Premiéra v Soči příliš nevyšla: naděje skončily pod můstkem

4 min 24 s

Českým reprezentantům v severské kombinaci se v úvodní olympijské disciplíně v Soči – individuální závod Gundersen HS106/10 km – příliš nedařilo. Pro trojici Miroslav Dvořák, Pavel Churavý, Tomáš Slavík skončily naděje na dobré umístění už po skoku. Benjamínek Tomáš Portyk naopak slibné postavení z můstku neudržel v běžecké části. Nejlépe se nakonec umístil veterán Pavel Churavý (na ilustračním snímku - druhý zprava) na 23. místě. Zlato zaslouženě získal vysoký favorit a vedoucí muž Světového poháru - Němec Eric Frenzel.

Junior Tomáš Portyk potvrdil na můstku v areálu Russkije Gorki svou letošní výbornou skokanskou formu a 97,5 m mu stačilo na průběžnou 13. příčku. Zato ostatním jeho kolegům se vedlo hůř. Pavel Churavý byl 22., když skočil 96,5 m, Tomáš Slavík 33. za 94 m a Miroslav Dvořák až 44. za pouhých 89,5 m – to po přepočtu znamenalo ztrátu  na lídra 1:59 min. V čele se usadil suverén této sdruženářské sezony Eric Frenzel se 103 m těsně sledován Japoncem Akito Watabem (100,5 m).

Handicapovaný Portyk, jenž vyrazil do stopy vstříc 10 km s obstřiky zlomeného prsteníčku na pravé ruce, svou pozici neudržel a postupně se propadl na 32. pozici. Vedoucí dvojice, kterou od sebe na startu dělilo šest vteřin, si své postavení na trati hlídala. Za nimi však nasadili k ďábelskému tempu stíhači v čele s Nory Klemetsenem, Krogem a Moanem, Italy Pittinem a Runggaldierem a Němci Rydzekem s Riesslem.

Krátce před cílem běhu naplnil roli favorita Erik Frenzel, který v sezoně vyhrál sedm z jedenácti závodů. A skvělým závěrem triumfoval také v Soči. Třetí skončil v dramatické bitvě elitních běžců Nor Magnus Krog.

Z českých sdruženářů si Slavík s Dvořákem svá umístění vylepšili. Nejlepšího českého sdruženáře posledních sezon však tento výsledek neuspokojil.

Další závod Gundersen HS140/10 km je na programu 18. února.

Severská kombinace – Gundersen HS106/10 km: 1. Frenzel (Něm.) 23:50,2, 2. A. Watabe (Jap.) -4,2, 3. Krog (Nor.) -8,1, 4. Pittin (It.) -9,3, 5. Moan (Nor.) -12,7, 6. Rydzek (Něm.) -17,3, 7. Runggaldier (It.) -19,7, 8. Riessle -29,4, 9. Edelmann (oba Něm.) -37,0, 10. Klemetsen (Nor.) -38,2, ...23. Churavý -1:41,9, 25. Slavík -1:53,2, 29. Dvořák -2:08,4, 32. Portyk (všichni Česko) -2:27,0.