O český sdruženářský titul letos muži přišli – mezi juniory vládl Konvalinka, mezi ženami Koldovská

5 min 47 s

Na mistrovství České republiky v severské kombinaci, které se uskutečnilo ve středu 16. března v Harrachově, se rozdávaly pouze tituly v soutěži dorostenců, juniorů a žen. Převážná většina mužského seniorského výběru se totiž vrátila z posledního závodu Světového poháru s virózou, a tak vedení úseku rozhodlo o letošním zrušení této kategorie. Svou dominanci potvrdili mladí sdruženáři Dukly Liberec, kteří získali pět medailí – z toho zásluhou dorostence Lukáše Doležala a juniora Jiřího Konvalinky dvě zlaté. Ženský primát získala Tereza Koldovská ze Ski klubu Harrachov.

O všech nových šampionech paradoxně rozhodla už úvodní skokanská část na můstku K90. Její vítězové si v ní vytvořili tak přesvědčivý náskok, že v běhu by je o prvenství mohlo připravit jen neočekávané zakolísání. Nejdelší pokus ze všech aktérů předvedl dorostenec Lukáš Doležal výkonem 93 m a před druhým Ondřejem Balatkou, jenž zdolal 85,5 m, si zajistil vedení o 54 vteřin. Průběžnou třetí příčku obsadil jejich týmový kolega Jáchym Hrdina se 79,5 m (+1:48 min).

Mezi juniory, pro něž byl závod současně generálkou na nadcházející Zimní olympijský festival mládeže ve Vuokatti, dominoval Jiří Konvalinka s 92 m. Jeho hlavní soupeři za ním zaostali – druhý Jan Šimek skočil 84 m a ztrácel 1:20 min, třetí byl Lukáš Kohlberger se 79,5 m (+2:14 min).

Do boje o ženský primát vstoupily pouze dvě reprezentantky, které se v této sezoně účastnily i závodů premiérového ročníku Světového poháru – Tereza Koldovská a Jolana Hradilová. Úsek severské kombinace už před časem přijal pravidlo, že lze udělit mistrovský titul i v případě dvou účastníků, a tak bylo o co závodit. Koldovská zvládla 68 m, a protože Hradilová jen 61,5, ztrácela 1:16 min.

Svá suverénní postavení navíc potvrdili nejrychlejšími dosaženými časy všichni tři lídři i na dvoukilometrovém běžeckém okruhu pod Čerťákem. A ani za nimi se pořadí ze skoků na medailových pozicích nijak nezměnilo. „Všechny kategorie nakonec absolvovaly ve stopě shodně pět kilometrů. Teplota už vyšplhala dost nad nulu, slunce svítilo a trať byla poněkud rozměklá, a tak jsme nechtěli juniory před posledním mezinárodním startem sezony trápit,“ vysvětlil změnu Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Organizátory šampionátu byl Areál skokanských můstků Harrachov ve spolupráci se Ski klubem Harrachov.

Výsledky mistrovství ČR

Dorostenci – Gundersen K90/5 km: 1. Doležal 17:44,8 min, 2. Balatka (oba Dukla Liberec) +2:20 min, 3. Hrdina +3:16, 4. Kabeláč (oba LSK Lomnice nad Popelkou) +4:54, 5. Hnyk +6:32, 6. Lukeš (oba Ski klub Harrachov) +9:44.

Junioři – Gundersen K90/5 km: 1. Konvalinka 17,41,1 min, 2. Šimek +1:49 min, 3. Kohlberger +2:00, 4. John +2:15, 5. Sudek (všichni Dukla Liberec) +2:58.

Ženy – Gundersen K90/5 km: 1. Koldovská (Ski klub Harrachov) +19:38,7 min, 2. Hradilová (Nové Město na Moravě) +2:46 min.

Na snímku jsou tři nejlepší junioři – zleva Jan Šimek, Jiří Konvalinka, Lukáš Kohlberger.