Sdruženáři mají za sebou vydařenou přípravu – bez zranění, se spoustou skoků i váhovým úbytkem

Sdruženáři mají za sebou vydařenou přípravu – bez zranění, se spoustou skoků i váhovým úbytkem

9 min 56 s

Minulá zimní sezona byla z pohledu české reprezentace v severské kombinaci hodně nepovedená. Nedařilo se jim ve Světovém poháru ani na mistrovství světa. Talentovaní junioři, kteří sbírali tituly a medaile z vrcholných soutěží své kategorie, se mezi seniory propadali výsledkovými listinami. Už ve skokanské části byly jejich ztráty tak vysoké, že neměli naději na dobré umístění. V letošní letní přípravě se proto hodně věcí změnilo. Pro české sdruženáře by se měla stát odrazovým můstkem k mnohem vyšším příčkám. A jak ji viděl reprezentační trenér Marek Šablatura (na snímku s Ondřejem Pažoutem)?


Jak probíhala letní příprava a jak jste s jejím průběhem spokojen?

S přípravou jsem spokojený. Mnohem víc jsme se v ní zaměřili na skok, se kterým se kluci v minulé sezoně trápili, a myslím, že určité zlepšení se dostavilo. Samozřejmě bude důležité, jak to závodníci prodají ve Světovém poháru i dalších akcích, ale pracovali jsme na tom opravdu hodně.  Zatím jsme však ještě neměli možnost konfrontace s jinými reprezentacemi, takže jak jsme na tom, uvidíme až při Letní Grand Prix.

V tomto roce jste ubrali tréninkové dny v zahraničí a víc času jste trávili v domácích podmínkách – především v Liberci. Jak se tato změna osvědčila?

Loni jsme trávili hodně času na cestách a na dlouhých soustředěních, což závodníkům úplně nevyhovovalo. Proto jsme letos systém přípravy dost změnili. Do zahraničí jsme jezdili sice často, ale na podstatně kratší dobu, takže si i kluci od sebe odpočinuli. Pobyt doma je fajn, ale podmínky jsou zde pouze pro nabírání kondice.

Kde všude jste absolvovali skokanskou přípravu?

Snažíme se kombinovat skoky na malém, na němž se dá trénovat odraz, a normálním můstku, kde už jde o kompletní skok. Začínali jsme v Planici, kde jsou k dispozici můstky od HS12 až po velký. Následoval pobyty v Breitenbergu, Eisenerzu, ještě jednou v Planici a naposledy v Ramsau a Bischofshofenu. Dobrou zprávou je, že nám všude vycházelo počasí a nefoukalo.

V minulých letech provázela většinou přípravu série nejrůznějších zranění – byl letošní rok konečně klidnější?

Loni to byl úplný masakr, naopak letošní rok byl relativně klidný. Jediný, koho provázely zdravotní problémy, byl Lukáš Daněk. Utrpěl těžký výron v kotníku a na měsíc a půl musel vysadit v tréninku. V současné době však už výpadek dohání a všechno dělá naplno. Kromě něj to už byly jen drobnosti, které k přípravě patří. Třeba Ondra Pažout měl opět divoký pád na kole, ale s výjimkou odřenin se mu nic nestalo.

Kteří reprezentanti se zúčastní úvodního závodu sdruženářské Letní Grand Prix, která začíná v sobotu 24. srpna v Oberwiesenthalu?

Letošní Grand Prix má netypický start, Premiéru zde totiž obstará závod smíšených družstev, v němž po boku dvou mužů nastoupí také stejný počet žen. My však momentálně konkurenceschopné sdruženářky nemáme, děvčata jsou ještě mladá. Vzhledem k tomu, že reprezentanti by si v Oberwiesenthalu zazávodili až v neděli a poté by je čekalo další cestování do Klingenthalu, úvodního startu se zúčastní jen Tomáš Portyk, kterého doprovodí David Zemek a dva junioři Petr Šablatura s Lukášem Kohlbergerem. Pro mladíky to bude zajímavý test i z toho důvodu, že se tam uskuteční příští rok juniorské mistrovství světa.

Ostatní závody Letní Grand Prix už obsadíte v plném počtu?

Do seriálu se zapojíme 28. srpna v Klingenthalu. Cestujeme tam o dva dny dříve, abychom si ještě stihli zatrénovat. Reprezentovat nás tam už bude nejsilnější sestava Tomáš Portyk, Ondřej Pažout, Lukáš Daněk a Jan Vytrval. Po Klingenthalu následuje Oberhof, ale následující akci v Tschaggunsu 4. září vynecháme. Jednotlivé závody jsou dva-tři dny po sobě a navíc to představuje i hodně cestování. Necháme kluky odpočinout, ale se závěrem soutěže v Planici opět počítáme.

Letní závody jsou příjemným zpestřením přípravy, hlavní sezona nastane v zimě – co od ní tentokrát očekáváte?

Určitě nechceme – a ani nemůžeme – zůstat na výkonnostní úrovni, kterou jsme předváděli v uplynulé sezoně. Na můstcích jsme oproti soupeřům hodně ztráceli a v běhu tak byli bez šance. Kromě speciální skokanské přípravy je však také nutné, aby závodníci výrazně zredukovali svou tělesnou váhu, což se jim i daří. Očekávám, že kluci prodají kvalitní přípravu a maximálně se přiblíží pozicím, na které jsme u nich byli zvyklí z jejich juniorských let. V minulosti jsme mívali dobré léto, ale zima byla horší, takže to teď rád vyměním a rozhodně nebudeme případný dobrý výsledek z Letní Grand Prix nadhodnocovat.

Foto: Ivana Roháčková

 

 

 



Pomoc Ukrajině