Na MSJ juniorů v Zakopaném česká sdruženářská štafeta pátá!

Na MSJ juniorů v Zakopaném česká sdruženářská štafeta pátá!

4 min 45 s

Velice dobrý výkonem a celkově pátým místem se rozloučila se světovým juniorským šampionátem klasiků v Zakopaném v sobotu 5. března česká sdruženářská štafeta ve složení Jan Šimek, Matěj Fadrhons, Lukáš Doležal a Jiří Konvalinka (na archivním snímku). Titul získali nečekaně Finové, kteří vydělali na tom, že ve skokanské části jury diskvalifikovala kvůli kombinéze německého reprezentanta Simona Macha, takže jeho body se nezapočítávaly.


zemí a o překvapení nebyla nouze. O první z nich se postaral Američan Gunnar Gilbertson, jenž ulétl na 104,5 m a zaznamenal nejdelší skok. Ani o ten druhý v pořadí se nepostaral zástupce některé ze sdruženářských velmocí, ale Slovinec Uroš Vrbek se 102,5 m. Vedení se však ujali Norové (Skjaret Stromhaug 101 m, Seljeset 94,5 m, Stroem 100,5 m, Oestvold 102 m) s náskokem 28 vteřin před Francií a 48 vteřin před USA!

Svěřenci trenéra Martina Zemana bojovali, ale potřebné metry splnili tak na půl. Nejvíc se dařilo Jiřímu Konvalinkovi, který zdolal 98 m, Lukáš Doležal přidal 92,5 m, Jan Šimek 89 m a Matěj Fadrhons 87 m. Výsledkem bylo průběžné osmé místo se ztrátou 1:39 min na lídra.

Odstupy na týmy před českým kvartetem však nebyly velké, ale v běžecké části se situace tak zamíchala, že jako jeho hlavní soupeři se paradoxně ukázala družstva ze špice – USA, Slovinsko či Francie. Šimek velice dobře začal a vyvezl štafetu před Slovinsko a Japonsko na šestou příčku. Fadrhons udržel vysoké tempo a na konci okruhu předával dokonce jako čtvrtý, když předjel Rakušana i Američana. Rakousko však po slabším úvodu bojovalo o medaili, a tak ve třetím okruhu klesl Doležal na pátou pozici, kterou Konvalinka v závěrečném kole bezpečně udržel. Celkové páté místo dává mladé české sestavě velice lichotivé vysvědčení.

Po výpadku Němců a ztrátách Rakušanů na prvních dvou úsecích si na zlato brousili zuby Norové, ale přestože do posledního okruhu vybíhal Stroem s náskokem 13 vteřin, skvělý Fin Perttu Reponen jeho tým připravil o prvenství.

MSJ v Zakopaném – závod družstev HS105/4 x 5 km: 1. Finsko (Karhumaa, Tietavainen, Merilainen, Reponen) +54:28,9 min, 2. Norsko (Seljeset, Skjaret Stromhaug, Oestvold, Stroem) +6,5 s, 3. Rakousko (Gütl, Reiter, Walcher, Rettenegger) +50,8, 4. Francie (Rochat, Heinis, Guyot, Baud) +1:06,2 min, 5. Česko (Šimek, Fadrhons, Doležal, Konvalinka) +2:01,1, 6. Německo (Stenzel, Mach, Andersen, Sommerfeldt) +3:38,0, 7. Japonsko +4:02,7, 8. USA +4:35,0, 9. Slovinsko +4:39,7, 10. Polsko +5:55,9.

 

 Pomoc Ukrajině