Na valné hromadě úseku severské kombinace dali delegáti důvěru stávající radě, pozici předsedy obhájil Radek Cikl

Na valné hromadě úseku severské kombinace dali delegáti důvěru stávající radě, pozici předsedy obhájil Radek Cikl

6 min 15 s

V areálu zámku v Pardubicích se 22. dubna uskutečnila volební valná hromada Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR. Jejími hosty byli předseda SLČR Lukáš Heřmanský a generální sekretář SLČR Jakub Čeřovský.


Pro příští, čtyřleté období dali delegáti valné hromady důvěru stávajícím představitelům Rady odborného sportovního úseku severské kombinace. Pozici předsedy obhájil Radek Cikl, prvního místopředsedy Michael Georgiev, druhého místopředsedy Tomáš Slavík a členy byli opětovně zvoleni Michal Bartoš a Jiří Matoušek.

Hlavní zpráva o činnosti, kterou přednesl Radek Cikl, se zaměřila na hodnocení výsledků reprezentace na olympijských hrách v Číně, perspektivu jednotlivých kategorií, problematiku skokanských můstků v Harrachově, spolupráci oddílů a samozřejmě také financování disciplíny.

„Výsledky na olympijských hrách nás úplně nadchnout nemohly, protože žádné z dosažených pořadí neznamenalo zlepšení pozice severské kombinace pro dělení společných zdrojů svazu lyžařů. Na druhou stranu nelze naše výsledky hodnotit ani negativně. Zdá se, že tým nastoupil správnou cestu přípravy, a že je nyní potřeba překlopit slušný standard výkonosti do mistrovských výsledků. Tým je stále ještě mladý, vždyť nejstaršímu T. Portykovi je nyní 26 let. Tím se však nemůžeme zaklínat do nekonečna.

Zatím zaostáváme v rozvoji ženské severské kombinace. Mezinárodní lyžařská federace, pro mnoho zemí možná předčasně, rozhodla o nahrazení některých disciplín na vrcholných soutěžích smíšenými družstvy. Vyjma naší nejlepší ženy, vlastně ještě juniorky, T. Koldovské, však nejsme prozatím schopni smíšený tým odpovídajícím způsobem doplňovat. A i Terka má doposud značné rezervy… Junioři nezklamali. I v této kategorii máme mladý tým, který vybojoval v závodě družstev na mistrovství světa juniorů v Zakopaném pěkné páté místo. Pro disciplínu zabodoval v individuálním závodě ještě 12. místem J. Konvalinka.

Základní nedostatky a velký úkol do budoucna je ovšem na úrovni trenérského vedení talentů. V budoucím olympijském období je nutné se zaměřit na vzdělání na všech úrovních, a to především s důrazem na sebevzdělání, čtení odborné literatury a vhodnou aplikaci poznatků do praxe. Může to znít sice jako fráze, ale pouze taková realita je předpokladem pozdějších úspěchů,“ uvedl – mimo jiné – ve svém vystoupení Radek Cikl.

Snad ještě větším problémem v porovnání s předcházejícími lety bude financování činnosti úseku. Národní sportovní agentura dosud nevyplatila sportovním svazům alokované prostředky, takže SLČR musí do konce května pokrývat rozpočet prostřednictvím bankovního úvěru. Jak uvedl sportovní ředitel úseku Tomáš Slavík, je reálné, že v důsledku vládních škrtů při snižování schodku ve státním rozpočtu, skokovému zdražení cen energií i následkům ruské vojenské agrese na Ukrajině obdrží úsek méně prostředků než v uplynulém roce.

FOTO: Na snímku předseda úseku Radek Cikl a sportovní ředitel Tomáš Slavík.Pomoc Ukrajině