Neděle nabídla rozuzlení dvou závodů. Čeští sdruženáři odjíždí z Klingenthalu bez bodů

7 min 46 s

Hned dva závody Světového poháru severské kombinace se dočkaly svých výsledků během našlapaného nedělního programu v německém Klingenthalu. Na tamním můstku a v běžecké stopě se představili také Tomáš Portyk a Ondřej Pažout, kteří však na bodované příčky nedosáhli.

Nedělní program v Klingenthalu byl skutečně nabitý. Kvůli počasí se totiž v sobotu uskutečnila pouze běžecká část závodu s hromadným startem (jednalo se o náhradu standardního Gundersena, právě kvůli počasí). Na neděli pak byl naplánován nejen oficiální trénink na skokanském můstku, ale také hned dvě skokanské části a odpoledne pak běžecká část druhého závodu.

Nabitý program začal už v půl osmé ráno, kdy sdruženáři absolvovali oficiální trénink, načež se vydali k první skokanské části. Ta vycházela z výsledků sobotní běžecké části a závodníci tak skákali s bodovými hendikepy na základě přepočtu sobotního závodu s hromadným startem.

Na můstek šel z českých reprezentantů v lepší výchozí pozici z běžecké části Tomáš Portyk, který figuroval na 38. místě a ztrácel na čelo 27,4 bodu. Na bodované příčky pak jeho ztráta činila necelých devět bodů. Své 38. místo sice dokázal mírně vylepšit, se 116 metry se ale posunul jen na 35. pozici a za body zaostal o 9,5 bodu.

Druhý z Čechů, Ondřej Pažout, obsadil v sobotu 39. místo v těsném závěsu za Portykem. V přepočtu jeho ztráta činila jen čtyři desetiny bodu. Přestože v zadním větru neskočil špatně, zapsal stejně jako jeho kolega 116 metrů a zůstal v pořadí za ním. Umístil se tak na konečné 36. pozici.

Běžecky se tolik nevedlo
Po krátké pauze se sdruženáři vypravili ke svému druhému soutěžnímu skoku. Tentokrát byl čtyřiadvacetiletý Pažout skokansky úspěšnější. Znovu skákal v zadním větru, se 113 metry ale vybojoval 32. místo a měl v odpolední běžecké části vybíhat v kontaktu s několika závodníky před ním i za ním. Jak se ale později ukázalo, nakonec se pozic okolo bodovaných příček neudržel.

Portyk měl oproti Pažoutovi lepší skokanské podmínky. Vítr se mu mírně stočil pod lyže, díky čemuž se mohl nechat alespoň trochu nad svahem nadnést. Podmínky přetavil ve 116 metrů, ale jelikož odepisoval pět bodů za vítr, nakonec to pro něj znamenalo až 39. místo. Vzhledem k nepříliš dobré běžecké formě to také znamenalo, že jej čeká hodně těžký závod, ve kterém to bude s dosažením bodovaných pozic nepříliš reálné.

Odpolední běžecká část pak potvrdila, že se českým sdruženářům v bílé stopě v této sezoně tolik nedaří. Ondřejovi Pažoutovi se nepovedlo uviset ve skupině, která bojovala o body a nakonec se propadl na 34. místo. Tomáš Portyk se pak na desetikilometrové trati propadl na konečné 42. místo.

Double v Klingenthalu vybojoval Rakušan Johannes Lamparter. Tomu se povedlo napřed ve skokanské části možná překvapivě porazit Franze-Josefa Rehrla a Jarla-Magnuse Riibera, díky čemuž ovládl závod s hromadným startem. Možná ještě překvapivější bylo jeho vítězství v následném Gundersenu, když po skoku byl třetí se ztrátou 24 sekund na čelo a přesto zvítězil, když stáhl ztrátu na Riibera i Rehrla, které nechal za sebou.

Světový pohár bude příští týden pokračovat v rakouském Seefeldu, kde se vedle mužů představí také ženy.