šestá

Sdruženáři na MSJ v Zakopaném: Skokanský výpadek nahradil zlepšený běh a česká smíšená štafeta dojela šestá

5 min 18 s

Druhou sdruženářskou soutěží na světovém juniorském šampionátu klasických lyžařů v Zakopaném byl v pátek 4. března závod smíšených štafet. Dva chlapci a dvě dívky shodně absolvovaly skokanskou část na můstku HS105, poté juniory čekalo ve stopě 5 km, juniorky poloviční vzdálenost. Česká sestava Lukáš Kohlberger, Jan Šimek, Jolana Hradilová (na archivním snímku) a Tereza Koldovská byla po skoku poslední, ale zlepšeným výkonem v běhu se vytáhla na šestou příčku. Titul ve štafetovém mixu získalo Německo, když jeho finišman zdolal dlouho vedoucího soupeře z Itálie.


Na můstek v Zakopaném vystoupali zástupci deseti zemí, ale tentokrát ani jednomu z českých reprezentantů příliš neseděl. Tradičně ztrácela především děvčata. Lukáš Kohlberger zdolal z třiadvacáté nájezdové lavičky 84,5 m, následně Tereza Koldovská ze sedmadvacáté 66 m a Jolana Hradilová jen 61,5 m. Ani Jan Šimek nedosáhl na „devadesátku“ a zapsal 85 m. Výsledkem byla po úvodní části průběžná poslední, desátá pozici se ztrátou 3:06 min na lídra – a to navzdory tomu, že Norka Traaserudová byla diskvalifikována po skoku kvůli kombinéze a kvůli zranění Ikedaové startovalo Japonsko jen ve třech.

Na špici se vyhoupl tým Rakouska, v jehož barvách zaznamenal vítěz individuálního závodu Stefan Rettenegger společně s Italem Iacopem Bortolasem a Finem Perttu Reponenem se 101 m nejdelší skok. Rakouský primát potvrdila nejdelším pokusem mezi juniorkami Annalena Slamiková s 92,5 m. Průběžně druhé Německo mělo odstup 20 vteřin, třetí Itálie 36 vteřin.

Před běžeckou částí zněl úkol pro český čtyřlístek jasně – posunout se maximálně pořadím vpřed. Na Norsko ztrácel 36 vteřin, na USA 1:16 min a na Polsko 1:33 min. Ve stopě to už však byla přece jen jiná podívaná. Šimek předstihl Američana Zuckermana a předával osmý, Koldovská zase nešťastnou Norku Traaserudovou a na šestou pozici dostala štafetu Hradilová po předjetí Polky Rapaczové. Finišman Kohlberger poté s přehledem toto postavení udržel až do cíle.

O německém titulu se rozhodlo až v samotném závěru. Na prvních třech úsecích se ujala vedení Itálie, ale ani její výrazný náskok 28 vteřin před posledním úsekem nestačil. Skvělou stíhačkou nejprve Němec Sommerfeldt dostihl Bortolase a ve finiši mu nedal naději.

MSJ v Zakopaném – smíšené štafety HS105/5 – 2,5 – 2,5 - 5 km: 1. Německo (Mach, Nowaková, Armbrusterová, Sommerfeldt) 41:11,8 min, 2. Itálie (Radovan, Sieffová, Dejoriová, Bortolas) +3,9 s, 3. Rakousko (Lev, Hirnerová, Slamiková, Rettenegger) +26,6, 4. Finsko (Karhumaa, Thorsová, Oinasová, Reponen) +1:56,3 min, 5. Slovinsko (Garbajs, Volavšeková, Vervičová, Stanonik) +2:26,4, 6. Česko (Kohlberger, Koldovská, Hradilová, Šimek) +3:56,3, 7. USA +4:27,9, 8. Polsko 4:46,4, 9. Norsko +4:53,0. Japonsko k běhu nenastoupilo.

 

 Pomoc Ukrajině