MSJ Whistler: Sdruženáři ve štafetě obhájili páté místo z minulé sezony

5 min 44 s

Čeští sdruženáři absolvovali ve Whistleru na juniorském mistrovství světa svůj první závod. V týmovém závodě se jim povedlo obhájit páté místo z loňského světového šampionátu, které pořádalo polské Zakopané. Z vítězství se v Kanadě radují Němci.

Česká sestava byla ve Whistleru ve velmi podobném složení jako před rokem v Polsku. Trio Jana Šimka, Lukáše Doležala a Jiřího Konvalinku tentokrát doplnil Radim Sudek, jenž startoval místo Matěje Fadrhonse, který kvůli svému věku už nemohl v Kanadě startovat.

Zatímco před rokem byli Češi po skokanské části až osmí, tentokrát vybojovali páté místo. Byla to zásluha především Konvalinky, který dokázal skočit 100,5 metru a potvrdil, že z českých sdruženářů má nejlepší skokanskou formu. Jeho kolegové jej doplnili následovně - Doležal předvedl 88,5 metru, Sudek 87 metrů a Šimek 86,5 metru.

Do běžecké části Češi vybíhali se ztrátou 64 sekund na čelo závodu, přičemž měli běžet v kontaktu se štafetami Spojených států a Itálie (nakonec byla po třech úsecích diskvalifikována). Američan Evan Nichols s Italem Stefanem Radovanem však nasadili tempo, které bylo pro Honzu Šimka neakceptovatelné.

Oba jeho konkurenti měli na pětikilometrovém úseku dokonce vůbec nejrychlejší běžecké časy ze všech sdruženářů, kteří se v závodě prostřídali, a nejen, že Šimkovi utekli, ale výrazně se přiblížili také k medailovým pozicím.

Český tým na dalších úsecích zápolil se Slovinskem o šesté místo (kvůli diskvalifikaci Itálie se nakonec závodilo o pátou příčku) a trio Sudek, Doležal a Konvalinka dokázalo nakonec Slovince zanechat za zády o více než půl minuty. O to se postaral zejména na třetím úseku Doležal, který Matičovi Garbajsovi utekl právě o půl minuty a zajistil tím pro Konvalinku na poslední úsek klid.

Konečné páté místo je obhájení výsledku české reprezentace z polského Zakopaného a zároveň výrazné vylepšení desátého místa z roku 2020, kdy v německém Oberwiesenthalu startovali rovněž Šimek s Konvalinkou. Zatímco Konvalinka je už na svém čtvrtém juniorském šampionátu, Šimek startuje dokonce na pátém MS.

Vítězství ve Whistleru slaví Německo, které dokázalo v běžecké části porazit v dramatickém finiši Nory a Rakušany, kteří doběhli za vítěznou štafetou s odstupem pouhých tří sekund. Mistry světa se jmenovitě stali Richard Stenzel, Pepe Schula, Benedikt Graebert a Tristan Sommerfeldt.

Juniorský světový šampionát ve Whistleru pokračuje i v dalších dnech. Ve čtvrtek je na programu provizorní kolo dívek. V pátek se pak uskuteční individuální závody chlapců i dívek, načež bude následovat sobotní závěrečný závod smíšených štafet.