Na velkém můstku sólo německých sdruženářů – Tomáš Portyk na 19. příčce

6 min 22 s

Ani ve druhém olympijském dějství v severské kombinaci se českým reprezentantům nepodařilo prorazit mezi elitu. Nejlépe z nich se umístil na 19. příčce Tomáš Portyk, zatímco Miroslav Dvoák skončil ve třetí, Ondřej Pažout (na snímku) ve čtvrté a Lukáš Daněk v páté desítce celkového pořadí. Individuální závod na můstku HS142/10 km zcela ovládli němečtí reprezentanti. V předcházejících startech ve Světovém poháru působila jejich firma částečné rozpaky, ale na vrchol roku ji načasovali skvěle. Své první zlato dobyl Johannes Rydzek, stříbro získal Fabian Riessle a bronz vítěz prvního závodu v Pchjongčchangu Eric Frenzel.

Na velkém můstku HS142 se mezi 48 účastníky nejvíc dařilo Japonci Akito Watabemu. Za teploty necelé tři stupně Celsia a tentokrát snesitelných poryvů větru doplachtil lídr Světového poháru do vzdálenosti 134 m. Za ním se usadil norský letec Jarl Riiber se 139 m a ztrátou pouhé vteřiny. Třetí pozice patřila Rakušanu Wilhelmu Deniflovi za 137,5 m (+16 s), ale další místa si už rezervovali výborní Němci: 4. Frenzel se 136,5 (+24 s), 5. Rydzek se 133,5 m (+31) a 6. Riessle se 133,5 (+34 s).

Svěřenci Vladimíra Šmída předvedli spíše průměrné výkony a ztráty před běžeckou částí tomu odpovídaly. Tomáš Portyk byl 18. po skoku se 120,5 m (+1:50 min.), Ondřej Pažout 26. se 124,5 (+2:15 min.), Miroslav Dvořák 29. se 119,5 m (+2:36 min.) a Lukáš Daněk 44. se 114 m (+4:01 min.).

Plných šest a půl kilometru vodila sdruženářské pole spolupracující dvojice A. Watabe – Riiber. Jenže německé trio, jehož se dlouho držel i Rakušan Denifl, strojovým tempem pomalu, ale jistě náskok, který v polovině trati představoval devět vteřin, zkracovalo. Bylo jasné, že se rozhodne až v závěrečném, dvouapůlkilometrovém okruhu.

V něm zkoušel jako první nastoupit olympijský šampion ze středního můstku Eric Frenzel – v posledním kopci před stadionem se ho však dokázali udržet oba jeho němečtí kolegové i Riiber. Nor se sice v posledních metrech snažil vklínit na stupně vítězů, ale finiš německých sdruženářů byl drtivý.  Mladík Riiber pak v cíli desítky vteřin ležel na břichu a hlavou zklamaně bušil do sněhu. Ve spurtu o medaile měl nejvíce sil Rydzek a raduje se tak ze své první zlaté olympijské medaile.

Tomáš Portyk bojoval, zaznamenal 19. nejlepší čas, ale šance na výraznější vylepšení umístění byla malá, i když v polovině běhu byl patnáctý. Některé závodníky udolal, ale pro změnu se před něj dostali vyhlášení běžci (Grabaak, Schmid, T. Fletcher, I. Herola). Může ho však naopak těšit skalp vynikajícího Nora Espena Andersena, Alessandra Pittina, Kristjana ILvese nebo Jasona Lamy Chappuise.

Miroslav Dvořák zaběhl 29. čas, který ho posunul v klasifikaci o tři příčky kupředu. Ondřej Pažout (41. čas) se naopak propadl do čtvrté desítky a Lukáš Daněk (46. čas) na 46. pozici.

Olympijské hry v Pchjongčchangu – individuální závod HS142/10 km: 1. Rydzek 23:52,5 min., 2. Riessle +0,4 s, 3. Frenzel (všichni Něm.) +0,8, 4. Riiber (Nor.) +2,8, 5. A. Watabe (Jap.) +12,5, 6. Hirvonen (Fin.) +22,1, 7. Geiger (Něm.) +50,1, 8. Denifl +1:02,1 min., 9. Klapfer (oba Rak.) +1:22,8, 10. Graabak (Nor.) +1:24,8, …19. Portyk +2:02,4, 26. Dvořák +3:06,8, 37. Pažout +3:54,9, 46. Daněk (všichni Česko) +6:44,6.