Portyka s Pažoutem zradily v Oberstdorfu kombinézy, pouze Vytrval získal tři body

7 min 10 s

Nepříliš vydařený víkend na závodech Světového poháru v severské kombinaci v Oberstdorfu 25.–26. ledna mají za sebou čeští reprezentanti. Tomáš Portyk byl totiž diskvalifikován už v pátečním provizorním kole kvůli kombinéze, což ho automaticky vyřadilo z nedělní individuální soutěže. V její skokanské části navíc postihl stejný trest také Ondřeje Pažouta, takže klasifikováni byli pouze Jan Vytrval (na snímku) a junior Petr Šablatura, jenž sbíral zkušenosti před juniorským mistrovstvím světa – Vytrval po bojovném výkonu v běhu skončil na bodovaném 28. místě. Kompletní čtyřlístek se tak představil pouze v sobotním souboji štafet, v němž obsadil sedmou příčku.

Ve štafetě HS140/4 x 5 km potvrdili svou dominanci Norové. Kvarteto Björnstad, Grabaak, Oftebro, J. Riiber získalo na můstku výrazný náskok +1:27 min před Rakouskem. Nejlepší výkon podal opět Jarl Riiber, jenž sice zaostal o půl metru za krajanem Oftebrem, ale 135,5 m zdolal z nájezdu o dvě okna nižšího než soupeři.

Na startu chyběly týmy Francie, Slovinska, Polska, stejně jako „béčka“ největších sdruženářských velmocí, a tak nastoupilo jen devět družstev. Česká sestava získala průběžné páté místo, ale už s výrazným odstupem +4:19 min. Ondřej Pažout skočil 113,5 m, ve Světovém poháru debutující Petr Šablatura 96,5 m (z nájezdu jako Riiber), Jan Vytrval 114 m a Tomáš Portyk 113,5 m. Za svěřenci Marka Šablatury skončili šestí Finové (+5:17 min), sedmí Američané (+5:20 min) a osmí Italové (+5:34 min).

V běhu Norsko jasně uhájilo vedoucí pozici a na druhou příčku se posunuli po skoku čtvrtí Němci. České čtveřici se podařilo odrazit nápor týmu USA, ale útoku kvalitních běžců z Finska a Itálie už neodolala a do cíle dojela sedmá.

Riiberův osmý sezonní triumf

Při individuálním závodu HS140/10 km mezi padesáti účastníky opět ovládli můstek v Oberstdorfu Norové. Zvítězil Jens Oftebro, který dopadl do vzdálenosti 137,5 m. Druhý byl o osm vteřin Jarl Riiber, ačkoliv doplachtil na 140,5 m. Třetí Franz Josef Rehrl z Rakouska (133,5 m) zaostal 31 vteřin. Po Pažoutově diskvalifikaci zbyli v soutěži dva Češi – Jan Vytrval skončil 30. se 120,5 m (+2:39) a Petr Šablatura 43. se 106 m (+3:34 min).

Navzdory tomu, že ve stopě se odstupy ve vedoucí trojici zmenšily, si všichni aktéři udrželi svá postavení. Nor Riiber dosáhl už osmého prvenství v této sezoně a potvrdil svou obrovskou suverenitu. Výborně zabojoval Jan Vytrval, který si nechtěl nechat ujít pozici mezi bodovanou třicítkou. Dosáhl dvacátého nejlepšího času, což ho vyneslo na celkovou 28. příčku. Odrazil při tom úspěšně útok takových borců, jako jsou Frenzel, Weber nebo Pittin, a zaznamenal své dosavadní maximum ve Světovém poháru. Petr Šablatura skončil ve své „seniorské“ premiéře na 44. místě.

Světový pohár, Oberstdorf – závod štafet HS140/4 x 5 km: 1. Norsko (Björnstad, J.  Oftebro, Graabak, J. Riiber) 51:03,4 min, 2. Německo (Riessle, Rydzek, Faisst, Geiger) +1:34,3 min, 3. Japonsko (A. Watabe, Jamamoto, Nagai, J. Watabe) +2:50,4, 4. Rakousko (Greiderer, Gruber, Fritz, Rehrl) +3:29,8, 5. Finsko (Mutru, Karhumaa, Herola, Hirvonen) +4:16,6, 6. Itálie (Pittin, Runggaldier, Buzzi, costa) +5:03,2, 7. Česko (Pažout, Vytrval, Portyk, P. Šablatura) +5:51,3.

Světový pohár, Oberstdorf – individuální závod Gundersen HS140/10 km: 1. 1. J. Riiber 26:30,7 min, 2. J. Oftebro (oba Nor.) +6,0 s, 3. Rehrl (Rak.) +8,0, 4. Graabak (Nor.) +43,8, 5. Riessle (Něm.) +44,7, 6. Fritz (Rak.) +45,4, 7. Björnstad (Nor.) +47,1, 8. Herola (Fin.) +47,5, 9. Faisst (Něm.) +49,3, 10. A. Watabe (Jap.) +52,0, ...28. Vytrval +2:16,4 min, 44. Šablatura +5:46,4, Pažout diskvalifikován ve skokanské části (kombinéza), Portyk (všichni Česko) diskvalifikován v provizorním kole (kombinéza).

Průběžné pořadí Světového poháru (po 10 z 21 závodů): 1. J. Riiber 960 bodů, 2. Graabak 621, 3. Geiger (Něm.) 595, 4. J. Oftebro 463, 5. Riessle 423, 6. Björnstad 376, 7. Rehrl 314, 8. Frenzel (Něm.) 280, 9. Herola 279, 10. Greiderer (Rak.) 246, ...23. Portyk 81, 41. Pažout 16, 47. Vytrval 4. Bodovalo 47 závodníků.