×
Na Zimní olympiádě mládeže ve Švýcarsku mladí čeští sdruženáři na elitu nestačili

18.01.2020

Do programu třetích Zimních olympijských her mládeže v Lausanne zasáhli v sobotu 18. ledna také sdruženářky a sdruženáři. Dívky startovaly ve středisku Les Tuffes v individuálním závodě HS90/4 km, chlapci měli běžeckou trať o dva kilometry delší. V akci byl společně s účastníky ze čtrnácti zemí také čtyřlístek mladých reprezentantů České republiky – Tereza Koldovská, Jolana Hradilová, Lukáš Kohlberger a Jan Šimek. Jen připomeňme, že v roce 2012 získal na ZOH mládeže zlato Tomáš Portyk před Finem Illkou Herolou. O čtyři roky později vybojoval bronz Ondřej Pažout za Timem Koppem a Benem Loomisem.

(Na snímku vpravo Ondřej Pažout, držitel poslední sdruženářské medaile ze ZOH mládeže).

Česká děvčata měla v konkurenci třiadvaceti soupeřek přetěžký úkol, neboť převážná většina z nich byla o rok či dva starší. Na můstku HS90 dominovala Norka Thea Björsethová skokem dlouhým 87 m, čímž získala před druhou Jenny Nowakovou z Německa (84 m) mírný náskok deseti vteřin. Tereza Koldovská byla průběžně osmnáctá, když zdolala 68 m (+2:15 min) a Jolana Hradilová třiadvacátá s 57 m (+3:16 min).

V polovině běhu sice byly ještě v polovině v čele obě vedoucí závodnice, ale to už se nadechovala k mohutnému finiši dvojice Lisa Hirnerová z Rakouska, která ztrácela po skoku 23 vteřin, a Ajane MIjazakiová z Japonska (+20 s). Rakušanka měla nakonec více sil a získala zlatou medaili. Obě české reprezentantky si svá postavení ve stopě nezlepšily a uzavíraly výsledkovou listinu.

Ani čeští mladíci ve skokanské části na nejlepší sdruženáře nestačili. Mezi devětadvaceti aktéry obsadil Jan Šimek dvaadvacátou pozici se 77,5 m (+1:43 min) a Lukáš Kohberger šestadvacátou se 69 m (+3:12 min). Bitvu o průběžné vedení vyhrál Rakušan Stefan Rettenegger s 90 m před Norem Sebastianem Oestvoldem s 89,5 (+8 s).

V běžecké části Rettenegger první příčku zrychlením v posledním okruhu bezpečně uhájil, Nora však dokázal předstihnout Fin Perttu Reponen. Jan Šimek si o dvě příčky polepšil a nakonec proklouzl do druhé desítky. Naopak Lukáš Kohlberger se ve stopě kupředu neposunul.

ZOH mládeže, Les Tuffes – dívky, individuální závod Gundersen HS90/4 km: 1. Hirnerová (Rak.) 11:45,6 min, 2. Mijazakiová (Jap.) +3,2 s, 3. Nowaková (Něm.) +4,7,… 22. Koldovská +4:02,9 min, 23. Hradilová (obě česko) +4:44,0.

ZOH mládeže, Les Tuffes – chlapci, ZOH mládeže, Les Tuffes – dívky, individuální závod Gundersen HS90/6 km: 1. Rettenegger (Rak.) 14:45,8 min, 2. Reponen (Fin.) +13,8 s, 3. Oestvold (Nor.) +16,3,… 20. Šimek +2:40,6 min, 26. Kohlberger (oba česko) +4:56,3.