Na juniorském mistrovství světa Lukáš Daněk pouhých pět vteřin od medaile

5 min 43 s

Výborný vstup do juniorského mistrovství světa v americkém středisku Park City měli mladí čeští sdruženáři. V úvodním individuálním závodu HS100/10 km sahal Lukáš Daněk dokonce po bronzové medaili – od stupňů vítězů ho dělilo pouhých pět vteřin! Celkově šestý skončil Ondřej Pažout a dvanáctý Jan Vytrval. Čtvrtý zástupce David Zemek nenastoupil do běžecké části (na snímku česká výprava v USA – závodníci a realizační tým Marek Šablatura, Petr Lampa a Ladislav Vencálek).

Svěřenci trenéra Marka Šablatury prokázali, že jejich loňská umístění na vrcholné juniorské soutěži v rumunském Rasnově nebyla zdaleka náhodná. Přitom většina může v této věkové kategorii startovat ještě v příštím roce (Pažout, Vytrval) nebo následujících dvou letech (Zemek). Potěšila i skutečnost, že v silné konkurenci 49 účastníků porazili mnohé aktéry, kteří už pravidelně sbírají body v seniorském Světovém poháru.

V areálu v Soldier Hollow se závodníkům Dukly Liberec vydařila už úvodní disciplína. Na můstku HS100 sice foukalo, ale trojlístek Pažout, Daněk a Vytrval se i s těmito podmínkami dokázal vyrovnat. Průběžné vedení si po skoku zajistil Francouz Laurent Muhlethaler výkonem 95,5 m před Němcem Luisem Lehnertem s 95 m (ztráta +2 s) a Slovincem Mateužem Malovrhem s 99 m (+6 s).

Čeští reprezentanti tak daleko nedopadli, ale pomohly jim body připsané za nepříznivý vítr. Ondřej Pažout se tak po skoku dlouhém 91,5 m usadil na 4. příčce (+7 s), Lukáš Daněk byl 12. s 87,5 m (+43 s) a Jan Vytrval 17. s 88 m (+56 s). Pokus zcela nevyšel pouze Davidu Zemkovi, jemuž 80,5 m stačilo na 45. pozici s odstupem +2:8 min.

Běžecká část na náročném okruhu však jaksepatří zamíchala kartami. Do popředí se drali vyhlášení tempaři, kteří se na můstku neprosadili na špici. Nejvýhodnější postavení měl Fin Arttu Mäkiaho, devátý po skoku se ztrátou 35 vteřin. Ze zadních pozic se řítili také Němec Martin Hahn (16. místo, +55 s) a především Rakušan Mika Vermeulen (29. pozice, +1:28 min.)! Skvěle se držel také devatenáctiletý Lukáš Daněk, který byl do posledních okamžiků ve hře o medaile, ale nakonec ho o bronz připravil německý sdruženář. Daněk tak zopakoval své výborné umístění z loňského juniorského šampionátu v Rasnově.

V elitní desítce skončil také Ondřej Pažout, jenž byl od bronzu vzdálený jen dvanáct vteřin a na 12. příčku se posunul Jan Vytrval. David Zemek po skokanské ztrátě už do běžecké části nenastoupil.

Ve čtvrtek 2. února je na MS juniorů na programu závod družstev HS100/4 x 5 km.

Mistrovství světa juniorů, Park City (Soldier Hollow) – Gundersen HS 100/10 km:1. Mäkiaho (Fin.) 25:54,5 min., 2. Vermeulen (Rak.) +21,6 s, 3. Hahn (Něm.) +25,6,4. Daněk +30,5 (Česko), 5. Lehnert (Něm.) +35,8, 6. Pažout +37,4, … 12. Vytrval +1:03,4 min., Zemek (všichni Česko) do běhu nenastoupil.