Premiéra Seefeld Tripple: Návrat norského krále a Daněk s Pažoutem na bodovaných příčkách

8 min 55 s

Tři závody Světového poháru trvala jeho absence kvůli zranění zad. Na poslední prověrce před olympijskými hrami v Pekingu, kterou představuje Seefeld Tripple, se však Nor Jarl Riiber vrátil a hned v úvodním dílu v pátek 28. ledna dokázal po svém návratu jasným vítězstvím, kdo je současným králem severské kombinace. Kvůli větru se v pátek neskákalo soutěžní kolo a započítávaly se výsledky z provizorního kola o den dříve. To z českých reprezentantů, kteří poprvé v seriálu nastoupili ve čtyřčlenném obsazení, vyšlo pouze Ondřeji Pažoutovi (na snímku NordicFocus), zatímco zbývající trio nabralo citelnou ztrátu. Bodované pozice nakonec získali 28. Lukáš Daněk a 29. Ondřej Pažout, zatímco Tomáš Portyk dojel do cíle 31. a Jan Vytrval 52.

Hned v úvodním dnu Seefeld Tripple výrazně zaúřadoval vítr. Z pětapadesáti aktérů se dostalo na věž můstku HS109 pouze sedm, a protože poryvy byly velice silné, jury skokanskou část zrušila. Ke slovu tak přišly výsledky čtvrtečního provizorního kola, při němž také dost nevyzpytatelně foukalo, ale navzdory komplikacím závodníci nepřízeň počasí zvládli. Výška nájezdu se však různě měnila. Nejdál – na 109 m – dopadl Estonec Kristjan Ilves, ale volil osmnáctou nájezdovou lavičku a dělil se o průběžné druhé a třetí místo. To Jarl Riiber skočil 107 m jen z „dvanáctky“ a ujal se vedení se značným náskokem 57 s. Stejný odstup jako Estonec měl i Němec Terence Weber s 99,5 m z „třináctky“, čtvrtý byl Rakušan Johannes Lamparter s 98 m (+1:16 min) ze stejného nájezdu.

Ze čtveřice českých sdruženářů se blýskl především Ondřej Pažout, jenž se po několikatýdenní přípravě a covidovém uzdravení vrátil do Světového poháru opět v dobré skokanské formě. Jeho výkon 99 m z „dvanáctky“ ho posadil na velice lichotivou průběžnou 10. příčku (+1:32 min). Dalším reprezentantům se však už tolik nedařilo. Tomáš Portyk neměl štěstí na podmínky, a přestože připočítal 16,3 bodu za vítr, 93 m ze „šestnáctky“ stačilo až na 31. pozici (+2:15 min). Přitom v tréninkovém kole dokázal ze stejného nájezdu doplachtit až na 101,5 m. Lukáš Daněk zdolal vzdálenost 91 m, což znamenalo 34. místo (+2:16 min) a vyloženě se nevedlo Janu Vytrvalovi, jenž s 81,5 m (+4:25 min) skončil na 54. příčce.

Běžeckou partii na 7,5 km jasně ovládl Jarl Riiber. Rychlým tempem získal už po kilometru k dobru dalších deset vteřin náskoku, a přestože v závěru polevil, v poklidu dokroužil do cíle. Za ním se vytvořila silná skupina excelentních tempařů ve složení Weber, Geiger, Lamparter, Ilves. Drtivým nástupem v posledním kilometru si druhou pozici před lídrem klasifikace Světového poháru Lamparterem vybojoval Vinzenz Geiger.

Vzhledem k tomu, že za Ondřejem Pažoutem se po skoku seřadili s minimálními odstupy vynikající běžci, dal se očekávat jejich atak. A stalo se – po prvním kole byl český sdruženář ještě 15., když jezdil po boku Japonce Rjoty Jamamota, po 5 km ale už 23. a v závěru jen těsně uhájil 29. příčku před dotírajícím Italem Pittinem. Lukáš Daněk se do stopy vydal v ostrém tempu a rázně zaútočil na bodované umístění. Po druhém okruhu byl 27. a zhruba 1,3 km před cílem se prodral na 26. místo. Ve finiši sice mírně propadl, ale na 28. příčce dokázal ještě udolat svého krajana Pažouta. Tomáš Portyk podobný posun vpřed nepředvedl – nechal za zády třeba Riessleho, Skoglunda, Seidla nebo Costu, ale celkově se z 31. místa neposunul. Ztráta Jana Vytrvala v běhu byla obrovská a vylepšil ji tak jen „kosmeticky“ 52. pozicí.

Světový pohár mužů v Seefeldu, 14. závod – Gundersen HS109/7,5 km: 1. Riiber (Nor.) 19:03,8 min, 2. Geiger (Něm.) +25,4 s, 3. Lamparter (Rak.) +30,9, 4. Weber (Něm.) +43,7, 5. Ilves (Est.) +48,3, 6. Frenzel (Něm.) +1:08,3 min, 7. Herola (Fin.) +1:08,7, 8. Rydzek (Něm.) +1:12,2 min, 9. A. Watabe (Jap.) +1:14,4, 10. Greiderer (Rak.) +1:25, 4… 28. Daněk +2:34,2, 29. Pažout +2:34,6, 31. Portyk +2:39,8, 52. Vytrval (všichni Česko) +4:50,3.

Pořadí Světového poháru mužů po 13 bodovaných závodech: 1. Lamparter 830 bodů, 2. Riiber 750, 3. Geiger 626, 4. Frenzel 445, 5. Weber (Něm.) 436, 6. Ilves 433, 7. A. Watabe 365, 8. Schmid (Něm.) 352, 9. Grabaak 345, 10. R. Jamamoto 331 … 31. Portyk 48, 47. Daněk 10, 49. Vytrval 7, 55.-57. Pažout 1. Bodovalo celkem 57 závodníků.

Poznámka: V úvodním závodu Seefeld Triple se uděloval pouze poloviční počet obvyklých bodů. Tam, kde se při dělení hodnoty půlily, zaokrouhlilo se nahoru – viz např. Daněk.