Sdruženáři ladí formu před začátkem Světového poháru v Rovaniemi. Do Ruky vyrazí ve čtyřech

Sdruženáři ladí formu před začátkem Světového poháru v Rovaniemi. Do Ruky vyrazí ve čtyřech

8 min 43 s

Zatímco některé zimní sporty už své sezony v rámci Světového poháru zahájily, severskou kombinaci ostrý začátek čeká až příští týden. Ještě než se česká reprezentace přesune do finské Ruky v Kuusamu, ladí formu v několik set kilometrů vzdáleném Rovaniemi. Po dokončení posledního soustředení se k prvním závodům vypraví čtveřice Tomáš Portyk, Ondřej Pažout, Jan Vytrval a Jiří Konvalinka.


Až do 20. listopadu se mužská reprezentace usilovně připravuje a ladí formu ve finském Rovaniemi, pouhých 200 kilometrů od Ruky, kde už 23. listopadu odstartuje nová sezona prvními třemi závody Světového poháru. „Od začátku jsou tam dobré podmínky pro trénování. Je připravena běžecká stopa i skokanský můstek. Oproti minulým letům jsme se mohli okamžitě přesunout na sníh,“ potěšilo sportovního ředitele Tomáše Slavíka.

Dvaačtyřicetiletý bývalý sdruženář, jenž ukončil kariéru v roce 2015, zatím nechce spekulovat o formě českých závodníků. „V neděli by měl být absolvován kontrolní závod. Jedná se o finský národní závod, ale zúčastní se ho také reprezentace Japonska, Francie a rakouské béčko. To bude pro nás první střet s realitou, jak to vůbec vypadá,“ poznamenal. „Minimálně po běžecké části se dá odvozovat, že kluci vypadají docela připravení.“

Ve finské Ruce se absolvují celkem tři závody včetně jedné novinky. Vedle standardního Gundersena a závodu s hromadným startem se bude závodit tzv. compact. „Nepočítají se do něho rozestupy dle bodových ztrát z můstku, ale dle pořadí ve skokanské části,“ vysvětlil Slavík. „Každé pořadí má předem stanovenou ztrátu a poslední v pořadí vybíhá se ztrátou kolem minuty a 35 sekund. Celkově je startovní pole blíž u sebe, proto se to nazývá individual compact.“

Výhodu v tomto formátu spatřuje především v tom, že nebude docházet k výraznému dominování elitních skokanů po skokanské části a běžecké části by mohly být vyrovnanější a mnohem víc strhující. Šanci na úspěch navíc dostanou lepší běžci, kteří si tolik netykají se skokanskými můstky a standardně jsou po skoku ve třetí či čtvrté desítce.

Do Kuusama ve čtyřech
Přípravu v Rovaniemi absolvuje tento týden pět sdruženářů – Tomáše Portyka, Jana Vytrvala a Ondřeje Pažouta doplňují mladé pušky Jiří Konvalinka s Lukášem Doležalem. Zatímco Doležal po soustředění vyrazí domů, zbylá čtveřice vyrazí k prvním závodům Světového poháru, ve kterém bude od nové sezony pravidelně bodovat nejlepší čtyřicítka sdruženářů místo dosavadní třicítky.

Do jednotlivých závodů může česká výprava nasadit jen tři závodníky, takže jeden ze čtveřice Portyk, Vytrval, Pažout a Konvalinka bude muset vždy zůstat mimo závod. Je však vysoce pravděpodobné, že sestava bude na základě výkonů a tréninkových výsledků rotovat. „Na začátku sezony je to přínosnější, protože kluci mohou být alespoň na sněhu, lyžovat a poprat se o závodnické místo,“ podotkl Slavík.

Ambice před nadcházející sezonou má sportovní ředitel velké, navzdory tomu, že v programu schází vrchol v podobě mistrovství světa či olympijských her, a že došlo ke změnám v realizačním týmu. „Nikdo ale nechce mít sezonu pouze jako přechodovou. Cílem je určitě návrat na zajímavá bodovaná umístění kolem patnáctého místa,“ upozornil.

Kolem reprezentačního áčka došlo v létě k několika změnám na trenérských postech, od čehož si Slavík slibuje celkové zlepšení výsledků. „Hlavním trenérem se stal Martin Zeman, který vedl čtyři roky předtím juniorskou reprezentanci. Asistentem je Tomáš Vančura, který s ním spolupracoval v juniorské reprezentaci minimálně dva roky. Tato trenérská dvojice přešla k áčku s dlouhodobějším cílem posunout naše závodníky zejména ve skokanské části,“ vysvětlil Slavík. 

„Atmosféra v týmu je prozatím velice dobrá. Těžko lze zatím soudit, jaký bude střet s realitou a se závodní praxí, ale očekávám, že posun ve výkonnosti oproti minulé sezoně nastane, protože i klima v týmu se výrazně srovnalo. Závodníci jsou navíc natolik zkušení, že ten nový impuls je zase nakopne k lepším výsledkům než v minulé sezoně,“ dodal.Pomoc Ukrajině