Sdruženář Fadrhons na Univerziádě útočil na medaili, v posledním okruhu ztratil kontakt

Sdruženář Fadrhons na Univerziádě útočil na medaili, v posledním okruhu ztratil kontakt

6 min 33 s

Světové zimní univerzitní hry, zkráceně známé také jako zimní Univerziáda, v americkém Lake Placid odstartovaly a českým barvám přinášely hned během prvního soutěžního dne napínavé okamžiky. V severské kombinaci Matěj Fadrhons dlouho atakoval medailové pozice, v posledním okruhu běžecké části mu ovšem konkurenti dokázali poodjet a český reprezentant nakonec obsadil konečné sedmé místo.


Lake Placid mohlo přinést během pátečního programu českým barvám dvojnásobnou radost. Poté, co snowboardista Jakub Žerava vybojoval ve snowboardcrossu parádní stříbrnou medaili, když prohrál finálovou jízdu jen s Francouzem Benjaminem Gattazem, měla česká reprezentace své želízko také v severské kombinaci.

Do individuálního závodu se skokem na středním můstku a během na 10 kilometrů se postavil teprve dvacetiletý Matěj Fadrhons, student mladoboleslavské Škoda Auto University. Dvacátý muž loňského juniorského světového šampionátu ze Zakopaného však nakonec obsadil konečné sedmé místo, když se mu nepovedlo využít solidní výchozí pozice ze skoku a v běžecké části po dlouhém boji nakonec ztratil s nejlepšími kontakt.

Do pozice spolufavorita na přední umístění dostala Fadrhonse zejména jeho skokanská forma. Na středním můstku v Lake Placid předváděl už v trénincích výborné skoky, což si přenesl i do závodu. A pro soutěž si schoval také jeden ze svých nejlepších pokusů, které na můstku předvedl.

V úvodní části závodu předvedl výtečných 88 metrů, což jej zařadilo na průběžné třetí místo se ztrátou jen čtyř sekund na druhého Evana Nicholse ze Spojených států. Zároveň měl ale za sebou v rozestupu pouhých 22 sekund další čtyři soupeře, což slibovalo dramatickou podívanou v boji o stříbro a bronz. Zlatá medaile totiž byla mimo dosah všech závodníků. Důvodem bylo 100 metrů Sakutara Kobajašiho z Japonska, jenž měl po skoku více než dvouminutový náskok.

A jak se předpokládalo, skutečně došlo v běžecké části ke spojení šestičlenné skupiny od druhého do sedmého místa. K tomuto sjetí došlo už během prvního dvouapůlkilometrového okruhu a v tu chvíli bylo zřejmé, že Fadrhonse v boji o medaili nečeká vůbec nic jednoduchého. Dlouho se sice skupiny, ve které byli Američané Evan Nichols s Niklasem Malacinskim, Fin Rasmus Ahtava a Ukrajinci Vitalij Hrebenjuk a Dmytro Mazurčuk, držel, ale v posledním okruhu začal ztrácet kontakt.

Prvně se od skupiny začal odpoutávat Američan Malacinski, jehož ostré tempo odnesli Hrebenjuk a právě Fadrhons. Český reprezentant nabral posléze mírnou ztrátu i na Ukrajince, kterého se mu už nepovedlo dojet, a do cíle prvního závodu v Lake Placid dojel na zmíněném sedmém místě.

Za vítězem Sakutarem Kobajašim nakonec Fadrhons zaostal o dvě minuty a deset sekund. Na medailové pozice, na nichž se usadili Američan Malacinski a Fin Ahtava, pak ztratil 27 sekund.

Českého reprezentanta čeká v Lake Placid ještě závod s hromadným startem, který se bude konat v neděli. Tentokrát závod odstartuje běžecká část, po které bude následovat ta skokanská.

Výsledky individuálního závodu 
1. Sakutaro Kobajaši (JPN) 24:52,2
2. Niklas Malacinski (USA) +1:36,4
3. Rasmus Ahtava (FIN) +1:43,0
4. Evan Nichols (USA) +1:44,3
5. Dmytro Mazurčuk (UKR) +1:49,3
6. Vitalij Hrebenjuk (UKR) +2:03,3
7. Matěj Fadrhons (CZE) +2:10,2

Foto: Nordic FocusPomoc Ukrajině