MSJ Whistler: Konvalinka v individuálním závodě šestý! V první patnáctce také Doležal

7 min 27 s

Letošní juniorský světový šampionát v kanadském Whistleru přinesl pro českou reprezentaci v severské kombinaci velmi cenný výsledek. Jiřímu Konvalinkovi se povedlo vybojovat konečné šesté místo a výrazně tím vylepšil své dvanácté místo z posledního šampionátu.

Osmnáctiletý Konvalinka byl nejlepším českým sdruženářem i před rokem v polském Zakopané, kde skončil na 12. pozici. Toto umístění však v pátečním závodě ve Whistleru výrazně vylepšil a potvrdil, že patří k velmi talentovaným sdruženářům, na kterém bude v budoucnu česká reprezentace stavět.

Po skoku figuroval mladý český závodník dokonce na druhém místě, když na středním můstku předvedl 100,5 metru a byl za vedoucím Niklasem Malacinskim s odstupem jen 17 sekund. V běžecké části se mu ale tuto pozici udržet nepovedlo, postupně se před něj i Malacinskiho dostali čtyři závodníci a na Iacopa Bortolase z Itálie, který tento závod vyhrál, ztratil Konvalinka 42 sekund.

Konvalinka startoval na juniorském světovém šampionátu už počtvrté. Vedle pátečního šestého místa ve Whistleru a zmíněného dvanáctého místa v Zakopaném, byl ještě šestnáctý ve finském Lahti. V roce 2020 v německém Oberwiesenthalu do individuálního závodu nenastoupil.

„Jsem nesmírně rád, že závod dopadl tak, jak dopadl. Skok sice nebyl hrozný, ale hodně mě sužoval velký stres. Musím podotknout že závodníci ke konci startovky včetně mě měli více štěstí, protože jsme jeli o 3 lavičky níže než začátek listiny a tím měli značnou výhodu v bodovém zisku,“ hodnotil své vystoupení Konvalinka.

„Závod v Kanadě jsem si užíval a s natěšením jsem šel i do běžecké části. Obecně jsem hrozně vděčný, že i přes můj výpadek po celé léto, mohu soutěžit ve špičce na mistrovství světa. Běžecká část byla velmi těžká, protože začalo hustě sněžit a sníh zpomaloval. Naštěstí jsem byl v dobré skupince, které jsem se dokázal po většinu závodu držet. Finální kolo, kdy šlo o medaile, mi došly všechny síly a sotva jsem se doplazil do cíle. S čistým svědomím mohu říct, že jsem tam nechal vše a s 6. místem jsem velmi spokojen,“ dodal.

Velmi dobrého výsledku dosáhl také šestnáctiletý Lukáš Doležal, který byl před rokem v Zakopaném na 28. místě. Ve Whistleru zahájil individuální závod skokem dlouhým 93,5 metru, což jej zařadilo na 19. místo. Na desetikilometrové běžecké trati navzdory svému věku předvedl proti starším závodníkům konkurenceschopný výkon a dokázal se zlepšit na konečné 14. místo. Pro vítěze nedávného závodu na Evropském olympijském festivalu mládeže se jedná o další potvrzení nesporného talentu.

Závodu juniorů se zúčastnili ještě dva čeští reprezentanti. Radim Sudek figuroval po skoku dlouhém 86 metrů na 29. místě a polepšil si v běhu o jednu pozici na 28. příčku. Jan Šimek skočil 75,5 metru a v běžecké části vylepšil své 36. místo o pět příček.

Ve Whistleru se konal také závod juniorek. Tereza Koldovská doplatila na nepovedený skok, který měřil v zadním větru jen 70 metrů a znamenal pro ni 22. místo. Na pětikilometrové běžecké trati tuto svou pozici uhájila a na Italku Anniku Sieffovou ztratila přes šest minut.