Mistrem republiky v severské kombinaci se stal Vytrval. Nejlepším juniorem Konvalinka

Mistrem republiky v severské kombinaci se stal Vytrval. Nejlepším juniorem Konvalinka

5 min 58 s

Sobotní dopoledne a odpoledne v Lomnici nad Popelkou patřilo republikovému šampionátu v severské kombinaci. V hlavní kategorie mezi muži vybojoval zlatou medaili Jan Vytrval, který předvedl výbornou běžeckou část a posunul se ze třetího místa po skoku. Mezi juniory se z titulu mistra republiky radoval Jiří Konvalinka.


Mistrovství republiky v Lomnici nad Popelkou přivítalo vedle mužů a juniorů rovněž dorostence a dorostenky, a také žáky a žačky v celkem třech věkových kategoriích. V Lomnici naopak chyběly ženy, jelikož obě české reprezentantky Jolana Hradilová a Tereza Koldovská jsou momentálně zraněné.

V hlavní kategorii, tedy závodě mužů, startovalo celkem dvanáct sdruženářů, z nichž se hned sedm počítalo mezi juniory. A byť junioři předváděli výborné výkony, titul mistra republiky si domů odveze nakonec zkušený Jan Vytrval.

Dlouholetý reprezentant ve Světovém poháru byl po skokanské části na třetím místě, ale v běhu, který neproběhl na kolečkových lyžích, jako jediný stlačil svůj čas pod 20 minut (a to o 22 sekund) a svou padesátisekundovou ztrátu na Jiřího Konvalinku dokázal na pětikilometrové trati poměrně rychle stáhnout. V cíli pak byl o takřka 26 sekund rychleji než další český reprezentant ve Světovém poháru Ondřej Pažout. Konvalinka se propadl nakonec na třetí místo.

„Takový závod jsem už dlouho neběžel. Užil jsem si ho. Nazval bych to návratem do dětských let, protože jsem už dlouho neběžel tak krátký okruh s tak divokým stoupáním. Určitě se mi to líbilo,“ usmíval se po závodě Vytrval. „Nenazval bych to jako klasickou severskou kombinaci, protože přeci jen někomu tento kros (přespolní běh) vyhovoval méně, ale zábava to byla.“

„Když jsem takové závody běhával častěji, tak to bylo něco, co mi svědčilo. Asi to pořád v nohách je. Asi se to nedá porovnávat s běžkami nebo kolečkovými lyžemi, ale takový základní ukazatel kondice to je a jsem s výkonem spokojený,“ dodal Vytrval.

Bronz v hlavní kategorii zároveň vynesl Konvalinkovi titul juniorského mistra republiky, který vybojoval s náskokem přes minutu a půl před Lukášem Doležalem. Tomu hrubě nevyšla skokanská část, po které byl až osmý mezi dospělými a mezi juniory čtvrtý. Na běžecké trati se však prodral na stříbrnou pozici. Třetí skončil teprve šestnáctiletý Josef Buchar.

V kategorii dorostenců zvítězil Jiří Kubalák před Pavlem Balašem a Martinem Balatkou, mezi dorostenkami pak s více než dvouminutovým náskokem v cíli slavila prvenství Julie Ošmerová před Barborou Štěpánkovou a Nikolou Rezlerovou.

V Lomnici nad Popelkou startovali rovněž žáci a žačky. Mistry republiky v kategorii do 14 let se stali Matěj Kubalák a Nela Prouzová. V kategorii do 12 let zlato vybojovali Adam Ježek (porazil jen o pět sekund Šimona Pelce v dramatickém doběhu) a Adéla Sovová. V kategorii nejmladších do 10 let pak zvítězili Jakub Ježek a Viktorie Dvořáková.

Kompletní výsledky naleznete na tomto odkaze.

Foto: Nordic FocusPomoc Ukrajině