Pažout v Oberstdorfu vybojoval životní výsledek! Poprvé v kariéře pronikl v SP do dvacítky

8 min 10 s

Svůj nejlepší výsledek v kariéře vybojoval během sobotního závodu Světového poháru v Oberstdorfu Ondřej Pažout. Český sdruženář se poprvé podíval do elitní dvacítky SP, když vybojoval konečné 19. místo. Ukončil tím také dlouhé čekání na body, kterých naposledy dosáhl v březnu minulého roku.

Čtyřiadvacetiletý Pažout byl doposud nejvýše na 23. místě. Tento výsledek ve Světovém poháru vybojoval v lednu 2021 v rakouském Seefeldu. V minulé sezoně na své výkony navázal ziskem celkem čtyř bodů, když bodoval ve třech závodech. Všechny tyto výsledky ale v sobotu strčil do kapsy, když vylepšil v německém Oberstdorfu své kariérní maximum.

Pažout, který z českých reprezentantů vyrazil do Německa jako jediný, se prezentoval velmi dobrou skokanskou formou už v provizorním kole, v němž vybojoval 20. příčku. Ještě lépe se mu ale dařilo v sobotním závodě, v němž kvalitním skokem dal najevo, že si jde pro velmi zajímavý výsledek.

Přestože skákal v poměrně silném větru do zad, povedlo se mu doskočit do vzdálenosti 118,5 metru, což mu vyneslo průběžné 15. místo. Na čelo závodu sice ztrácel přes dvě minuty, ale zároveň měl více než minutový náskok na pozice kolem 30. místa, tedy na hranici mezi body a neúspěchem.

S tímto náskokem dokázal na následném desetikilometrovém okruhu velmi dobře hospodařit. Přestože mu první patnáctka výrazně utekla, na každém dalším mezičasu bylo zřejmější, že z toho bude v sobotu nejlepší výsledek jeho kariéry. Byť ztratil kontakt s Němcem Riesslem a Norem Andersenem, s nimiž bojoval o 17. příčku, s konečným 19. místem mohl být Pažout nadmíru spokojený.

„S celkovým výsledkem závodu jsem spokojený, je to mé nejlepší umístění v kariéře ve Světovém poháru,“ neskrýval radost Pažout. „Na můstku jsem udělal malé zlepšení od Seefeldu a už nedělám tak zásadní chyby na odrazu. Skoky začínají vypadat lépe a začínám z toho mít radost, i když to ještě není takové, jak bych chtěl. Je tam ještě prostor ke zlepšení,“ upozornil.

„V běhu je stále na čem pracovat,“ řekl jednoznačně. „Na začátku závodu jsem se snažil jet s Ericem Frenzelem a Eerem Hirvonenem, což byl poněkud rychlý začátek, ale nechal jsem je pak jet a jel si trochu své tempo. Zařadil jsem se za Johannese Rydzka, ale po jednom okruhu mi začal odjíždět, tak jsem si zase jel své tempo. Ve finiši jsem v boji o devatenácté místo předčil Aarona Kostnera z Itálie,“ řekl k závěrečnému souboji s dalším výborným běžcem ve sdruženářském poli.

„Už od začátku jsem ztrácel v kopcích a ve sjezdech jsem si to dojížděl, takže velké podekování patří servisu. Jak říkám, je toho stále hodně, na čem pracovat. Celkově to ale hodnotím pozitivně, jsem za to rád a doufám, že to takhle bude pokračovat dál,“ dodal Pažout.

V této sezoně ve Světovém poháru bodovali už také Tomáš Portyk a Jan Vytrval. Oběma se to povedlo už během úvodního závodu sezony ve finské Ruce, od té doby se však žádný český sdruženář na bodované příčky nepodíval. Dlouhé čekání ukončil až Pažout, který získal za 19. místo celkem 12 bodů a vyšvihl se do pozice nejlepšího českého závodníka v probíhajícím ročníku. Portyk má momentálně na kontě 11 bodů a Vytrval 2 bodíky.

Vítězem sobotního závodu se stal lídr Světového poháru Johannes Lamparter, který měl v cíli náskok takřka 20 sekund na Nora Jense Luraase Oftebra. Třetí byl další Rakušan Franz-Josef Rehrl.

V Oberstdorfu se bude závodit rovněž v neděli, kdy je na programu znovu individuální závod.