Mistrem republiky v severské kombinaci se stal junior Konvalinka

Mistrem republiky v severské kombinaci se stal junior Konvalinka

10 min 53 s

Areál v Harrachově hostil ve čtvrtek mistrovství republiky v severské kombinaci. Celkem se konaly tři kategorie a mezi muži i juniory se stal mistrem republiky Jiří Konvalinka. V dorostenecké kategorii se radoval z vítězství Jáchym Hrdina.


Osmnáctiletý Jiří Konvalinka, který letos startoval vedle juniorského světového šampionátu také na mistrovství světa dospělých v Planici, kde se prezentoval velmi zajímavými výkony především ve skokanské části, si podmanil ve čtvrtek hned dvě kategorie. Neporazitelný byl totiž nejen mezi juniory, ale také mezi muži.

Stal se tak dvojnásobným mistrem republiky, když v hlavní kategorii se za ním na druhém a třetím místě seřadili Jan Vytrval s Ondřejem Pažoutem a v juniorské kategorii pak Lukáš Doležal s Janem Johnem. Znovu jej zdobil výtečný skok, z něhož dokázal následně na desetikilometrové běžecké trati těžit a udržel vedení po polovině závodu.

„Měl jsem docela velký náskok, ovšem kluci jsou výrazně lepší běžci, takže jsem musel začít dost zostra a tempo nějak vydržet. Vyrazil jsem trochu rychleji, než jsem původně chtěl a pak mi došlo. Viděl jsem, že mě Honza rapidně dojíždí, takže jsem se v posledním okruhu musel hodně zmáčknout. Naštěstí to vyšlo,“ těšilo po závodě Konvalinku. „Je to obrovská motivace. Doufám, že to bude takhle pokračovat,“ poznamenal český reprezentant.

„Jsem hrozně vděčný za to, jak se mi zatím daří. Kdyby mi někdo na konci léta řekl, že prožiju takovou sezonu, tak mu nebudu vůbec věřit. Jsem hrozně šťastný a fakt za to děkuju,“ uvedl Konvalinka, jenž v této sezoně vyhrál také dva závody OPA Alpen Cupu.

Na desetikilometrové běžecké trati Konvalinku srdnatě stíhal Jan Vytrval, kterému ale nakonec přeci jen jeho stíhačka nevyšla a obsadil konečné druhé místo. „Musím vyzdvihnout Jirku, předvádí teď pěkné skoky a silnou běžeckou část. My z áčka bychom asi měli tento závod vyhrát, ale na jeho výkon jsme dnes nestačili,“ řekl k sobě a dalším závodníkům z reprezentačního áčka. 

Pozitivní stránky z průběhu této sezony hledal Vytrval jen velmi těžce. „Čekali jsme asi všichni víc. Na můstku to bylo tako všelijaké. Občas to byly kvalitní skoky, občas jsem se trápil. To je takové pokračování z posledních dvou sezon. Běžecky se mi ale nedařilo, běhal jsem v průměru o minutu hůř než loni. Nevím úplně, čím to může být. Musíme vymyslet, co s tím do příští sezony,“ přemítal český sdruženář, jenž měl do této sezony mnohem vyšší ambice.

Bronzovým mužem na republikovém šampionátu byl Ondřej Pažout, který litoval nepovedené skokanské části. „Vůbec se mi to nepovedlo na můstku. Už včera při tréninku se mi nedařilo, měl jsem problém s nájezdem a přesností odrazu, což se promítlo i do dneška. Na trati se mi ale běželo dobře, cítil jsem se fajn, něco jsem stahoval a skončil jsem třetí, což po tom skoku... Na víc jsem neměl,“ řekl Pažout, který si v této sezoně stanovil nové osobní maximum ve Světovém poháru.

„Sezona moc úspěšná nebyla. Bylo tam sice jedno devatenácté místo, což je mé dosavadní maximum ve Světovém poháru, ale to byl takový jeden záblesk. Na mistrovství světa tam bylo 21. a 26. místo, což je asi maximum, na které jsem v tu chvíli měl. Žádný zázrak se tam nestal a vychází to z průběhu celé sezony. Musím to brát, jak to je,“ hodnotil Pažout své letošní výsledky. „Úplná spokojenost s MS nepanovala. S ohledem na průběh sezony jsem ukázal, na co jsem měl. Z tohoto pohledu to bylo v pohodě, ale chtěl jsem víc,“ dodal s tím, že jej celou sezonu trápí nájezdové postavení na můstku, na čemž potřebuje zapracovat. 

Čtvrtý mezi muži skončil Tomáš Portyk, který měl ke spokojenosti daleko. „Probíhalo to jako celá sezona, nebo poslední závody. Bohužel to je trápení. Abych byl upřímný, tak jsem rád, že už to mám za sebou. Teď bude klid, chce to všechno probrat a vyhodnotit a pak se uvidí, co bude dál,“ řekl trochu sklesle. 

„V Kuusamu to ještě vypadalo, že to bude dobrý, ale od druhého víkendu Světového poháru to probíhalo špatně. Nebyl jsem schopný naskočit na pozitivní vlnu. Abych byl upřímný, tak vůbec nevím, kde se stala chyba. Přes léto jsem tomu dával sto procent, odtrénoval jsem všechno, co jsem měl, a věřil jsem tomu, že by se ta dřina mohla v zimě vyplatit. Upřímně nevím, v čem byla příčina,“ dodal Portyk, který závěrečné závody Světového poháru ve finském Lahti vynechá.

Mezi dorostenci se ze suverénního vítězství radoval Jáchym Hrdina. Stříbrný byl Josef Buchar a bronzový Jakub Hnyk. „Skok se mi až na dopad povedl. Doskok nebyl úplně ideální. Běh byl těžký, protože sníh byl hodně pískovitý,“ řekl Hrdina, který v Harrachově pravidelně trénuje. „Znám to tu hodně, protože sem jezdíme skákat každý týden. O to je pro mě závodění tady jednodušší,“ řekl patnáctiletý sdruženář, který právě v Harrachově dokázal v této sezoně vybojovat i jeden bod v OPA Alpen Cupu.

Výsledky MČR v severské kombinaci
Muži
1. Jiří Konvalinka
2. Jan Vytrval
3. Ondřej Pažout

Junioři 
1. Jiří Konvalinka
2. Lukáš Doležal
3. Jan John

Dorostenci
1. Jáchym Hrdina
2. Josef Buchar
3. Jakub Hnyk Pomoc Ukrajině